Кремъл: Критериите на МОК съдържат елементи на дискриминационно отношение

Кремъл: Критериите на МОК съдържат елементи на дискриминационно отношение

Кремъл заяви, че критериите, обявени от Международния олимпийски комитет (МОК), които могат да позволят на руски и беларуски спортисти да участват в международни състезания, съдържат "елементи на дискриминационно отношение".

Спортисти от Русия и Беларус, съюзник на Москва, получиха забрана за участие пред миналата година заради войната в Украйна, но правилата, обявени от МОК, са за постепенното завръщане на тези състезатели в световния спорт.

Кремъл ще продължи да работи с Международния олимпийски комитет (МОК) за защита на правата на руските спортисти, каза прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.

"Що се отнася до нас, ние ще продължим да защитаваме интересите на нашите спортисти по всякакъв начин. Разбира се, контактите с Международния олимпийски комитет ще продължат именно за защита на интересите на родните спортисти", каза Песков.

Вчера Международният олимпийски комитет (МОК) препоръча връщането на руски и беларуски спортисти на международни спортни събития като неутрални състезатели.

След първия ден от заседанието на Изпълкома на МОК президентът на централата Томас Бах уточни, че препоръките не означават, че руснаци и беларуси ще могат да участват на Олимпийските игри в Париж 2024 и на Зимните игри през 2026-а.

Спортисти, които са сключили договор с руската или беларуската армия или службите за национална сигурност, не могат да се състезават, същото важи и отборните надпревари, в които спортисти с руски или беларуски паспорт не могат да участват, казаха от МОК.

Руски политици и спортни ръководители също не са съгласни с тези условия.

„Препоръките на МОК са участие на руски спортисти са своеволие, а отделното решение за отборните спортове е открито дискриминационно. Нашите спортисти са поканени да преминат през открехната врата, но в същото време се създават допълнителни затруднения за тях“, заяви руският министър на спорта Олег Матицин в министерския канал в социалната мрежа Telegram.

„Спортистите тренират здраво, за да се състезават… това е тяхната работа, това е техният живот и би били нечовечно тази възможност да им бъде отнета“, добави той.

Президентът на Руския олимпийски комитет (РОК) Станислав Поздняков коментира пред агенция ТАСС, че „обявените параметри са абсолютно неприемливи“.

„Неутралният статут е нарушение на човешките права, което бе посочено от експерт от Организацията на обединените нации. Смятаме предложените условия за неоснователни, правно необосновани и прекомерни. Категорично не сме съгласни с допълнителните антидопингови процедури за руските спортисти.“

Спортистите от Русия и Беларус бяха отстранени от повечето международни спортни събития от старта на инвазията в Украйна, а на руснаците бе позволено да се състезават единствено като неутрални на последните Олимпийски игри през 2018-а, 2021-а и 2022-а заради свързани с допинг санкции.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти