Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Арда надви десетима от Спартак и се изравни с Левски и Славия

Арда постигна комфортна победа с 2:0 срещу Спартак (Варна) в последния двубой от 22-ия кръг на efbet Лига. На стадиона в Кърджали домакините успяха да грабнат трите точки и така да се изравнят в класирането с отборите на Левски и Славия, като увеличават шансовете си за топ 6. Иначе в днешната среща двата тима стояха равностойно през първата част, но в края на полувремето Александър Цветков получи директен червен картон и остави Спартак с човек по-малко (43’). Това даде отражение през вторите 45 минути, когато домакините вкараха два гола, дело на Станислав Иванов (53’) и Иван Тилев (86’).

Двата отбора стояха равностойно през първите минути на терена, но така и не се създаде опасно положение. Арда беше една идея по-активен и повече натискаше, но защитата на Спартак се справяше. Постепенно варненци също вдигнаха нивото и опитаха няколко атаки, но след половин час игра все още липсваше интересна атака в мача.

В 42-ата минута гостите обаче останаха с човек по-малко. Александър Цветков изби топката, но влезе грубо в краката на Абубакар Тунгара, а защитникът на Спартак вече имаше жълт картон. Кабаков обаче не отсъди нищо в началото, но няколко секунди по-късно бе повикан да разгледа ситуацията на ВАР. След кратко преразглеждане главният рефер взе решение да вдигне директен червен картон, като така остави “соколите” с човек по-малко.

Цялата ситуация пък изнерви доста наставникът Димитър Димитров, който си изкара жълт картон, след като влезе в спор с Георги Кабаков. След края на полувремето протестите на Херо продължиха.

Логично още от първите минути на втората част домакините се втурнаха в атака. В 49-ата минута Станислав Иванов получи в наказателното поле и стреля, но не много опасно и Фигейредо улови. Малко по-късно Преслав Боруков получи извеждащо подаване директно от тъч и се озова очи в очи с вратаря на Спартак. Ударът на нападателят мина на сантиметри от страничния стълб.

Натискът даде резултат в 53-ата минута. След грешка на Белоусов Иван Коконов проби отляво и центрира към наказателното поле. Там Станислав Иванов успя да засече директно от въздуха и с доста прецизен шут изведе тима от Кърджали напред в резултата - 1:0.

В 64-ата минута топката попадна в краката на Тилев след изпълнение на корнер. Той пое добре и стреля от границата на пеналтерията, но в аут. Арда продължаваше да търси втори гол и в 77-ата минута без малко да вкара такъв. Центриране по земя отляво създаде доста голямо напрежение в защитата на Спартак, след като Фигейредо изпусна топката. Там обаче нито един от нападателите на домакините не се ориентира добре и не успя да вкара.

В 81-ата минута Румен Руменов опита късмета си от дистанция след добро разиграване на варненци, но кълбото премина встрани от вратата. Постепенно Спартак опита да погледне малко по-смело към вратата на домакините в търсене на изравнителен гол. За сметка на това обаче В 86-ата минута Арда стигна до второ попадение. Станислав Ковачев проби отдясно и пусна нисък, успореден на голлинията пас. Иван Тилев бе на точното място в точния момент и засече от близка дистанция - 2:0.

Както вече стана ясно Арда събира в актива си след тази победа 35 пункта и се изравнява с Левски и Славия. Иначе тимът от Кърджали е осми, но само на 3 точки от четвъртото място, на което в момента се намира Локомотив (Пловдив). Спартак от своя страна е последен с 12 точки, на 4 от Хебър и Пирин, които са над варненци в класирането.

АРДА 2:0 СПАРТАК (ВАРНА)

1:0 Станислав Иванов (53)
2:0 Иван Тилев (86)

Стартови състави:

Арда: 1. Анатолий Господинов, 3. Умар Сако, 7. Абубакар Тунгара, 8. Милен Желев, 9. Преслав Боруков, 11. Александър Георгиев, 17. Иван Коконов, 21. Радослав Цонев, 24. Алекс Петков, 77. Илия Юруков, 99. Станислав Иванов;

Спартак (Варна): 31. Кристиано Фигейредо, 17. Александър Белоусов, 11. Виктор Митев, 66. Александър Цветков, 22. Роберто Хименес, 6. Луан, 10. Румен Руменов, 30. Божидар Васев, 12. Евандро, 7. Лерой-Жак Микелс, 23. Жоао Марио.

Снимки: Startphoto