Balkan Grand Prix 6

Борусия (Дортмунд) е само на една победа от титлата в Бундеслигата след класика срещу Аугсбург

Борусия (Дортмунд) постигна не толкова лесна, както изглежда от резултата, но много важна победа с 3:0 в гостуването си на Аугсбург в мач от предпоследния 33-и кръг на Бундеслигата. По този начин играчите на Един Терзич успяха да оглавят класирането в германското първенство кръг преди края, след като вчера Байерн (Мюнхен) допусна изненадваща загуба като домакин от РБ Лайпциг. Триумфът в днешния ден бе подпечатан с попадения през второто полувреме благодарение на Себастиан Алер (58’, 84’) и Юлиан Брант (90’). Гостите играха повече от едно полувреме и с човек повече, след като Феликс Удокай бе изгонен за фал срещу Донийл Мален в края на първата част.

Срещата започна с очакван натиск на гостите в първите минути, които почти изцяло владееха играта и опитваха да атакуват с всички сили. В 5-ата минута Себастиан Алер върна добре към Юлиан Брант, а полузащитникът стреля опасно, но твърде високо. Няколко минути след това пък Карим Адейеми влезе опасно отляво, а подаването му отиваше отново към Брант, но бранител го изпревари точно преди да стреля.

Играчите на Дишан Терзич пропуснаха още една много добра възможност в 20-ата минута, като този път полузащитникът получи добра топка около границата на пеналта, намери Алер, който финтира бранител, но ударът му бе париран от вратаря Томаш Кубек. Отново Брант бе изведен в изгодно положение малко преди изтичането на половин час игра, но опитът му отново не сполучи.

В 38-ата минута съдията Тобиас Уелц взе малко странно решение да изгони Феликс Удокай за нарушение срещу Донийл Мален по-близо до тъчлинията. Реферът обаче бе на мнение, че нидерландският флангови играч е излизал в опасна позиция сам срещу вратарят, а бранителя на домакините е бил последен в отбраната. От последвалият фал пък Никлас Зюле нацели гредата на Кубек, но топката отново отказа да влезе в мрежата.

Ситуацията на терена не се промени особено и в началото на втората част, когато отново футболистите на Един Терзич държаха инициативата. Рафаел Гереро и Емре Джан отправиха нови опасни удари, като този на втория дори срещна гредата, но отново не попадна във вратата. Пробивът за Борусия (Дортмунд) дойде малко преди изтичането на час игра, когато едно наглед слабо центриране отдясно попадна у бранителя на Аугсбург Максимилиан Бауер, той направи сериозна грешка при опита си да изчисти, позволи Себасиан Алер да му отнеме топката и с десния крак да открие резултата за 0:1.

Малко след попадение домакините изненадващо можеха да стигнат до изравняване след един дълъг пас, който бе поет добре от резервата Мергим Бериша, той опита да отбележи, но Грегор Кобел добре следеше ситуацията и отрази. След попадението донякъде малко изненадващо, но домакините се активизираха и започнаха много повече да атакуват, а отбраната на Борусия (Дортмунд) изглеждаше доста нестабилна, особено при дълги подавания в дълбочина. Появилите се от скамейката Бериша и Ервен Кардона изглеждаха доста опасни и успяваха да създадат суматоха около наказателното поле. В 76-ата минута играчите на Енрико Маасен имаха неоснователни претенции за дузпа за игра с ръка.

Футболистите в жълто все пак успяха да вземат топката в свои крака и да започнат да разиграват доста по-спокойно, а отново Юлиан Брант на два пъти застраши вратата на Аугсбург. Пет минути преди края на редовното време те стигнаха до втори гол отново чрез Себастиан Алер, който се възползва от избита от Томаш Кубек топка и спокойно я довкара за 0:2. Борусия Дортмунд стигна и до трето попадение в добавеното време, когато Нико Шлотерберг отне топката в центъра на терена, след което намери отлично много активния през целия двубой Юлиан Брант и той с поредния си опит отбеляза за 0:3.

По този начин дортмундци оглавиха класирането с две точки преднина пред Байерн (Мюнхен), но се нуждаят от задължителна победа в последния кръг, когато посрещат Майнц, за да стигнат до така желаната титла.

Снимки: Gettyimages