Мбапе избухна с два гола и донесе трета поредна победа за Пари Сен Жермен

Отборът на Пари Сен Жермен победи с 2:1 в гостуването си на тима на Анже в мач от 32-ия кръг на френската Лига 1. И двата гола на парижани отбеляза Килиан Мбапе (9', 26'), а за домакините се разписа Сада Тиуб (88').

С успеха Меси и компания дръпнаха на 11 точки пред втория Марсилия, като отборът от Средиземноморския бряг има и мач по-малко. Отборът на Анже пък е закотвен на дъното и изпадането им от френския елит вече е въпрос на време, което може да се случи още в този кръг, ако преките конкуренти Брес и Нанр спечелят своите срещи.

Тимът на Анже ще опита да се противопостави на именития си съперник със схема 3-2-3-2. Домакините в момента са отборът с втората най-лоша защита в първенството (66 допуснати гола), но под рамката на вратата ще бъде обичайният заподозрян - Пол Бернардони. На мощната атака на парижани ще противодейства тройката защитници Усман Камара, Абдулай Бамба и Седрик Унтонджи. В центъра на терена ще бъдат Батиста Менди и Адриен Уну, а на върха на атаката гол ще опитат да вкарат Жан Бахоя и Ибрахима Ниане.

Парижани не подценяват съперника и излизат по-голямата част от състава, който преди седмица реши директния спор за първото място с Ланс. Кристоф Галтие излиза на вратата с Донарума, а в отбрана ще действат Перейра, Рамос и Маркиньос. В центъра на терена ще действа един от най-активните преди седмица - Витиня. На върха на атаката пък за пореден път са неуморимите голмайстори на френския хегемон Лионел Меси и Килиан Мбапе.

Очаквано гостите влязоха по-силно в мача и след 120 секунди изпълниха корнер, но центрирането на Лионел Меси не създаде главоболия на Пол Бернардони и бранителите пред него.

В петата минута Анже също стигна до положение пред вратата на противника. Ибрахима Ниане напредна и стреля до диагонал, но опитният Донарума спаси.

В 9-ата минута Пари Сен Жермен стигна до попадение при първото си сериозно положение. Лионел Меси създаде проблеми за домакините след опита да намери Мбапе, който в първия момент не успя да овладее топката, но нямаше никой около него и лесно стигна до коженото кълбо и успешно го насочи в долни десен ъгъл на вратата, пазена от Бернардони.

Въпреки че получи рано гол, тимът на Анже показа зъби и създаде две опасни положения малко след подновяването на играта. Първо Абдели изпрати подаване в наказателното поле, но съперниковата отбрана успя да го пресече, а след това при последвалия ъглов удар Калумба прати топката опасно в наказателното поле, но защитата на гостите се справи.

Малко след това и Пари Сен Жермен стигна до подобно положение. Първо Меси стреля към вратата на Бернардони, който изби в корнер, а в последствие отново световният шампион изпрати топката в наказателното поле, но не достатъчно опасно.

В 26-ата минута на Килиан Мбапе даде комфортен аванс на гостите. Играчите на Анже изнесоха топката пред наказателното поле на парижани и бяха близо до опасно положение, но се пропукаха и съперниците им ги наказаха. Мбапе получи изгоден пас, спринтира, преодоля стража на Анже в индивидуален двубой и вкара топката в опразнената врата втория си гол за вечерта. Тук някъде може би се реши мача в полза на Пари Сен Жермен.

Домакините пеодължиха с опитите си да стоят равностойно срещу своя съперник и не се сломиха от втория гол. Единствено попадението във вратата на Донарума липсваше. Жан Бахоя в 35-ата минута затвърди доброто представяне на Анже след като стигна до една топка около точката за изпълнение на дузпа, но ударът му с глава мина над напречната греда.

Две минути по-късно защитникът Ян Валери стреля мощно от дистанция, но траекторията на топката бе лоша и коженото кълбо отново прелетя над вратата.

Последните пет минути от полувремето минаха под знака на доминацията на Пари Сен Жермен. Първо халфът Хуан Бернат навлезе опасно в наказателното поле на гостите, но противников играч изби топката в корнер преди да нанесе удар, а при изпълнението на корнера отбраната на Анже отново се представи добре и изчисти в предни позиции.

Секунди по-късно парижани стигнаха до нов ъглов удар, който изпълни Лионел Меси, но съотборниците му в наказателното поле за пореден път не засякоха центрирането, с което и не успяха да дадат по-сериозно предимство на гостите преди почивката.

Така интригата остана да се разплете през второто полувреме.

Анже започна вихрено второто полувреме и секунди след подновяването на играта домакините можеха да върнат един гол. Абдели прети опасна топка в наказателното поле след ъглов удар, но в последния момент защитник на парижани изби.

Постепенно гостите изравниха играта и също имаха възможност да се разпишат в 55-ата минута, когато Хакими пропусна да се разпише с удар от границата на наказателното поле, но топката мина над напречната греда.

Две минути по-късно действията отново се пренесоха пред вратата на Донарума. Адриен Уну си освободи пространство, за да отиграе красиво центриране от свободния удар и опита да отбележи с глава от точката на дузпата. Опитът му обаче изобщо не беше точен и прелетя много встрани от дясната греда

62-ата минута се запомни с влизането в игра на Марко Верати, който замени замени Карлос Солер. Това е първата поява на Верати от 2-и април насам, когато в 60-ата минута на мача с Лион се контузи и отсъства от терените почти две седмици.

В 64-ата минута Батиста Менди опита да затрудни Донарума с нов удар от дистанция, но за негово съжаление топката мина над напречната греда.

Три минути по-късно Ибрахима Ниане също пропусна изгодна възможност. Той си освободи пространство около точката на дузпата и отправи удар с глава към вратата, на който обаче липсваше както сила, така и точност.

В 88-ата минута домакините в крайна сметка върнаха един гол. Него отбеляза резервата Сада Тиуб. Абдала Сима сервира топката на Сада Тиуб в наказателното поле и той я търколи в долния десен ъгъл зад Джанлуиджи Донарума.

В оставащите минути Анже натисна и опита да изравни резултата, но парижани доказаха опита си и не се пропукаха отново.

Така Пари Сен Жермен записа трета поредна победа и макар да не впечатли с играта си започна продължава финалния си рейд към титлата. Анже пък загуби втори последователен двубой, но с играта си показа, че макар и изпадането им да е въпрос на мач или два, те биха могли да се борят за бързо завръщане в Лига 1.

Снимки: Imago