Милан не успя да пречупи Емполи и загуби важни точки в борбата за топ 4

Милан и Емполи завършиха  0:0 на "Сан Сиро" в любопитен мач от 29-тия кръг на Серия “A”.  Мачът премина изцяло под контрола на “росонерите“, които владееха изцяло инициативата и пропуснаха няколко чисти положения, а дузпа и гол за Милан бяха отменени от главния съдия Матео Марченаро след намесата на ВАР.

Така Милан пропусна да се възползва от грешната стъпка на градския съперник Интер и да се откъсне от него, както и да се доближи до втория Лацио, като тимът на Пиоли остава само на точка пред “нерадзурите“. Емполи пък остава на 14-о място в таблицата.

Стефано Пиоли нямаше да може да използва контузените Златан Ибрахимович и Пиер Калюлю. Наставникът бе предприел редица ротации в състава си в сравнение с триумфа с Наполи в предишния кръг. Атаката на “росонерите“ бе изцяло обновена, като Дивок Ориги замени Оливие Жиру като централен нападател. Зад него  действаха Салемакерс, Побега и Ребич, които играеха вместо Браим Диас, Рафаел Леао и Раде Крунич. Исмаил Бенасер бе дръпнат по-назад и оперираше като опорен халф редом до Сандро Тонали. В защитата единствената промяна бе сядането на пейката на Симон Кяер, който бе заменен от Малик Тиау.

Гостите от Емполи определено не се намираха в добра форма, като имаха едва една победа в последните си девет срещи в първенството - в последния кръг над Лече. Наставникът на Емполи Паоло Занети отново нямаше да може да разполага с контузения титуляр страж Гулиелмо Викарио, както и с Жан-Даниел Акпа-Акпро. Гостите  разчитаха в атака на Франческо Капуто и Роберто Пиколи да тормозят Майк Менян и защитата на Милан. Зад двамата нападатели действашеТомазо Балданци.

Срещата започна в спокойно темпо, като обичайният домакински натиск липсваше. Привидно приспивното начало обаче бе нарушено в 12-ата минута, когато Алексис Салемакерс изведе чудесно Анте Ребич, който остана очи в очи със стража на Емполи Самуеле Перисан, но той спаси сигурен гол. Секунди по-късно Тео Ернандес също стреля опасно, но вратарят отново бе на висота. Последваха и далечни удари на Салемакерс и Калабрия, които баче бяха далеч от целта. Темпото отново поспадна и макар че домакините упражняваха териториално превъзходство, сериозните ситуации липсваха. Едва в 32-рата минута дойде по-опасна атака за Милан, когато опасен удар на Тео Ернандес бе блокиран.

Седем минути по-късно Сандро Тонали отне добре топката пред наказателното поле на Емполи, премина през няколко противника и стреля, но право в ръцете на Перисан. Минута преди края на редовното време далечно подаване на Фикайо Томори достигна до Анте Ребич, който навлезе в наказателното поле на гостите, но стреля неточно от воле.

Втората част започна с натиск на Милан, като първо Ребич стреля неточно с гласа, а минута по-късно опасен удар на Калабрия бе блокиран. Малко след това далечен шут на Томазо Побега рикошира и мина на сантиметри от гредата на Перисан. Атаките на “росонерите“ ставаха все по-опасни, като в 58-ата минута Дивок Ориги пропусна да се възползва от едно от малките неразбирателства в защитата на Емполи и да се разпише от близо.

Минута по-късно съдията Матео Марченаро отсъди дузпа за Милан след като се създаде зрителна измама, че Тайрън Ебуехи е играл с ръка в наказателното си поле. След консултация с ВАР обаче реферът промени решението си и отмени 11-метровия наказателен удар. Наставникът на Милан Стефано Пиоли очевидно видя достатъчно и в средата на втората част започна да вкарва в игра титулярните си футболисти в атака. Така първоначално в игра се появиха Браим Диас заедно с Алесандро Флоренци, а няколко минути по-късно на терена влязоха Рафаел Леао и Оливие Жиру.

В 76-ата минута дойде най-чистото положение за Милан през втората част. Рафаел Леао центрира, защитник на Емполи не изби добре и топката попадна в Алесандро Флоренци, който от воле нацели гредата на гостите. Седем минути по-късно след опасна контраатака опасен удар на Салемакерс бе блокиран, а при добавката шутът на Жиру също срещна защитник на гостуващия тим.

Три минути преди края френският централен нападател подаде добре на Браим Диас, който от непосредствена близост стреля в тялото на направилия отличен мач вратар на Емполи Самуеле Перисан. Малко след това и Рафаел Леао пробва късмета си, но бе неточен. В 89-ата минута Милан най-после стигна до заветния гол. Рафаел Леао центрира за Оливие Жиру, който вкара топката в мрежата. Радостта на тифозите на “Джузепе Меаца“ обаче бе кратка, тъй като след преглед с ВАР се видя, че французинът е играл с ръка и голът бе отменен. Последното положение за Милан беше във финалните секунди на мача, когато Малик Тиау стреля неточно с глава. В последвалата атака дойде и първият точен удар за бранещия се през целия мач Емполи, след като резервата Николо Камбиаги стреля в ръцете на Майк Менян.

МИЛАН: Менян; Калабрия, Тиау, Томори, Ернандес; Бенасер, Тонали; Салемакерс, Побега, Ребич; Ориги

ЕМПОЛИ: Перисан; Ебуехи, Де Винтер, Луперто, Паризи; Фацини, Марин, Бандинели; Балданци; Капуто, Пиколи

Снимки: Gettyimages