Баная постави нов рекорд на "Алгарве" в края на тестовете в MotoGP

Световният шампион Франческо Баная подобри абсолютния рекорд на португалската писта „Алгарве“ в последния ден на предсезонните тестове в MotoGP за 2023 година.

Италианецът, който бе над всички и в първия ден на изпитанията в Португалия, успя да стигне до 1:37.968, ставайки първия пилот, който слиза под 1:38 за обиколка на трасето. Неговият предишен рекорд, постигнат по време на квалификацията за Гран При на Алгарве през 2021 година, бе 1:38.725 или иначе казано с 0.757 секунди по-слабо постижение.

Втори в края на предсезонните тестове в Португалия се нареди пилотът на Прамак Дукати Йоан Зарко, който изостана с 0.296 секунди от заводския пилот на Дукати. Тройката с пасив от 0.334 от лидера допълни световният шампион за 2021 година Фабио Куартараро.

В хода на вчерашния тестов ден французинът дебютира новото задно крило на Ямаха (на долната снимка), което наподобява задните крило на болидите във Формула 1. Освен това за изпитанията в Португалия Куартараро и неговият съотборник Франко Морбидели разполагаха и с нов обтекател с много по-агресивна аеродинамика.

Морбидели завърши деня с най-много обиколки от всички пилоти – 89, докато Куартараро направи с една по-малко. Най-малко километри пък навъртя пилотът на Априлия Алейш Еспаргаро, които направи само 52 тура на португалското трасе с дължина от 4.592 километра. Причината за тази липса на активност от страна на Еспаргаро бе арм пъмп, който се появи още в хода на първия изпитателен ден в Португалия. Испанецът даде 10-то време с изоставане от 0.601 от Баная. Неговият съотборник Маверик Винялес пък направи 82 обиколки и завърши 12-ти, на 0.710 от първия. Самият Баная завъртя 61 тура, постигайки своя топ резултат в самия край на изпитанията.

Тестовият ден не бе никак приятен за Хонда, чийто топ пилот Жоан Мир се нареди на 13-та позиция, на цели 0.794 секунди от действащия световен шампион. Неговият сънародник Марк Маркес остана 14-ти, а разликата между двамата испанци бе 0.016 секунди. В хода на деня Маркес бе принуден да спре на пистата с технически проблем в една от своите машини, но се върна на трасето малко по-късно, за да завърши с общо 76 тура.

От пилотите на КТМ най-напред се класира Брад Биндър, който даде деветото най-добро време, а неговият пасив от лидера бе 0.512 секунди. Съотборникът на южноафриканеца Джак Милър пък остана едва 17-ти, на 0.429 от Биндър.

Сезон 2023 в MotoGP стартира в края на следващата седмица с надпреварата за Гран При на Португалия, която отново ще се проведе на пистата „Алгарве“. Това ще бъде първият от общо 21 състезателни уикенда в кралския клас за 2023 година, а както е известно всеки един от тях ще включва и спринтово състезание в съботния следобед.

Снимки: MotoGP