Силен Пари Сен Жермен не допусна изненада срещу предпоследния и взе глътка въздух на върха

Отборът на Пари Сен Жермен надви Троа с 3:1 в гостуването си от 34-ия кръг на френската Лига 1. Головете в мача отбелязаха Килиан Мбапе (8'), Витиня (59') и Фабиан Руис (86') за парижани, а за Троа се разписа Ксавие Шавалерен (86').

Пари Сен Жермен съхраниха аванса си от 6 точки пред Ланс, който се изкачи на второто място след победата срещу Марсилия във вчерашния 6 май (събота). Троа пък се намира на предпоследното място и още в следващия кръг ще изпадне, ако не запише победа, а Оксер загуби.

Домакините от Троа опитаха да изиграят с високо вдигната глава един от последните си мачове в първия ешелон на Франция. За целта Патрик Киснорбо пусна отбора си в схема 3-2-2-1-2, поставяйки на вратата Готие Галон. В защита се изявяваха Танги Зукру, Адил Рами и Ерик Палмър-Браун, докато за изнасянето на топката ще се грижеха Ксавие Шавалерен и Лусиен Агуме. На върха на атаката пък ще действаха Мама Самба Балде и Ике Угбо, които пробваха да пробият разколебаната отбрана на парижани.

Кристоф Галтие от своя страна съзнава, че няма право на повече грешки и пуска всичките си най-силни титуляри, които може и да правят посредствена пролет, но доказаха, че могат да избухват с попадения в най-напечените моменти. Парижани ще стартират в схема 3-5-2, като ще търсят щастлива развръзка без супер звездата си Лионел Меси заради скандала, в който се забърка през последните седмици. Иначе на вратата е твърдият титуляр е Джанлуиджи Донарума, а последната линия в защита ще пазят Маркиньос, Рамос и Перейра. Витиня, Верати и Руис ще подсигурят халфовата линия, а на върха на атаката ще стоят Килиан Мбапе и Юго Екитике.

Очаквано гостите наложиха темпото си веднага и още преди изминаването на първите 120 секунди Юго Екитике стигна до подаване в наказателното поле на Троа и стреля, но прати топката вляво.

Малко по-късно Мбапе също изработи интересна ситуация след индивидуална акция, но и той като съотборника си стреля неточно.

В 8-ата минута се случи най-логичното и гостите от Пари Сен Жермен поведоха. Резултатът откри Килиан Мбапе, който стигна до отбита топка в малкото наказателно поле и стреля с глава и прати топката в горния ляв ъгъл.

След попадението парижани продължиха с вихреното си нападение и на няколко пъти можеха да удвоят преднината си, като пропуски направиха Екитике, Руис, Мбапе и Рамос.

По-сериозна възможност се разкри отново в 27-ата минута, когато Фабиан Руис овладя подаване и опита от границата на наказателното поле, но Готие Галон се хвърли и изчисти в корнер.

Малко по-късно Троа стигна до първото си по-сериозно положение. Ике Угбо стигна до удобна топка и отправи заплашителен удар, който обаче бе блокиран.

След това отново парижани бяха на ред. Верати, Мбапе, Руис и Перейра бяха близо до отбелязването на втори гол за гостите, но отново ударите им не бяха достатъчно прецизни, за да преодолеят Галон и се оставиха отбора си с крехка преднина от един гол на почивката.

Домакините опитаха да изненадат парижани веднага след подновяването на играта. Уилсон Одоберт изпрати центриране в наказателното поле, но Джанлуиджи Донарума излезе и улови топката.

Гостите от Пари Сен Жермен усетиха, че не трябва да подценяват ситуацията и отново преминаха в режим на вихрени атаки. До първото реално положение се стигна в 49-ата минута, когато Юго Екитике отправи мощен удар от дистанция, който обаче бе твърде неточен и мина отдясно на вратата, пазена от Галон.

120 секунди по-късно Марко Верати бе замесен в центъра на събитията, когато той получи прецизен пас по земя в наказателното поле, овладя и шутира в десния ъгъл, но за негово съжаление Готие Галон за пореден път тази вечер се справи блестящо.

В 57-ата минута Фабиан Руис също бе близо до попадението, когато получи хубав пас в наказателното поле, но той не нацели топката по най-добрия начин и тя премина малко встрани от дясната греда.

В крайна сметка парижани стигнаха до втори гол в 59-ата минута и погледнаха към заключителната третина от двубоя. Витиня бе най-съобразителен, стигайки до центриране в наказателното поле, което първоначално бе отбито от Галон, но при добавката играчът на гостите бе безкомпромисен.

След гола играчите на Пари Сен Жермен бяха достатъчно мъдри и не се затвориха, а продължиха да пресират своя съперник, който рядко преминаваше централната линия. Хуан Бернат, Килиан Мбапе и Юго Екитике на няколко пъти опитаха късмета си, но отново не бяха на необходимата висота, за да направят преднината на отбора си класическа.

Пропуските обаче си казаха своята дума и Троа върна напрежението в 83-ата минута. Тогава Ксавие Шавалерен скочи високо и заби отблизо топката с глава в дясната страна на вратата.

Само три минути продължиха надеждите на домакините да измъкнат нещо повече освен загуба в заключителните минути на мача. Килиан Мбапе овладя подаване наобратно дълбоко в наказателното поле и запрати топката ниско в средата на целта, където Готие Галон внимаваше и спаси, но след това при ударът на Фабиан Руис нямаше никакъв шанс и инкасира трето попадение в мрежата си, с което и бе сложена точка на спора в срещата.

Така Троа записа 17-ия си пореден мач без победа, докато Пари Сен Жермен се върна на победния път след фиаското срещу Лориен в последния кръг и ще опита да използва импулса от днешния успех, за да завърши сезона със силна финална серия и да триумфира безпроблемно с титлата.

Снимки: Gettyimages