Никола Цолов спечели три позиции часове след финала на спринта в Мелбърн

Българският пилот Никола Цолов завърши спринтовата надпревара от втория състезателен уикенд във Формула 3 за 2023 година на 15-то място, но бе класиран 14-ти заради наказанието от 10 секунди на завършилия 11-ти Люк Браунинг (Хайтек). Няколко часа след финала на състезанието настъпиха нови размествания в класиране, след които Никола вече заема 11-то място, първото извън зоната на точките.

Никола Цолов с най-добро класиране за сезона в първия старт в Австралия

Тези размествания станаха факт след като и тримата пилоти на МП Моторспорт – Франко Колапинто, Мари Боя и Джони Едгар бяха дисквалифицирани. Колапинто е пилотът, който спечели надпреварата, в която Боя завърши 9-ти, а Едгар бе класиран на 11-та позиция след санкцията на Браунинг. Причината за изключването на тримата от резултата е фактът, че техните вертикални стабилизатори не отговарят на частите, които се предоставят на отборите от производителя на шаситата и аеродинамиката Далара.

След дисквалификацията на Колапинто победата в спринта отива за Зак О'Съливън (Према), втори се класира Себастиан Монтоя (Хайтек), а последното място на подиума става притежание на Пол Арон (Према). Никола Цолов пък се придвижва на 11-то място, докато последната точка отива за неговия съотборник Кейлън Фредерик.

Припомняме, че Фредерик се движеше зад българина до последния рестарт, в който той успя да го изпревари и в крайна сметка да спечели последната точка след всички промени в класирането. На финала двамата пилоти на АРТ Гран При бяха разделени от 0.493 секунди.

Въпреки че остава без точки от началото на годината Цолов прогресира с три места в генералното класиране и вече заема 17-та позиция. Българинът е първи от пилотите без нито едно класиране в зоната на точките в първите три старта за годината.

Никола Цолов стартира 15-ти в двете състезания в Австралия

Основното състезание на пистата „Албърт парк“, с което ще завърши вторият уикенд за сезона във Формула 3, започва тази нощ в 2:05 часа сутринта българско време. В него Цолов отново ще стартира от 15-то място, от което започна и провелия се по-рано днес спринт.