Милан удържа Наполи и се класира за 13-ия си полуфинал в ШЛ

Милан се класира за своя 13-и полуфинал в Шампионската лига и първи такъв от 2007 година насам. „Росонерите" завършиха наравно 1:1 с Наполи на „Диего Армандо Марадона“ в мач реванш от ¼-финалите на турнира. Оливие Жиру беше точен за гостите в 43-тата минута, а Виктор Осимен се разписа за домакините секунди преди края на мача. И двата тима можеха да вкарат поне по още едно попадение, но Жиру пропусна дузпа в средата на първата част, а в заключителните минути на срещата Хвича Кварацхелия направи същото. „Росонерите“ спечелиха с 1:0 първия двубой на "Джузепе Меаца" преди седмица и така продължават напред с общ резултат 2:1. В спор за място на финала в Истанбул те ще се изправят срещу победителя в сблъсъка между Интер и Бенфика, като градският им съперник има предимство от 2:0 преди реванша в Милано.

Голямата новина около стартовия състав на Лучано Спалети беше завръщането на възстановения от контузията си голмайстор Осимен, който застана на върха на атаката за сметка на Елиф Елмас. Наставникът предприе още три промени в сравнение със загубата отпреди седмица. Наказаните Ким Мин-Жае и Андре-Франк Замбо Ангиса бяха заместени съответно от Жуан Жезус в центъра на отбраната и Танги Ндомбеле в средата на терена. По десния фланг този път атакуваше Матео Политано вместо Ървинг Лосано, а отляво по традиция титуляр беше Кварацхелия.

От друга страна, Стефано Пиоли заложи на същите 11 играчи, които стартираха при двете победи над Наполи през този месец. Въпреки физическите си проблеми от последните няколко дни Жиру водеше нападението на тима. На него му помагаха Рафаел Леао и Браим Диас, съответно отляво и отдясно, както и плеймейкърът Исмаел Бенасер, който отбеляза единствения гол при успеха в първия мач.

Мачът започна с домакински натиск, като първият точен удар дойде в 9-ата минута, когато Майк Менян улови топката при шут по земя на Кварацхелия. Четири минути по-късно далечен изстрел на Политано профуча покрай вратата. В 20-ата минута именно крилото пробва удар по земя, който се оказа неточен. При ответната атака на "росонерите" Леао пусна пас към Диас, но веднага след това беше фаулиран от Марио Руи, а Шимон Марчиняк който посочи бялата точка. Жиру се зае с изпълнението на дузпата, но Алекс Мерет успя да избие неговия изстрел. Така нападателят пропусна дузпа за първи път от 2012 година насам след 17 поредни успешни опити.

43 Наполи - Милан 1:1

Малко след това Менян се справи с удар от голямо разстояние на Пьотър Жиелински. В 28-ата минута Мерет отново отчая Жиру, след като с крак спаси негов опасен шут. Топката след това отиде при Леао, който от голяма дистанция я прати в аут. В 34-тата минута Спалети извърши две принудителни смени, като контузените Руи и Политано бяха заменени съотметно от Матиас Оливера и Ървинг Лосано. Три минути по-късно Леао направи рискован шпагат именно срещу мексиканеца в наказаталеното поле и последва бърза проверка с ВАР, която потвърди решението на главния съдия за корнер. В 42-рата минута Ндомбеле пробва далечен удар, който прелетя над вратата.

Само минута по-късно Леао получи топката в собствената си половина и се впусна в продължителен рейд, при който преодоля трима противникови играчи. След като нахлу в наказателното поле, португалецът пусна топката към чакащия пред вратата Жиру, който този път беше безгрешен и даде аванс на гостите. В началото на добавеното време на първата част Осимен се разписа, но голът не беше признат, тъй като нападателят игра с ръка, за да овладее топката.

Второто полувреме започна с пробив на Кварацхелия в наказателното поле, но ударът му от малък ъгъл мина покрай вратата и излезе в аут. В 58-ата минута грузинецът се промуши между Давиде Калабрия и Раде Крунич, след което стреля, но прати топката над вратата. Малко по-късно с пропуск се отчете и Лосано. В 64-тата минута Оливера игра с глава при корнер, но не намери целта. Осем минути след това Жиелински опита далечен шут и си спечели само корнер след рикошет. В 74-тата минута Амир Рахмани стреля с глава, но топката мина над вратата.

В 82-рата минута домакините също получиха правото да изпълнят дузпа след игра с ръка на Фикайо Томори. Менян обаче спаси изпълнението на Кварацхелия от бялата точка. В добавеното време вратарят отрази и изстрел с глава на резервата Лео Йостигор. Минута преди края Осимен също нанесе удар с глава, при който Менян беше безпомощен, но неаполитанците нямаха време, за да успеят да вкарат и победен гол.

НАПОЛИ - МИЛАН 1:1 (1:2 общ резултат)

0:1 Жиру (43')

1:1 Осимен (90+3')

Наполи: Мерет, Ди Лоренцо, Рахмани, Жезус, Руи, Ндомбеле, Лоботка, Жиелински, Политано, Осимен, Кварацхелия

Милан: Менян, Калабрия, Кяер, Томори, Ернандес, Крунич, Тонали, Диас, Бенасер, Леао, Жиру

Снимки: Gettyimages