Национална Лига Футзал: Амиго Северозапад - ССК "ИУ" ВАРНА

Феноменална драма прати Фиорентина на пети европейски финал!

Отборът на Фиорентина се класира за пети път в историята си на финал в европейските клубни турнири след като спечели с 3:1 реванша от 1/2-финалите в Лигата на конференциите срещу Базел. Попаденията за италианците отбелязаха Николас Гонсалес (35', 72') и Антонин Барак (129'), а за швейцарците се разписа Зеки Амдуни (55').

На финала на турнира, който ще се изиграе на 7 юни (четвъртък) в Прага, Фиорентина ще спори за отличието с отбора на Уест Хам, който победи отново АЗ Алкмаар - този от с 1:0 и продължи напред с общ резултат 3:1.

Домакините от Базел излизоха със състав, който на пръв поглед изглеждаше, че няма да пази резултата от първия мач, а щеше гони нова победа. Хайко Фьогел започна срещата само с трима защитници, които съвпаданаха с тези от първия мач - Михаел Ланг, Касим Нуху и Анди Пелмар. В халфовата линия пък стартира един от голмайсторите от първия мач - Анди Диуф и в зоната си бе подпомаган от още четирима играчи. В атака пък действаха двама нападатели - Жан - Кевин Огюстен и другият голмайстор от първия мач Зеки Амдуни.

От своя страна, Винченцо Италиано също пусна идентичен състав на стартовите 11 от преди седмица във Флоренция. Единствено защитата бе леко променена, където този път започнаха Никола Миленкович и Игор на мястото на Лука Раниери и Лукас Мартинес Куарта. В халфовата линия обаче отново стоеше четвъртият в света от Мондиал 2022 в Катар - Софиан Амрабат. В атака стартираха пак Николас Гонсалес и Артур Кабрал, който откри резултата във Флоренция, а на мястото на Жонатан Иконе започна Йосип Брекало.

Въпреки подчертано офанзивните си схеми двата отбора започнаха с битка в центъра на терена, като в началните минути не се виждаше начин, по който някоя от отбраните може да бъде пробита лесно.

Първата индикация за пропукване се появи в 9-ата минута, когато пас на Анди Диуф в половина на Фиорентина бе проспан от отбраната на гостите, но нямаше достатъчно бърз футболист в червено и синьо, който да догони топката.

Четири минути по-късно гостите отговориха с остро центриране на Амрабат в наказателното поле на Базел, което обаче защитниците на домакините изчистиха лесно.

Малко след като мина четвърт час от началото на двубоя Базел отново опита да внесе смут в отбраната на Фиорентина. Анди Диуф навлезе на висока скорост в половината на гостите и опита да подаде топката в наказателното поле, но тя беше блокирана.

Това даде настроение в редиците на домакините и те направиха две нови опасни контраатаки. Първо, Дан Ндойе отново проби по диагонала в наказателното поле на Фиорентина и стреля, но прати топлата в аут. Две минути по-късно упражнението се повтори, като този път Игор от гостите спъна футболиста на Базел, който бе набрал скорост, а това доведе до жълт картон за играча на гостите.

При последвалото нарушение играчите на Базел предявиха претенции за дузпа, защото Михаел Ланг падна в наказателното поле, но съдията не посочи бялата точка, защото видя, че е имало чисто единоборство.

Половин час след началото най-накрая и Фиорентина стигна до удар към вратата. Николас Гонсалес засече с глава опасно центриране в наказателното поле, но прати топката в страни от лявата греда.

Тази атака мотивира гостите и след това те упражниха първия си натиск от началото на срещата. Така се стигна до изпълнение на поредица ъглови удари и при един от тях щастието се усмихна на момчетата на Винченцо Италиано. Кристиано Бираги изпълни корнера, а в наказателното поле Николас Гонсалес беше безкомпромисен, засичайки топката с глава и пращайки я долния ляв ъгъл.

В 41-ата минута Гонсалес можеше да се превърне в абсолютен герой за своите, ако Бонавентура бе успял да реализира след неговото подаване, но Марвин Хитц протегна ръката си и предпази вратата на Базел от второ попадени.

След това Базел не успя да отговори на удара и се оттегли на почивката с гол пасив и резултат, при който трябваше да се играят две продължения по 15 минути.

Второто полувреме започна подобно на първото и двата отбора концентрираха играта си в средата на терена, където преобладаваха физическите сблъсъци.

Този път обаче се стигна по-бързо до опасност. в 50-ата минута голмайсторът Гонсалес отигра с подаване в наказателното поле, но стража на домакините Марвин Хитц реагира добре, за да осуети атаката.

Десет минути след подновяването на играта Базел стигна до скъпоценно попадение. По подобие на атаките си през първата част, домакините връхлетяха по фланга и напреднаха в наказателното поле на гостите. Този път главно действащо лице бе Зеки Амдуни, който матира Пиетро Терачано с бомбен изстрел по диагонал, завършвайки мълнианосния си рейд.

Осем минути след като изостанаха отново в общия резултат, гостите създадоха най-чистото си положение за втората част. Джакомо Бонавентура се отскубна от пазача си, за да засече центриране от страна на Кристиано Бираги, но стреля малко над напречната греда.

След това Фиорентина наложи натиск и в крайна сметка съумя да стигне до изравнителен гол. Той падна по абсолютно същия начин, по който дойде и първият гол на италианците след поредица от ъглови удари, които в 72-ата минута защитата на Базел най-накрая рухна и отново Николас Гонсалес матира Марвин Хитц.

Голът вля нови сили в италианците, които решиха да търсят окончателния успех в рамките на редовното време. В минутите до 81-ата те неколкократно застрашиха вратата, пазена от Марвин Хинц, като най-опасна бе ситуацията, в която Бираги изпрати фалциарно топката в наказателното поле от ъглов удар, а там Никола Миленкович подложи главата си, но отигра точно над напречната греда.

Две минути преди да изтече редовното време Хайко Фьогел предприе тактически промени и извади своя капитан Джака за сметка на Фабиан Фрай. След тази промяна играта на гостите се притъпи и те опитаха да продължат с налагането на териториалната си преса, която не доведе до ново попадение и в крайна сметка двата отбора завършиха мача в редовните 90 минути при резултата 1:2, който даде началото на две продължения по 15 минути.

Продълженията започнаха с натиск на гостуващия тим, който очевидно на всяка цена се опитваше да избегне дузпите и на два пъти стража на Базел - Марвин Хайнц, трябваше да се намесва по невероятен начин, за да остави швейцарците в мача след изключително опасни удари на Лука Йович.

Това се повтори шест минути по-късно, когато подаване разсече половината на Базел и топката стигна до Джакомо Бонавентура, който стреля силно по земя, но Хитц за пореден път бе неутразим.

Италианците демонстрираха невероятно висок дух. Тяхната издръжливост бе фамозна и второто продължение започнаха с нова преса. Те не се отказваха да преследват победата преди дузпите, но и техните съперници отказваха да им я дадат.

В 109-ата минута мачът бе прекъснат за кратко, защото администраторът на Фиорентина сигнализира за неприятен случай с фен в трибуните на гостуващия сектор. Медицинския екип опита да окаже помощ, носейки със себе си дефибрилатор, като доста дълго специалистите не успяха да отворят вратата на предпазната врата. В крайна сметка те успяха, но след това отново имаше известен период от време, в който не разбрахме какво се случва, защото от етични причини не се показаха кадри по телевизията на случващото се с медиците по трибуните.

След седем минути суматоха играта бе подновена с корнер за Фиорентина, а информацията, която бе оповестена, че пострадалият фен в крайна сметка е бил транспортиран в болница.

Първото опасно голово положение дойде в в 123-ата минута. Лука Йович ропиля златна възможност от малкото наказателно поле, след като шутира топката малко над напречната греда.

Няколко секунди по-късно пък при ответната атака Базел можеше да накаже италианците за аристократичните им пропуски. Анди Диуф се намери на стрелкова позиция на границата на перналтерията и стреля, но ударът му бе блокиран от защитниците на Фиорентина, а след това Михаел Ланг стигна до избитата топка, но и неговият удар бе избит от защитниците на противника.

В крайна сметка Фиорентина намери начин да събори отбраната на Базел и Антони Барак наказа швейцарците в 129-ата минута. Той стигна до една отскочила топка и и преодоля вратаря с удар в долния ляв ъгъл.

До края на мача Лука Йович можеше да направи още по-изразителен успеха на гостите, но нацели греда. Това обаче нямаше значение, защото играчите на Базел нямаха сили за повече и съдията узакони успеха на Фиорентина.