Вече празнуващият Барселона допусна първа домакинска загуба в Ла Лига от Реал Сосиедад

Барселона загуби от Реал Сосиедад с 1:2 в среща от 35-тия кръг на Ла Лига.  Победата за гостите дойде след попадения на Микел Мерино (6') и Александър Сьорлот  (72'), а Роберт Левандовски върна един гол за каталунците в 90-ата минута, но за повече нямаше време. Така Барселона допусна първа домакинска загуба в Ла Лига за сезона, след като вече си бе осигурил титлата, което до голяма степен доведе до не толкова сериозното им отношение към двубоя. Победата обаче бе важна за гостите от Сан Себастиан, които се борят за мястото си в топ 4 с Виляреал, като вече имат пет точки преднина пред "жълтата подводница". Реал Сосиедад се превърна и в първия тим през сезона, който вкарва два гола на Барселона като гост в Ла Лига, а баските записаха първата си победа на "Камп Ноу" след 32 години чакане.

Със загубата Барселона прекъсна серията си от  три поредни победи в първенството. Чави Ернандес имаше известни кадрови проблеми, като не можеше да използва контузените Педри и Роналд Араухо, а Гави бе наказан.

Именно и те бяха и трите промени в състава на каталунците  в сравнение с шампионската победа над Еспаньол с 4:2. Жорди Алба замени Араухо и застана на левия бек, а след вътрешни рокади Алехандро Балде бе отдясно, а Жул Кунде и Андреас Кристенсен застанаха в центъра на защитата. Вместо Педри играеше Франк Кесие, който партнираше на Френки де Йонг и Серхио Бускетс. Мястото на Гави отляво бе заето от Усман Дембеле, който помагаше на Рафиня и Роберт Левандовски в атаката на каталунците.

С победата си Реал Сосиедад удължи серията си на шест последователни срещи без поражение. Наставникът Ималол Алгуасил трябвапе да се справя днес без Давид Силва, Умар Садик и Брайс Мендез, които бяха с травми. Атаката на баските водеха Александър Сьорлот и младият французин Мохамед- Али Чо, подпомагани от офанзивния халф Андер Баренечеа.

Гостите откриха резултата още с първата си по-опасна атака. В 6-ата минута Александър Сьорлот напредна  и подаде добре към Микел Мерино, който успя да прокара топката между краката на Тер Стеген за 0:1. С това баските се превърнаха в едва третия тим в Ла Лига след Еспаньол и Реал Мадрид, който вкарва на "Камп Ноу". Барселона се опита да реагира на попадението, като веднага натисна съперника си.  В 16-ата минута дойде първовто много чисто положение за "блаугранас" в мача. Роберт Левандовски навлезе опасно и центрира на главата на Усман Дембеле, но вратарят на Сосиедад Алекс Ремиро успя да се намеси. По-активната игра на домакините продължи, като няколко минути след това опасен удар на Франк Кесие бе блокиран. В 27-ата минута пък Левандовски бе оставен непокрит, но стреля встрани от вратата от удобна позиция.

Гостите отговориха с нова опасна контраатака. В 30-ата минута Александър Сьорлот намери Мохамед-Али Чо, който остана очи в очи с Тер Стеген, но стреля в него и изпусна да удвои резултата. Две минути по-късно Андер Баренечеа се озова в удобна позиция, но ударът му бе неточен. При резултат 0:1 приключи и първата част.

Второто полувреме започна с рокада за каталунците, като Чави замени Жул Конде с Маркос Алонсо. Първите десетина минути преминаха спокойно и без кой знае какви положения. Първата по-опасна ситуация се откри пред Усман Дембеле, който в 56-ата минута стреля неточно. Гостите пък отговориха с атака, при която резервата Андони Горосабел шутира в ръцете на Тер Стеген. Чави продължи с промените и пусна в игра Ансу Фати и Феран Торес, които замениха Франк Кесие и Рафиня. В 67-ата минута Реал Сосиедад направи нов голям пропуск, след като Александър Сьорлот получи топката след центриране от пряк свободен удар на Такефуса Кубо, но ударът с глава на норвежеца бе неточен.

В 72-рата минута баските нанесоха своя втори удар в мача. След нова чудесна контраатака Кубо подаде на Мартин Субименди, който видя непокрития Александър Сьорлот и му подаде.  Направилият отличен мач норвежец остана очи в очи с Тер Стеген и намери мрежата - 0:2 за Реал Сосиедад. Десетина минути по-късно гостите бяха близо до трети гол в мача, като удар на Таке Кубо бе блокиран, а далечен шут на Диего Рико бе спасен от стража на Барселона. Няколко минути преди края на редовното време резервата на Сосиедад Пабло Марин също се озова в добра ситуация за гол, но шутът му бе неточен,

Каталунците все пак успяха да върнат едно попадение. В 90-ата минута Феран Торес центрира добре и Роберт Левандовски намали с глава на 1:2. За повече обаче нямаше време и гостите се поздравиха със заслужена победа. След срещата играчите и щаба на Барселона получиха шампионската титла, а напускащият след края на сезона капитан Серхио Бускетс и Чави говориха пред феновете на препълнения "Камп Ноу".

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Тер Стеген; Балде, Кунде, Кристенсен, Жорди Алба; Кесие, Бускетс, де Йонг; Рафиня, Левандовски, Дембеле

РЕАЛ СОСИЕДАД (4-3-1-2): Ремиро; Елустондо, Субелдия, Льо Норман, Рико; Мерино, Субименди, Ияраменди; Баренечеа; Сьорлот, Чо

Снимки: Gettyimages