ЦСКА обърна Черноморец, увеличи серията си и се бетонира на третото място в НБЛ

Отборът на ЦСКА увеличи серията си до 10 поредни победи в Националната баскетболна лига. В един изключително динамичен двубой възпитаниците на Росен Барчовски се наложиха с драматичното 88:86 (21:25, 22:18, 16:20, 29:23) над Черноморец в дербито на два от отборите в най-добра форма в последните няколко месеца в българския баскетболен елит. "Армейците" съумяха да неутрализират изоставане от 12 точки в хода на двубоя, като материализираха обрата си в последните минути от редовното време.

По този начин ЦСКА се изкачва до второто място във временното класиране с баланс от 19 победи и 8 загуби, докато Черноморец остава на четвъртата позиция с актив от 16 успеха и 11 поражения. "Акулите" се нуждаеха от задължителен успех в столицата, за да запазят шансове за топ 3, но допуснаха обрат след аванс от девет точки в последните три минути от финалната четвърт.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Домакините поставиха по-успешна начало на срещата, като само за броени секунди Зейн Ноулс и Таменанг Чо донесоха първата преднина в мача за състава на Росен Барчовски при 4:0. "Армейците" пропуснаха чудесна възможност да дръпнат със седем точки още преди да е изтекла първата минута игра, след което се стигна до активизиране в редиците на гостите и пълен обрат чрез тройка на Мунис Туту за 8:9. Играта в офанзивен план и на двата отбора вървеше успешно в началото, само че малката разлика идваше в резултата идваше от факта, че "червените" превзеха подкошието на своя съперник и по този начин поведоха с 15:9, като Ноулс имаше 8 точки до този момент.

Динамиката на срещата бе убийствена, като "акулите" поддържаха високото темпо и си осигуриха нова серия от поредни точки, чрез която бургазлии поведоха с 15:16 в средата на първата четвърт. До края на периода повече несе стигна до по-сериозни амплитуди в резултата, като Черноморец беше водач след откриващите 10 минути с 21:25. Джордан Тъкър реализира тройка в последните секунди, с която личният му актив набъбна до 10 точки.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Стрелбата от далечно разстояние продължаваше да е ахилесова пета за отбора на ЦСКА, който пропусна девет от първите си десет изстрела от тройката. Черноморец пък трупаше лесни точки в актива си и с четири поредни за 60 секунди дръпна с осем на старта на втората част при 21:29. Прекъсването от страна на треньорския щаб на домакините също не спря устрема на "акулите", които нижеха тройка след тройка и чрез две поредни на Николай Титков и Георги Боянов разликата се качи до двуцифрените размери при 24:35 в полза на Черноморец. Домакините се нуждаеха от драстично повишаване на успеваемостта при стрелбата, като в жокер за тима се превърна капитанът Венцислав Петков, който отбеляза две тройки и върна разликата до седем при 31:38.

Момчетата на Росен Барчовски натрупаха увереност в следващите минути и постепенно съкращаваха изоставането си, което бе скъсено до само четири точки при 37:41 след тройка на останалия сам на периметъра Мартин Сотиров. Тимът на Васил Евтимов пък започваше да трупа все повече грешки в нападение, които бяха наказвани методично от отбора на ЦСКА. По този начин гостите загубиха абсолютно цялото си водачество, а Зейн Ноулс изригна с мощна забивка през двама, за да върне равенството при 41:41. Черноморец отвърна с две точки от другата страна, преди бахамецът да сътвори още една забивка за 43:43, какъвто бе и резултатът на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

В самото начало на второто полувреме отборът на ЦСКА си върна преднината, след като Таменанг Чо реализира първата си тройка в мача за 46:45. Двата тима нямаха намерение да понижават темпото на игра, като поредният обрат бе материализиран след страхотен пробив на Георги Боянов за 50:52. Борбата на терена се превръщаше във все по-свирепа, като напрежението също се увеличаваше и това се открояваше при ниската резултатност в сравнение с първото полувреме - 52:52 в средата на третия период. Последва размяна на кошове от двете страни, като при оставащи три минути от третата четвърт Черноморец разполагаше с точка аванс при 54:55.

Едва в края на четвъртината отборът на Черноморец съумя да увеличи разликата до повече от едно притежание чрез успешни изяви на Симеон Лепичев и Мунис Туту за 56:61. Тимът на Росен Барчовски съкрати две точки от дефицита си, но при оставащи осем секунди до края на частта Венцислав Петков извърши неспортсменско нарушение срещу Георги Боянов. Лидерът на "акулите" отбеляза двата си опита, чрез които оформи крайното 59:63 след 30 минути игра в столицата.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

ЦСКА започна много неуверено последната четвърт, като след няколко грешки в откриващите минути тимът на Черноморец се възползва и грабна аванс от шест точки при 61:67. Георги Боянов пък продължаваше да доминира и вече имаше 23 точки на сметката си, а именно чрез негово триточково изпълнение "акулите" запазиха аванс от седем точки при 65:72. С ключова тройка на Алекс Симеонов "армейците" наваксаха част от изоставането си, но след това те позволиха на Джордан Тъкър да се озове сам на фала, откъдето реализаторът не сбърка за 17-ата си точка в мача - 68:74 при преполовяването на финалния период. До много важен момент се стигна няколко секунди по-късно, когато на Мунис Туту му бе отсъдено техническо нарушение след личното му такова, като то се превърна в пето за него и така участието му в срещата приключи предсрочно.

Брандън Йънг реализира ценна тройка за домакините, с която разликата спадна до само две точки при 72:74, но Черноморец реагира отлично и предпази аванса си след перфектни изяви на Мойен и Боянов за 72:79 с оставащи малко над три минути до края на редовното време. Серията на гостите достигна осем поредни точки след два успешни наказателни удара на Николай Титков, но дори и това не отблъсна намиращите се в серия от девет поредни победи домакини, които свалиха дефицита си до четири чрез нова тройка на Симеонов - 77:81. "Акулите" пострадаха от две избързани стрелби на Джордан Тъкър, докато от другата страна Венци Петков направи резултата 79:81 с оставащи под две минути от четвъртината.

След прекъсването капитанът на домакините отново демонстрира поразяващата си ръка и реализира третата си тройка в мача, благодарение на която ЦСКА достигна до пълен обрат при 82:81. Тъкър отново пропусна в ключов момент, а няколко секунди след това Брандън Йънг беше безгрешен от средно разстояние, като по този начин авансът на домакините достигна три точки при 84:81 с оставащи 41 секунди до края. Възпитаниците на Васил Евтимов отиграха успешно следващата си атака и я завършиха чрез Тъкър, който се реваншира с отличен пробив за 84:83, докато на часовника оставаха 30 секунди. Таменанг Чо не сбърка нито веднъж от наказателната линия, а след това Тъкър направи нов пропуск от тройката, което единствено позволи на Алекс Симеонов да бетонира успеха на столичани.

Зейн Ноулс поведе колоната за победителите с дабъл-дабъл от 23 точки и 10 борби. Таменанг Чо допринесе с още 17 точки, Алекс Симеонов прибави 16 точки и 5 борби, Брандън Йънг се отчете с 14 и 7 асистенции, а Венцислав Петков отбеляза 11 точки.

Георги Боянов бе над всички за Черноморец с 28 точки и 8 борби. Джордан Тъкър наниза още 20 точки, но пропусна ключови стрелби в края, а Брайс Нзи се включи от пейката с 12 точки и 12 борби, 9 от които в нападение.