Левандовски сложи край на головата си суша, а Барса разгроми аутсайдера в Ла Лига

Почти сигурният шампион в Ла Лига Барселона разгроми Елче с 4:0 в мач от 27-ия кръг. По този начин каталунците направиха нова голяма стъпка към титлата. Отборът на Чави Ернандес вече води с 15 точки пред Реал Мадрид, който утре ще е домакин на Валядолид. Роберт Левандовски сложи край на головата си суша с две попадения за успеха, а освен него се разписаха и другите двама нападатели - Ансу Фати и Феран Торес

В дебюта на новия си треньор Себастиан Бекасесе Елче се държа достойно до почивката, но след като Фати реализира втория гол в 56-ата минута, интригата изчезна. Съставът от "Мартинес Валеро" остава на дъното в класирането с едва 13 точки и трябва да се надява на истинско чудо, за да се спаси от изпадане.

Елче излезе с един чист нападател в лицето на Пере Мия, а зад него действаха Фидел и Тете Моренте. Тримата защитници пред Едгар Бадия бяха Елибелтон Паласиос, Педро Бигас и Лаутаро Бланко. В средата на терена се разчиташе на Карлос Клерк, Джерард Гумбау, Омар Маскарел и Хосе Кармона.

Атаката на Барселона водеха Роберт Левандовски, Феран Торес и Ансу Фати. Изненадата беше включването в халфовата линия на Ерик Гарсия, който зае мястото на Серхио Бускетс. Сержи Роберто също беше титуляр, след като вкара гол в дербито с Реал преди две седмици. Двойката централни бранители оформиха Жул Кунде и Маркос Алонсо, а по двата фланга на отбраната стартираха Роналд Араухо и Жорди Алба. Заради контузии или наказания двубоя пропуснаха Усман Дембеле, Педри, Рафиня, Френки де Йонг и Андреас Кристенсен

Елче подходи агресивно в началните минути и стигна до два ранни ъглови удара, с които защитата на Барса се справи. Последва и изстрел с глава на Педро Бигас, отразен от Марк-Андре тер Стеген. Барселона не остави много време на домакините, преди да вземе инициативата. Каталунците изцяло овладяха средата на терена и търсеха свободни пространства пред и около наказателното поле на Елче. В 17-ата минута Феран Торес напредна през центъра и потърси комбинация с Левандовски, но полякът беше изпреварен от Бадия.

Натискът на Барса доведе до гол във вратата на домакините. Попадението падна в 20-ата минута след статично положение. Жорди Алба прати топката в наказателното поле, Араухо я отклони към Левандовски и той откри резултата. Това беше гол номер 16 за Лева от началото на сезона в Ла Лига. Полякът се намираше в голова суша през последния месец, като за последно се бе разписвал при загубата от Манчестър Юнайтед в Лига Европа.

Елче се изнесе по-напред след допуснатия гол, а Барселона умишлено се прибра в собствената си половина. В 40-ата минута Левандовски можеше да удвои аванса на гостите, но топката му беше избита миг преди да стреля. В 43-ата пред голмайстора на Барса се откри още по-добър шанс. Той засече с глава центриране от десния фланг на Феран Торес, но прати топката малко над напречната греда. Секунди преди почивката пропуск направи и Жул Кунде, който от чиста позиция стреля в Бадия.

На старта на втората част Барселона отново заложи на изчаквателна тактика. В 51-ата минута Левандовски открадна топката и влезе в наказателното поле, но закъсня с опита за пас към Ансу Фати и беше блокиран. След това Елче организира чудесна контра, но Кармона стъпи накриво и получи контузия. Вместо него на терена се появи Раул Гути.

В 56-ата минута Ансу Фати напомни защо толкова млад стана част от първия състав на Барса. Нападателят вкара красив гол след самостоятелен рейд и още повече успокои "блаугранас". Атаката започна от Феран Торес, а Фати преодоля половината терен, преди с плътен удар по тревата да направи безпомощен Бадия.

При 0:2 съпротивителните сили на домакините привършиха. Влезлият от Николас Фернандес загуби топката и стана причина за третия гол, дело отново на Левандовски. Полският национал излезе очи в очи с Бадия и го преодоля, въпреки намесата на стража. В 71-ата минута Лева подаде на Феран Торес, а той с фалцов изстрел направи резултата 4:0 в полза на каталунците.

В оставащото време не се случи нищо интересно освен дебюта за Барса на 19-годишния Алейш Гаридо, заменил Ансу Фати. Тимът на Чави спести сили за реванша с Реал Мадрид от полуфиналите за Купата на краля в сряда. През уикенда пък "блаугранас" ще посрещнат Жирона в каталунско дерби от поредния кръг на Ла Лига.  на Елче предстои гостуване на Осасуна.

Снимки: Gettyimages