Байерн пак се провали и май този път ще изпусне титлата

Байерн (Мюнхен) се провали за пореден път и загуби от РБ Лайпциг с 1:3 в ключов мач от 33-тия и предпоследен кръг на Бундеслигата. Серж Гнабри откри за домакините в 25-ата минута. След много слабо второ полувреме за Байерн обаче гостите направиха пълен обрат с голове на Конрад Лаймер (65'), Кристофър Нкунку (76'-дузпа) и Доминик Собослай (86'-дузпа). Така баварците са на път да изпуснат титлата и вече нищо не зависи от тях, като при победа на Борусия (Дортмунд) над Аугсбург утре, "жълто-черните" ще поведат в класирането с две точки кръг преди края на първенството. РБ Лайпциг с победата си пък записа четвърти пореден успех в първенството и вече е сигурен участник в Шампионската лига.

Томас Тухел имаше известни кадрови проблеми, като нямаше да може да използва контузените Ерик Максим Чупо-Мотинг, Алфонсо Дейвис, Люка Ернандес и Мануел Нойер.

Единствената промяна в състава на Байерн в сравнение с разгромната победа в предишния кръг с Шалке 04, бе връщането в титулярния състав на Леон Горетцка, който замени Льорой Сане. Така атаката на баварците водеше Серж Гнабри, а зад него действаха Джамал Мусиала, Томас Мюлер и Кингли Коман.

Най-голямата липса в състава на Марко Розе бе тази на Тимо Вернер, който бе с настинка и не попадна в групата за мача. Наставникът на "биковете" нямаше да може да използва и дълготрайно лекуващият травма вратар Петер Гулачи.

Така в отсъствието на Вернер, атаката на РБ Лайпциг водеха Кристофър Нкунку и Андре Силва, подпомагани  по крилата от Дани Олмо и Доминик Собослай.

Домакините играха за пръв път с новите си бяло-червени екипи, с които ще бъдат и през следващия сезон. Мачът започна активно и за двата отбора, които бързо изпълниха по един корнер в своя полза.  Първата по-опасна ситуация бе за Байерн, когато в 6-ата минута опасен удар на Кингсли Коман бе блокиран. Десетина минути по-късно дойде най-чистото положение в мача. След центриране отляво Джамал Мусиала свали топката за Томас Мюлер, който от непосредствена близост стреля право в стража на Лайпциг Янис Бласвих. В 25-ата минута баварците откриха резултата. Томас Мюлер подаде на Серж Гнабри, който с хубав удар с десния крак и с помощта на гредата направи безпомощен Бласвих - 1:0 за Байерн! Няколко минути по-късно Джамал Мусиала пропусна да удвои след добър пас на Коман.

Последваха добри моменти за гостите. Първо в 34-тата минута далечен удар на Доминик Собослай бе избит с вещина от Ян Зомер. В следващата атака пък Кристофър Нкунку остана сам срещу швейцарския страж, но той отново бе безгрешен. Последва и точен удар с глава на Дани Олмо, но отново в ръцете на Зомер. Домакините пък отговориха няколко минути по-късно с пропуск на Коман с глава след центриране на Жоао Кансело, както и точен далечен шут на Мусиала. В 41-вата минута Доминик Собослай отново пробва късмета си с далечен изстрел, но бе неточен.

Второто полувреме започна в по-спокойно темпо, като през първите десетина минути липсваха чистите ситуации пред двете врати. Едва в 60-ата минута Йошуа Кимих пробва далечен шут, но без успех. Изведнъж обаче РБ Лайпциг нанесе своя удар. В 65-ата минута Байерн изпълни корнер, след което последва опасна атака на гостите. Кристофър Нкунку опита да подаде, но не успя. Топката попадна в Конрад Лаймер, който с безпощаден удар направи безпомощен Зомер - 1:1! Любопитното е, че почти сигурно австриецът ще премине в лятото именно в Байерн. Домакините изглеждаха шокирани и не можаха да реагират известно време, като в 72-ата минута Доминик Собослай стреля от пряк свободен удар, но Зомер спаси.

Кошмарът за Байерн обаче тепърва предстоеше. При нова опасна атака за гостите Кристофър Нкунку бе спънат в наказателното поле на баварците от Бенжамен Павар и реферът Дениз Айтекин посочи бялата точка. Французинът сам пое отговорността да изпълни и бе безгрешен - 1:2 и пълен обрат за РБ Лайпциг в 76-ата минута! Байерн опита да реагира, като четири минути по-късно резервата Матис Тел стреля опасно, но Янис Бласвих спаси. Малко след това Кристофър Нкунку  пък остана сам срещу Зомер, но той успя да избие в корнер. След него обаче Нусаир Мазрауи игра с ръка в наказателното си поле и Айтекин посочи още една дузпа за гостите. Този път от бялата точка застана Доминик Собослай и той също не сбърка - 1:3 за РБ Лайпциг в 86-ата минута. До края на срещата баварците опитаха хаотичен натиск, но от това не последва нищо и мачът завърши при този резултат.

Така Байерн (Мюнхен) за пореден път се провали и е на път да завърши сезона с празни ръце. Тимът за пръв път от десет поредни сезона може да не спечели шампионската титла и ако това се случи, то със сигурност предстоят големи промени в баварския клуб през лятото. При победа на Дортмунд утре в гостуването на Аугсбург, "жълто-черните" ще поведат с 2 точки кръг преди края. В последния ден от Бундеслигата Борусия играе с Майнц вкъщи, а Байерн гостува на Кьолн.

БАЙЕРН (4-2-3-1): Зомер; Мазрауи, Павар, де Лихт, Кансело; Кимих, Горетцка; Мусиала, Мюлер, Коман; Гнабри

РБ ЛАЙПЦИГ (4-4-2): Бласвих; Симакан, Орбан, Гвардиол, Халстенберг; Собослай, Лаймер, Айдара, Олмо; Нкунку, Силва

Снимки: Gettyimages