Руне преодоля Доминик Тийм и за първи път ще играе в третия кръг в Монако

Датчанинът Холгер Руне  продължава доброто си представяне в турнирите от серията ATP и след като спечели първата си титла от поредицата в Мюнхен през миналата година, сега той постави нов личен рекорд, класирайки се за първи път в кариерата си на състезанието в Монте Карло.

Досега Руне бе отстраняван първия (2021) и втория кръг все от Каспер Рууд (2022).

Успехът през настоящата година се случи след като 19-годишният датчанин преодоля във втория кръг на Мастърса на средиземноморския бряг с награден фонд 5,77 милиона долара Доминик Тийм от Австрия с 6:2, 6:4.

Руне се заяви като по-добрият играч още в първия сет и направи два пробива, с които поведе с 5:2. Датчанинът взе и следващият гейм, с което затвори първия сет в своя полза. Втората част бе равностойна в началото и двамата съперници се държаха сервис за сервис до 3:3 Седмият гейм обаче пречупи Тийм, който рухна след пет спасени брейк-пойнта и след това допусна нов пробив. Австриецът все пак успя да намали до 5:4 и се бори геройски, спасявайки три брей-пойнта, но накрая отново не изкопчи нищо и загуби мача.

Следващият съперник на 19-годишния Руне ще бъде Матео Беретини (Италия), който отстрани в три сета номер 33 в ранглистата на АТР Франсиско Черундоло (Аржентина). Беретини спечели 5:7, 7:6 (1), 6:4 за 2 часа и 43 минути игра.

Беретини водеше с 5:0 в първия сет след два поредни пробива, нещо невероятно за мач на такова ниво. В крайна сметка невярващ той започна втората част след 5:7. Във втория сет римлянинът се концентрира много повече и до 6:6 и двамата не бъркаха нито веднъж. Дори  при 6:5 Беретини имаше 4 налични сет-пойнта, но не успя да ги реализира. На тайбрека италианецът не допусна грешни стъпки, за разлика от опонента си и изравни сетовете.

Въпреки проблем с ребрата , който го принуди да потърси лечение от физиотерапевт, Беретини продължи да удря с ентусиазъм и в третия сет. Този път Черундоло беше този, който усети проблем и поиска почивка за лекар, която след това му коства мача.

Снимки: Imago