Вход / Регистрирай се

Доминацията на Ред Бул отблъсква американските фенове

В последните години интересът към Формула 1 в Щатите расте лавинообразно, като началото беше поставено от документалната поредица Drive to Survive на Нетфликс. От Либърти Медия реагираха бързо на този интерес, който се чака от години и в САЩ вече има три състезания: в Остин, Маями и отново в Лас Вегас. Логан Сарджънт е американският пилот в Уилямс, а автомобилните гиганти Форд и Дженерал Мотърс са поели курс към участие в спорта в близко бъдеще – с Ред Бул и новия отбор на Майкъл Андрети. Което ще отнеме част от очарованието на Хаас като единственият американски тим.

Но дали ентусиазмът на американците към Формула 1 не започна да изчезва? Доминацията на Ред Бул от началото на този сезон – пет победи в пет старта, четири от които двойни, започна да отблъсква американските фенове.

В Щатите се смята за неприемливо моторните спортове да минават през фази като тези, които сме виждали през годините във Формула 1 – доминация на един тим в рамките на няколко сезона и всички останали да се борят за третото място или за някоя точка вповече.

Алонсо каза къде може да победи Ред Бул
Алонсо каза къде може да победи Ред Бул

Миналата година състезанието в Маями отчете рекордна в историята тв гледаемост – 2,6 милиона зрители са гледали на живо надпреварата по АВС. Тази година обаче телевизията отчете спад с една четвърт. В материал на вестник The New York Times се казва, че отливът на зрителите се дължи на „по-скучното от обикновеното състезание”, което е част от сезона, в който доминират пилотите на Ред Бул.

Леклер няма да отиде в Ред Бул докато Макс е там
Леклер няма да отиде в Ред Бул докато Макс е там

Разбира се, още е твърде рано да се правят някакви по-сериозни изводи, тъй като редовните рейтинги на тв излъчването на стартовете от Формула 1 в Щатите са доста по-скромни, но се близки до тези на надпреварите от Индикар. И изостават сериозно в сравнение с тези, които постигат стартовете в НАСКАР.

Хорнър: Къде останаха Ферари и Мерцедес?
Хорнър: Къде останаха Ферари и Мерцедес?

Според публикуван наскоро анализ на тв предпочитанията на американските фенове на Формула 1, най-често спират да гледат състезанията хората, живеещи в големите градове, докато в земеделските райони, включително и Северна Каролина – крепостта на НАСКАР и Оклахома тв зрителите на Формула 1 стават все повече.

Следвай ни:

Снимки: Gettyimages

Още от Моторни спортове

Виж всички