Убедителен Арсенал се откъсна на върха

Арсенал постигна убедителна победа с 4:1 срещу Кристъл Палас и записа шести пореден успех във Висшата лига. Габриел Мартинели откри резултата в 28-ата минута, а малко преди почивката Букайо Сака удвои на домакините. Гранит Джака се разписа в 55-ата преди Джефри Шлуп да вкара за Палас. Сака се разписа за втори път в мача.в 74-ата минута.

“Артилеристите” вече имат преднина от осем точки пред втория Манчестър Сити и авансът ще се запази поне две седмици, тъй като предстои пауза за мачовете на националните отбори. За Кристъл Палас ситуацията не се подобри след уволнението на Патрик Виейра. Те записаха 13 пореден мач без победа и са на три точки от зоната на изпадащите.

Тимът на Артета опита да натисне от началото, но защитата на Палас се справи с първите атаки на съперника. Гостите дори успяваха да организират добри контраатаки. В 11-ата минута топката стигна до Заха, който проби отляво, напредна и стреля, а топката се удари в дясната греда на Рамсдейл. При друга бърза атака Едуард бе изведен зад защитата, вратарят се справи, а след това бе вдигнат и флага за засада.

Тези ситуации накараха “артилеристите” да вдигнат темпото. Те държаха инициативата, но трудно стигаха до чисти положения. В 18-ата минута удар на Йодегор бе отразен от младия вратар на Палас Джоузеф Уитуорт. Домакините търпеливо чакаха възможности и такава се появи в 28-ата минута. Сака бе изведен от Бен Уайт и намери Мартинели в другата част на наказателното поле. Той си освободи пространство с удар и с прецизен изстрел преодоля вратаря. Бразилецът има шест гола в последните си шест мача в първенството.

След попадението Арсенал имаше по-голям контрол активно търсеше втори гол, докато съперникът рядко играеше с топката. Към края на полувремето натискът на “артилеристите” се увеличи. В една ситуация играчите на Артета продължително разиграваха в и около наказателното поле, но накрая ударът на Йодегор бе неточен. По дясното крило изключително активен бе Бен Уайт. В 43-ата минута той отлично изведе Сака и английският национал удвои аванса на домакините.

Арсенал стартира активно втората част с идеята да реши мача. Рамсдейл трябваше да се намесва след удар на Заха в 53-ата минута, но малко по-късно преднината на домакините вече бе три гола. Тросар, който изигра поредния си силен мач, намери Джака, който успя да отклони топката към мрежата. Палас успя да върне едно попадение в 63-ата минута. След центриране Шлуп се разписа. Попадението бе разглеждано с ВАР поради съмнения за игра с ръка на играча на гостите, но голът бе признат.

Гостите играха добре след допускането на третия гол, а една от причините бе отпускането в редиците на съперника. Заха получи нова възможност да стреля в 72-ата минута. Той получи подаване от Шлуп, но прати топката покрай вратата. На малките надежди на Палас беше сложен край в 74-ата минута, когато Сака отбеляза втория си гол в мача. Той бе намерен от резервата Тиърни и не остави шансове на вратаря.

АРСЕНАЛ - КРИСТЪЛ ПАЛАС 4:1
1:0 - Мартинели (28)
2:0 - Сака (43)
3:0 - Джака (55)
3:1 - Шлуп (63)
4:1 - Сака (74)

Снимки: Imago