Милан е почти перфектен в полуфиналите си в КЕШ и ШЛ

За първи път от 20 години насам ще има Дерби на Милано в полуфиналите на Шампионската лига, след като Милан и Интер си осигуриха участие в тази фаза на турнира.

През сезон 2002/03 “росонерите” се класират за финала след две ремита 0:0 и 1:1 с “нерадзурите”, като решаващо е попадението им в мача, в който бяха в ролята на гости. Впоследствие те триумфират с трофея в ШЛ, като надвиват Ювентус при изпълнение на дузпи след нулево реми в редовното време и продълженията. През сезон 2004/05 двата милански гранда отново се срещат в турнира, но в четвъртфиналите. Тогава “Дявола” побеждава с 2:0 в първия мач, а на реванша повежда с 1:0, но в 73-тата минута вратарят на отбора Дида е уцелен с хвърлена от противниковите тифози факла. След това феновете продължават да хвърлят факли на терена и това принуждава главния рефер да прекрати мача, с което е присъдена служебна загуба на “Змията” с 0:3. На финала в Истанбул Милан се изправя срещу Ливърпул и въпреки че повежда с 3:0 до почивката, допусна да се стигне до равенство 3:3, а при изпълнението на дузпи отстъпва на мърсисайдците.

През настоящата кампания двата милански гранда вече изиграха три мача помежду си. През есента “росонерите” спечелиха с 3:2, но през януари Интер първо триумфираха със Суперкупата на Италия след 3:0, а след това отново победиха, но с 1:0. Сега им предстоят нови две срещи в ШЛ и така за първи път в историята ще има цели пет издания на Дерби дела Мадонина в рамките на един сезон. За Милан това ще бъде 13-и полуфинал в Купата на европейските шампиони и Шампионската лига. Успеваемостта на “Дявола” в полуфиналната фаза е почти перфектна, като отборът се е класирал за финала в 10 от 12-те предишни случая. Единствените изключения са срещу Реал Мадрид през 1956-а и Барселона през 2006-а, като и в двата пъти испанските клубове стават шампиони в турнира. "Дявола" има още един финал, но след групова фаза през 1992/93. Само два тима имат по-добра успеваемост в полуфиналната фаза - Ливърпул е с 10 финала след 11 полуфинала, а Бенфика е със 7 финала от 8 възможни. За Интер това ще бъде общо 9-и полуфинал в турнира, като продължава към финала в 5 от досегашните 8 случая. Един от полуфиналите е срещу ЦСКА през 1966/67, когато след две равенства 1:1 има трети мач, който “нерадзурите” печелят с 1:0 в Болоня, но след това губят от Селтик с 1:2 в битката за трофея.

Снимки: Gettyimages