Арсенал си отмъсти на Евертън с разгром и дръпна с 5 точки пред Ман Сити

Арсенал разгроми с 4:0 Евертън в отложен мач от 7-ия кръг на Премиър лийг и вече води с 5 точки пред втория в класирането на Премиър лийг Манчестър Сити. Букайо Сака откри резултата в 40-ата минута, а в самия край на първата част Габриел Мартинели удвои. Мартин Йодегор в 71-ата и отново Мартинели в 80-ата оформиха убедителния успех на "топчиите", които взеха сладък реванш за загубата с 0:1 на "Гудисън Парк" преди месец.

Двете поредни победи при гостуванията на Астън Вила и Лестър показаха, че Арсенал е преодолял кризисния период и е готов да брани първата позиция. Отборът на Микел Артета беше спечелил само едно от предишните си 4 шампионатни домакинства и със сигурност не очакваше лесен двубой срещу застрашения от изпадане Евертън, но двата бързи гола в края на първото полувреме сломиха съпротивата на съперника.

Евертън пристигна на "Емиратс" след домакинско поражение от Астън Вила, оставило отбора на 18-ата позиция в подреждането. "Карамелите" се изправиха срещу историята, защото в ерата на Премиър лийг никога не са побеждавали на чужд терен лидера в класирането. Това не стана и днес, а развоят на мача след почивката онагледи защо тимът от Ливърпул е сред най-слабите гости от началото на сезона.

Арсенал излезе със същите 11, които започнаха и срещу Лестър през уикенда. Габриел Мартинели, Леандро Тросар и Букайо Сака бяха тримата в предни позиции, а Еди Нкетия остана сред резервите. Томас Партей също не беше титуляр за сметка на Жоржиньо, който си партнираше с Гранит Джака и Мартин Йодегор в средата на терена. Бранителите пред Аарън Рамсдейл бяха Бен Уайт, Вилиам Салиба, Габриел Магаляеш и Олександър Зинченко.

В стартовия състав на Евертън имаше само една промяна в сравнение с последния мач: на мястото на Конър Коуди в центъра на защитата Шон Дайч гласувал доверие на Майкъл Кийн. Нийл Мопе беше единственият чист нападател на "карамелите", а по фланговете стартираха Дуайт Макнийл и бившият футболист на Арсенал Алекс Иуоби.

Домакините наложиха високо темпо в началните минути, но бъркаха при опитите си за извеждащи подавания. Футболистите на Евертън бяха много добре групирани в половината си и не позволяваха да бъдат преодолявани в ситуации един на един. Първият удар към една от двете врати отправи Жоржиньо, но италианският национал не уцели добре топката и тя премина над гредата. Най-активен за Евертън в този отрязък от двубоя беше Иуоби.

Арсенал определено се затрудняваше срещу сгъстената отбрана на гостите и до средата на полувремето не създаде нито едно чисто положение. Макар и епизодични, контрите на Евертън изглеждаха по-опасни. При една от тях Мопе беше изведен в наказателното поле, но си поведе лошо топката и не можа да нанесе удар.

Постепенно "топчиите" започнаха да комбинират по-уверено. Зинченко все по-често се включваше в атаките на тима и след негов хубав пас се стигна до гола, с който Сака откри резултата. Украинският национал видя, че съотборникът му е непокрит в наказателното поле и му подаде в точния момент. Сака овладя топката и от сравнително малък ъгъл стреля мощно под гредата - 1:0.

В самия край на полувремето Арсенал нанесе втори удар. Онана сгреши пред наказателното поле, а Сака веднага изведе Мартинели и бразилецът не остави шансове на Джордан Пикфорд. Първоначално попадението беше отменено, но след намесата на ВАР се оказа, че Мартинели не е бил в положение на засада и лондончани се оттеглиха на почивката с комфортен аванс.

Артета замени Жоржиньо с Томас Партей, а Мейсън Холгейт се включи на мястото на виновника за втория гол Идриса Гей в състава на Евертън. Арсенал умело разиграваше и не даваше топката на гостите. В 57-ата минута центриране от десния фланг стигна до Тросар, но белгиецът шутира неточно. Една от малкото важни намеси на Рамсдейл дойде след изстрел на Макнийл, а в ответната атака Мартинели пропусна да реши всичко с трети гол за Арсенал.

Интригата окончателно изчезна в 71-ата минута. Поредната красива атака на Арсенал беше завършена с гол на Йодегор, който не успя да се разпише в предишните 7 мача на тима си. Норвежецът получи перфектен пас от Тросар и с лекота опъна мрежата. Това попадение даде възможност на Микел Артета да смени Джака и Тросар, а вместо тях на терена се появиха Нкетия и Фабио Виейра.

Защитата на Евертън вече беше тотално дезорганизирана и домакините нямаше как да не се възползват. В 80-ата минута Еди Нкетия проби отляво и подаде на Мартинели, който се разписа за втори път в мача. Малко по-късно се стигна до огромно разбъркване пред вратата на "карамелите", но този път топката не навести вратата на Пикфорд.

Снимки: Gettyimages