Акоста триумфира на старта на сезона в Moto2

Бившият световен шампион в Moto3 Педро Акоста завоюва своята четвърта победа в клас Moto2 а световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като спечели надпреварата за Гран При на Португалия, с която започна сезон 2023. За него това е втори пореден успех в средния клас след победата му в Гран При на Валенсия в края на миналата година.

Испанецът стартира от третото място на „Портимао“ и още до средата на втория от общо 21 тура се изкачи на първата позиция, изпреварвайки последователно Филип Салач и Арон Канет. След като веднъж поведе испанецът поведе той влезе в ритъм и нито за миг не изпусна първото място.

Във финалните обиколки той дори успя да повиши своето темпо и се откъсна пред Канет, като на финала разликата между двамата бе 1.358 секунди. Тройката в края на първото състезание за годината в Moto2 допълни италианецът Тони Арболино, който завърши на 4.460 зад победителя.

Пилотът на Марк ВДС потегли от осмото място и загуби няколко места в първите километри на състезанието. След това обаче той увеличи скоростта си и с няколко изпреварвания успя да стигне до последното място на подиума. Четвърти завърши стартиралият от полпозишъна Салач, а топ 5 допълни Мануел Гонзалес, който дълго време се движеше в позиция за качване на почетната стълбичка, но в крайна сметка бе изпреварен от Арболино и Салач.

Тъй като това е първият кръг за сезона в Moto2 подреждането в генералното класиране напълно съответства с днешните резултати. Това означава, че с 25 точки Акоста е начело с аванс от 5 пред Канет, а третият Арболино изостава с 9 от лидера.

Сезон 2023 в Moto2 продължава следващата седмица с надпреварата за Гран При на Аржентина на пистата „Термас де Рио Ондо“.

Снимки: Gettyimages