Наполи надви десетима от Интер с късни голове

Наполи записа домакински успех с 3:1 над Интер в големия сблъсък от 36-ия кръг на Серия "А". Победата за новия шампион на Италия дойде след голове на Андре-Франк Замбо Ангиса (67’), капитана Джовани Ди Лоренцо (85’) и резервата Джанлука Гаетано (90+4’), а за “нерадзурите” точен беше само Ромелу Лукаку (82’). Задачата за “партенопеите” беше улеснена от червения картон на Роберто Галярдини, който остави гостите в намален състав още в края на първата част.

Въпреки че Наполи вече си гарантира титлата, Лучано Спалети пусна възможно най-силния стартов състав, разчитайки най-вече на звездите си в атака Хвича Кварацхелия и Виктор Осимен. От друга страна, с оглед на предстоящия финал за Купата на Италия, Симоне Индзаги предприе куп ротации сред титулярите си. Така в защита направи впечатление присъствието на Стефан де Фрай и Данило Д'Амброзио, който беше с капитанската лента. В халфовата линия шанс за изява получиха Раул Беланова, Кристиян Аслани, Роберто Галярдини и Робин Госенс, а атакуващият тандем този път беше оформен от Лукаку и Хоакин Кореа.

Преди началото на мача имаше минута мълчание заради жертвите на наводненията в Емилия-Романя. Първите 15 минути на двубоя протекоха при спокойно темпо и без положения пред двете врати. Все пак в 17-ата минута домакините стигнаха до първата си голова възможност, но ударът на Замбо Ангиса мина на сантиметри от вратата. Шест минути по-късно Осимен можеше да се разпише с глава, но вместо това прати топката в ръцете на Андре Онана. В 33-тата минута нападателят опита задна ножица, която се оказа несполучлива.

Макар и Галярдини да получи жълт картон още в средата на първото полувреме, халфът не се успокои и продължи да играе нервно и грубо. Така се стигна до 41-вата минута, когато той фаулира Замбо Ангиса и заслужено беше изгонен с втори жълт картон, оставяйки “нерадзурите” с човек по-малко на терена. Секунди преди почивката Лукаку можеше да открие резултата, но не намери целта със своя шут.

Втората част започна с домакински натиск, като на Онана му се наложи да избие изстрел на Джовани Ди Лоренцо след корнер. При следващия ъглов удар пък Замбо Ангиса не успя да даде аванс на своя тим. В 66-ата минута Онана отрази техничен удар на Кварацхелия, но атаката на неаполитанците продължи, като секунди по-късно Замбо Ангиса получи топката с гръб към вратата, завъртя се и със силен изстрел я прати в мрежата за 1:0. Последваха опити на резервата Джакомо Распадори и Кварацхелия за втори гол, но противниковият вратар спаси ударите им.

В 79-ата минута Амир Рахмани изби топката от голлинията след удар с глава на Дензъл Дъмфрис. Последва контраатака на “партенопеите”, която завърши с гол на влезлия като смяна Джовани Симеоне. Попадението обаче не беше признато заради нарушение в атака на Пьотър Жиелински, като съдийското решение предизвика негодувание сред домакините. Само три минути по-късно резервата Федерико Димарко отне топката до наказателното поле и веднага центрира, като Лукаку успя да я отклони, с което възстанови равенството.

То обаче не се задържа задълго, защото още в 85-ата минута Ди Лоренцо върна преднината на неаполитанците с удивитeлен шут от голяма дистанция. Те дори успяха да стигнат до трето попадение в последните секунди на двубоя. Тогава тимът организира контраатака, при която Симеоне и появилият се от пейката Гаетано се озоваха сами срещу резервата Марсело Брозович и Онана, като след асистенция на Ел Чолито италианецът прокара топката покрай излезлия напред вратар, с което оформи крайния резултат.

Така два кръга преди края на сезона убедителният лидер в класирането Наполи събра впечатляващите 86 точки или с цели 17 повече пред втория Ювентус преди мача му с Емполи. Интер е на третата позиция с 66 пункта, като може да бъде изпреварен при победа на четвъртия Лацио (65 т.) над Удинезе по-късно тази вечер. Освен това “нерадзурите” имат преднина от само две точки спрямо петия Милан (64 т.).

НАПОЛИ - ИНТЕР 3:1

1:0 Замбо Ангиса (67')

1:1 Лукаку (82')

2:1 Ди Лоренцо (85')

3:1 Гаетано (90+4')

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Мин-Жае, Оливера, Ангиса, Лоботка, Жиелински, Елмас, Осимен, Кварацхелия

Интер: Онана, Д’Амброзио, Де Фрай, Бастони, Беланова, Барела, Аслани, Галярдини, Госенс, Лукаку, Кореа

Снимки: Gettyimages