Арсенал си тръгна с удобен резултат от Лисабон

Арсенал има големи шансове да продължи към 1/4-финалите на Лига Европа, след като направи 2:2 със Спортинг в Лисабон в първи двубой от 1/8-финалната фаза на турнира. Двата отбора изиграха интригуващ и открит двубой, в който гостите поведоха с гол на Вилиам Салиба (22'). Спортинг изравни с идентично попадение, реализирано от Гонсало Инасио (34'). След почивката Спортинг и Арсенал си размениха по още един гол. Паулиньо (55') направи пълен обрат, но автогол на Хидемаса Морита (62') остави всичко за реванша на "Емиратс" след седмица.

Микел Артета бе направил шест промени в сравнение с драматичния двубой с Борнемут през уикенда. Мат Търнър по традиция застана на вратата за мачовете от Лига Европа. Бен Уайт се завърна отдясно на отбраната. Якуб Кивиор дебютира за Арсенал след трансфера си от Специя през януарския трансферен прозорец. Жоржиньо и Гранит Джак започнаха като титуляри в халфовата линия, а Рийс Нелсън, който донесе победата на Арсенал в двубоя срещу Борнемут, стартира за първи път от 9 ноември.

В състава на Спортинг имаше само една изненада. Бившият футболист на Арсенал Ектор Белерин е получил контузия по време на вчерашната тренировка. Вместо него започна Рикордо Есгайо. Иначе домакините излязоха в обичайната формация 3-4-3.

Домакините създадоха първата добра възможност в шестата минута, когато Гонсалваш нахлу в наказателното поле, освободи се от Салиба, но не успя да нанесе точен удар и топката премина встрани от дясната греда. След тази ситуация Арсенал се чувстваше доста добре на "Жозе Алваладе". В 22-рата минута гостите откриха резултата, след като Салиба засече с глава центриране на Виейра от корнер.

Спортинг изравни по идентичен начин. В 34-тата минута Търнър изби хубав удар на Инасио от 25 метра. При последвалия корнер именно Инасио засече с глава центрирането на Едуардс за 1:1.

Пет минути след това Спортинг можеше да направи пълен обрат, но Търнър изби опасен изстрел на Едуардс до близката греда. Арсенал отново можеше да поведе след корнер в 42-рата минута, когато Джака засече с глава, но Адан изби на самата голлиния. Технологията показа, че голяма част от топката е зад голлинията, но не и с пълния си обем. Така резултатът остана 1:1.

Десет минути след началото на втората част домакините направиха пълен обрат. Арсенал загуби леко топката в централната зона, след което Едуардс изведе Гонсалвеш. Неговият удар бе избит от Търнър, но Паулиньо направи добавка - 2:1.

В следващите минути двубоят стана много открит. Мартинели направи страхотен пробив за Арсенал, но в последния момент ударът му бе блокиран. Малко след това Гонсалвеш изведе много добре Паулиньо, но изстрелът му премина над вратата. Така се стигна то 62-рата минута, когато Арсенал изравни с голяма доза късмет. Джака получи топката на около 25 метра от вратата, след което опита да центрира, но топката рикошира в Морита и влезе във вратата на домакините - автогол и 2:2.

До края нови попадения не паднаха, така че всичко ще се реши след седмица на "Емиратс".

Снимки: Imago