Никола Цолов с най-добро класиране за сезона в първия старт в Австралия

В едно изпълнено с излизания на колата за сигурност спринтово състезание в Австралия Никола Цолов записа своя най-добър резултат от началото на сезона във Формула 3, след като завърши на 14-та позиция. Така той отново не взе точки, но определено показа напредък в своето каране спрямо първия кръг за годината, в който той допусна няколко грешки и получи наказания и в двете състезания на пистата "Сахир" в Бахрейн.

Цолов започна състезанието от 15-та позиция и загуби едно място в хаотичната първа обиколка, след което се възползва от грешките на част от своите конкуренти, за да се придвижи с две позиции напред до средата на дистанцията от 20 обиколки. В последствие той бе изпреварен от съотборника си в АРТ Гран При Кейлън Фредерик при третия рестарт на състезанието, който дойде в края на 16-я тур.

Всъщност Фредерик атакува българския състезател и във втория рестарт, който бе в началото на 11-та обиколка. Тогава обаче Цолов успя да се защити, но нямаше този късмет при следващата атака на Фредерик. Двамата финишираха съответно 14-ти и 15-ти, но се придвижиха с по една позиция напред заради наказанието от 10 секунди на завършилия 11-ти Люк Браунинг (Хайтек).

Самото състезание бе спечелено от пилота на МП Моторспорт Франко Колапинто, който стартира 6-ти и много бързи и ефективно си проправи път през колоната, за да стигне до победата. Аржентинският пилот от академията на Уилямс взе и бонус точката за най-бързата обиколка, която той записа в 18-я тур на състезанието. Втори завърши Зак О'Съливън (Према), който също е част от академията на Уилямс, а топ 3 допълни стартиралият от полпозишъна Себастиан Монтоя (Хайтек).

В генералното класиране във Формула 3 лидер с 32 точки е завършилият 7-ми днес Габриел Бортолето (Трайдънт), който ще стартира от полпозишъна утре. Втори с 27 пункта е финиширалият на 6-то място днес Дино Беганович (Према), а топ 3 с 23 точки допълва Оливър Гьоте (Трайдънт), който отпадна още в първия тур на състезанието след контакт с Браунинг. Именно този контакт донесе и наказанието на Браунинг, което в крайна сметка го смъкна до 20-та позиция. Никола Цолов е 20-ти в генералното подреждане с 0 точки.

Вторият състезателен уикенд във Формула 3 за 2023 година завършва утре с основната надпревара, която ще започне в 2:05 часа сутринта българско време. Тя ще бъде с продължителност от 23 обиколки, а в нея Никола Цолов отново ще потегли 15-ти.