Арсенал съхрани надеждите си след триумф на "Сейнт Джеймсис Парк"

Арсенал съхрани надеждите за титлата в Премиър лийг, след като надделя с 2:0 над Нюкасъл на „Сейнт Джеймсис Парк“. Така лондончани останаха на точка зад шампиона Манчестър Сити, който обаче има и мач по-малко. Двата отбора изиграха много интересен двубой с голям брой голови положения. Мартин Йодегор (14') откри резултата, а Фабиан Шер (71') си отбеляза автогол след почивката. По този начин Арсенал стана едва вторият отбор, който побеждава Нюкасъл като гост през този сезон. До момента това бе успял да постигне единствено Ливърпул. За тима на Микел Артета остават три мача до края на сезона. Арсенал трябва да ги спечели, но същевременно да се надява и на грешка на Манчестър Сити, за да може да триумфира в битката за титлата. След тази загуба Нюкасъл пък може да изпусне третата позиция, ако по-късно днес Манчестър Юнайтед успее да победи Уест Хам като гост. „Свраките“ имат аванс от три точки пред Ливърпул, но и мач по-малко от мърсисайдци, които вече се доближиха до топ 4.

Единствените домакински загуби на Нюкасъл от януари 2022-ра година до днес бяха две поражения от Ливърпул. Арсенал пък продължава да бъде най-добрият гост в лигата през този сезон.

Еди Хау направи една промяна в с сравнение със състава, който започна при победата над Саутхамптън. Калъм Уилсън замени Антъни Гордън. Това означаваше, че за първи път в Премиър лийг Уилсън и Александър Исак започнаха заедно в атаката на „свраките“.

Една корекция извърши и Микел Артета от дербито с Челси. Габриел Мартинели се завърна сред титулярите за сметка на Леандро Тросар. Жоржиньо запази мястото си в средата на терена, което означаваше, че Томас Партей остава на пейката за началото.

Домакините започнаха изключително агресивно. Още в началните минути удар на Джейкъб Мърфи срещна гредата, а Рамсдейл спаси шут на Исак в близкия ъгъл. Пет минути след това „свраките“ си помислиха, че доброто им начало ще им донесе заслужен аванс, след като в осмата минута главният рефер посочи балата точка, тъй като удар на Гимараеш от 20 метра срещна ръката на Кивиор. Повторенията обаче показаха, че топката първо удря бедрото на централния защитник на Арсенал. Заради това Крис Кавана правилно отмени първоначалното си решение и дузпа нямаше.

След този момент, в който оцеля, Арсенал се оказа напред в резултата. В 14-ата минута Йодегор стреля от повече от 25 метра, топката премина между краката на бранител на Нюкасъл и влезе до лявата греда на вратата на Ник Поуп.

„Артилеристите“ можеха да удвоят няколко минути след това, когато Йодегор изведе добре Мартинели, който излезе сам срещу Поуп. Този път стражът на „свраките“ се представи блестящо и спаси с крак. Йодегор опита добавка, но отново Поуп бе на поста си. В 24-тата минута вратарят на домакините пак беше на ниво, като този път предотврати удар на Сака. Три минути след това и Рамсдейл демонстрира класата си. Уилсон намери непокрития Уилок, но той не успя да преодолее стража на Арсенал.

В добавеното време Поуп за трети път предотврати сигурен гол във вратата си, след като Йодегор излезе очи в очи срещу него, но англичанинът отново спаси.

Второто полувреме продължи по същия зрелищен и динамичен начин. В 48-ата минута удар с глава на Исак от няколко метра срещна гредата, а секунди по-късно Нюкасъл получи правото да изпълни фаул. Шер се извиси и засече центрирането на Трипиър, но този път Рамсдейл се намеси блестящо. В 53-тата минута гредата помогна и на домакините след страхотен изстрел на Мартинели, който насочи топката към горния ляв ъгъл.

В 79-ата минута именно Мартинели проби чудесно по левия фланг, след като получи топката още преди централната зона и с дрибъл стигна до аутлинията, откъдето центрира по земя, а Фабиан Шер протегна крак и засече топката в собствената си врата за 0:2.

Арсенал запази преднината си до края. В 90-ата минута Шер стреля опасно, но над вратата, а в добавеното време Рамсдейл спаси изстрел на Сен Максимен към далечния ъгъл.