“Старците” от Хебър разгромиха Нефтохимик и финал №5 ще определи кой ще е шампион

Шампионът в мъжкото волейболно първенство ще бъде определен в решаващ 5-и мач от финалната серия в efbet Супер Волей.

Това стана факт, след като Хебър (Пазарджик) надигра Нефтохимик 2010 (Бургас) с 3:0 (25:21, 25:14, 25:22) като домакин в четвъртата финална среща.

По този начин възпитаниците на Камило Плачи, които изоставаха с 0-2 победи след първите две срещи, съумяха да изравнят общия резултат с два поредни домакински успеха до 2-2 и така вкараха серията в решителен 5-и сблъсък, който ще бъде във вторник (2 май) от 18:30 часа в Бургас.

Тимът на Хебър, който в събота направи драматичен обрат от 0:2 до 3:2 гейма, за да запази шансовете си за титлата, днес бе значително по-добрият отбор на полето в пълната зала „Васил Левски“ от 1700 зрители и стигна до победата по категоричен начин.

Камило Плачи заложи в стартовия състав на Добромир Димитров на поста разпределител.
Атанас Петров заложи на същия състав, с който Нефтохимик игра в първите 3 финала.

Двубоят започна равностойно. Равенството се запази до 2:2, след като Добромир Димитров би сервис в мрежата. Троен блок спря атака на Калоян Балабанов и Хебър поведе с 5:3. Тодор Алексиев атакува технично за 8:5. Якопо Масари атакува по правата от зона 4 за 9:5. Атанас Петров взе прекъсване за бургазлии. Грешка в организацията на играта на Хебър направи резултата 10:8. Великолепен пайп на Аксел Трухчев и 9:10. Възпитаниците на Камило Плачи поведоха с 13:9 след атака на Джулио Саби. Атанас Петров взе второто прекъсване за Нефтохимик в първата част. Матей Михайлович атакува по блокадата за 10:13. Тройна блокада спря атака на Тодор Алексиев - 12:14. Красимир Георгиев би сервис в мрежата и домакините поведоха с 18:14. Изненадваща атака на Добримир Димитров - 19:14. Бургазлии намалиха до 16:19. Камило Плачи побърза да вземе прекъсване за тима от Пазарджик. Якопо Масари атакува по правата 20:16. Блокаут на Аксел Трухчев - 17:20. Възпитаниците на Атанас Петров намалиха до 20:21. Иван Станев остави Калоян Балабанов на единична блокада - 21:22. Джулио Саби атакува успешно от зона 6 - 23:21. Ас на Илия Петков и геймбол за домакините. последва нов бомбен начален удар на Илия Петков, след който контраатака на Тодор Алексиев донесе успеха на Хебър в първата част с 25:21.

Ас на Добромир Димитров даде аванс на Хебър с 4:1 в началото на втората част. Единична блокада на Николай Николов направи резултата 6:2. Атанас Петров взе прекъсване за бургазлии. Аксел Трухчев атакува успешно от зона 4 по диагонала за 9:11. Двоен блок на Николай Николов и Джулио Саби спря атака на Аксел Трухчев - 13:9.  Атанас Петров взе второто си прекъсване във втората част.  Ас на Добромир Димитров - 15:9. Блокада на Джулио Саби спря атака на Тодор Димитров - 16:9. Якопо Масари атакува по блокадата за 17:9. Бомбена атака на Джулио Саби донесе 18:9. Разликата стана 11 точки при 20:9 след атака в аут на Матей Михайлович. Двоен блок на Николай Николов и Якопо Масари спря атака на Матей Михайлович за 21:9.  Якопо Масари атакува успешно от зона 4 за 22:9. Тодор Алексиев атакува по блокадата и Хебър спечели втората част с 25:14.

Волейболистите на Хебър дръпнаха с 5:3 в началото на третата част след атака на Николай Николов през центъра. Матей Михайлович изравни при 5:5. Нова атака на Матей Михайлович изведе Нефтохимик напред със 7:6. Якопо Масари атакува на единична блокада от зона 4 за 8:7 за Хебър. Матей Михайлович атакува в аут - 8:11. Атанас Петров взе прекъсване за Нефтохимик. Единична блокада на Николай Николов спря атака на Красимир Георгиев за 13:8. Мариян Наков би сервис в аут - 14:9. Троен блок спря атака на Якопо Масари - 10:16. Ас на Калоян Балабанов намали разликата на 4 точки при 12:16. Блестяща единична блокада на Виктор Йосифов спря атака на Душан Лопар. Двоен блок на Виктор Йосифов и Джулио Саби спря атака на Аксел Трухчев - 19:12. Аксел Трухчев намали резултата до 17:21. Калоян Балабанов атакува технично за 18:21. Камило Плачи. Калоян Балабанов отново атакува технично по блокадата за 19:21. Ас на Аксел Трухчев и разликата стана само една точка при 20:21. Джулио Саби атакува в аут и това донесе равенство - 21:21. "Тигрите" от Пазарджик стигнаха до мачбол при 24:21, след като Якопо Масари надигра технично тройна блокада. Джулио Саби атакува мощно по правата от зона 2 и донесе победната точка за Хебър в третата част с 25:22 и в мача с 3:0 гейма.

Най-резултатен за Хебър стана италианският диагонал Джулио Саби с 19 точки (1 ас, 3 блока, 63% ефективност в атака - +15).

Якопо Масари добави 10 точки (1 блок, 31% ефективност в атака, 33% перфектно и 83% позитивно посрещане - +6).

За Нефтохимик Калоян Балабанов записа 13 точки (1 ас, 4 блока, 40% ефективност в атака, 18% перфектно и 35% позитивно посрещане - +7).

Аксел Трухчев добави 12 точки (2 аса, 37% перфектно и 23% позитивно и 47% позитивно посрещане).

ХЕБЪР (ПАЗАРДЖИК) - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 3:0 (25:21, 25:14, 25:22)
ХЕБЪР: Добромир Димитров 5, Джулио Саби 19, Тодор Алексиев 8, Якопо Масари 10, Николай Николов 9, Виктор Йосифов 4 - Теодор Салпаров-либеро (Илия Петков, Петър Каракашев-либеро, Пламен Шекерджиев)
Старши треньор: КАМИЛО ПЛАЧИ
Треньор: МАРТИН БЛАНКО КОСТА
НЕФТОХИМИК: Иван Станев 1, Матей Михайлович 9, Аксел Трухчев 12, Калоян Балабанов 13, Душан Лопар 2, Красимир Георгиев 2 - Ивайло Лалов-либеро (Симеон Добрев-либеро, Петър Бъчваров 2, Тодор Димитров, Любослав Телкийски, Мариян Наков)
Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ
Треньор: ЛАЗАР ЛАЗАРОВ