Испанец с първа победа в Moto3 на старта на сезон 2023

Пилотът на Тех3 КТМ Даниел Холгадо спечели своята първа победа в клас Moto3 на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Португалия, с която стартира сезон 2023.

Холгадо успя да се откъсне пред основната колона в последните пет обиколки, което му позволи да запази първото си място на дългата старт-финална права, въпреки че бе сред по-бавните пилоти на нея. Така той напълно заслужено стигна до победата на „Портимао“.

Втори на португалското трасе завърши Давид Муньоз, а тройката в края на първия старт в Moto3 за годината допълни Диого Морейра. Бразилецът бе четвърти на изхода от последната крива, но успя да изпревари новобранеца Хосе Антонио Руеда преди финалната линия, въпреки че тя се намира в началото на старт-финалната права. Разликата между двамата на финала бе едва 0.031 секунди.

След финала победителят Холгадо бе замесен в инцидент с финиширалия на деветото място Джоел Келсо. В своята радост Холгадо бе върнал газта и бе отнесен от движещия се с доста по-висока скорост австралиец още преди края на старт-финалната права. След този удар Келсо бе откаран в медицинския център за преглед, докато Холгадо остана на борда на своя мотор и се прибра в бокса, за да празнува успеха със своя екип.

Напълно логично с днешната си победа Холгадо излиза начело в генералното класиране в Moto3 с 25 точки и аванс от 5 пред Муньоз. Трети в подреждането е третият от днес Морейра, който изостава с 9 пункта от лидера.

Сезон 2023 в Moto3 продължава следващата седмица с надпреварата за Гран При на Аржентина на пистата „Термас де Рио Ондо“.

Снимки: Gettyimages