Астън Вила прати Челси в долната половина на класирането

Възходът на Астън Вила мина и през Челси. Бирмингамци спечелиха с 2:0 гостуването си на лондончани и записаха четвърта победа в последните си пет мача. Оли Уоткинс откри резултата в 18-ата минута след груба грешка на Марк Кукурея, а Джон Макгин се разписа в 56-ата минута.

Вила записа първа победа на “Стамфорд Бридж” от 2011 г. След пристигането на Унай Емери бирмингамци имат 9 победи в 15 мача от Висшата лига. Те започнаха деня с равни точки с Челси, но след днешия успех вече имат преднина. “Сините” пък заемат 11-то място в класирането, вече са с негативна голова разлика и по всичко личи, че няма да играя в евротурнирите следващия сезон.

Тимът на Греъм Потър започна активно и още във втората минута Ковачич стреля над вратата. Малко по-късно Емилиано Мартинес сам си усложни живота, но се реваншира и спря Мудрик, като направи решително спасяване. В седмата минута Астън Вила имаше отлична възможност. След комбинация между Буендия и Макгин на прекрасна позиция бе изведен Уоткинс, но той стреля неточно покрай излезлия Кепа.

Бързите атаки на бирмингамци създаваха проблеми на “сините”. В 17-ата минута Джон Макгин удари горната греда, след като получи топката от Буендия. Секунди по-късно тимът на Унай Емери поведе след груба грешка на Марк Кукурея. Бранителят игра с глава след дълго подаване, но намесата му изведе Уоткинс зад защитата и сам срещу вратаря. За нападателя на гостите не бе проблем да прехвърли Кепа и да открие резултата.

Челси опита да бързо да отговори и Жоао Феликс бе близо до изравняване в 21-ата минута. Португалецът получи топката от Кукурея и стреля, но Мартинес изби. Лондончани обаче увеличиха темпото в търсене на изравняване. В 32-ата минута Мудрик пропусна отлична възможност. Украинецът бе изведен зад защитата, но прати топката в ръцете на вратаря. Преди това обаче Вила имаше два шанса, но след намеси на Джеймс и Кулибали не се стигна до удар.

Атаките на лондончани продължиха и в 35-ата минута Чилуел нацели дясната греда на Мартинес. Секунди по-късно се стигна до разбъркване в наказателното поле на гостите, но топката не стигна до мрежата. Хавертц опита да я насочи към вратата, неговият удар бе блокиран, Кукурея изведе Феликс, но неговият опит бе отклонен и кълбото мина покрай вратата. В 38-ата минута Челси пропусна още една възможност. Чилуел бе намерен от Феликс и опита да подаде на Хавертц, но неточно.

Мартинес направи отлично спасяване в 43-ата минута, когато се справи с изстрел на Хавертц. В добавеното време на първата част Чилуел прати топката в мрежата, но гол нямаше. След меко центриране на Енцо Фернандес бранителят насочи топката с глава, но преди това изблъска Ашли Йънг и съдията отсъди нарушение, коте обе оспорвано от играчите на домакините.

“Сините” стартираха активно и втората част и често организираха атаки, но нямаше кой да ги завърши или бъркаха при последното подаване. В 50-ата минута Чилуел проби отляво и прати топката успоредно на голлинията, но там нямаше негов съотборник. След това удар на Кукурея от дистанция мина над вратата. В същото време Астън Вила бе далеч по-ефективен. В 56-ата минута Макгин удвои преднината на гостите. След ъглов удар топката стигна до Рамзи, който отклони към шотландеца и той с великолепен удар не остави шансове на Кепа.

Мениждърът на лондончани реагира със смени и извади Лофтъс-Чийк и Мудрик, като пусна Канте и Мадуеке. Френският национал се завърна в игра след повече от 7-месечно отсъствие. Канте записа първи минути от август миналата година и за първи път игра под ръководството на Греъм Потър.

Емилиано Мартинес продължи да отчайва нападателите на Челси. Той отрази удар на Жоао Феликс, а след това топката се удари в тялото на Мингс. Играчите на домакините скочиха с искане за дузпа, но такава не бе отсъдена. Резервите на “сините” пробваха удари, но те не намериха целта. Мадуеке стреля неточно, но малко по-късно намери Канте и неговият опит бе доста по-близо до вратата.

Домакините продължиха да атакуват, но вече не вярваха, че могат да спечелят нещо от мача. Ковачич стреля високо над вратата, а веднага след това бе заменен от Конър Галахър. Кристиян Пулишич пък влезе на мястото на Кукурея. В последната минута американският национал също видя отблизо класата на Мартинес. Аржентинският вратар се справи блестящо с негов удар.

ЧЕЛСИ - АСТЪН ВИЛА 0:2
0:1 - Уоткинс (18)
0:2 - Макгин (56)

Снимки: Imago