Фенестраз донесе първи полпозишън на Нисан във Формула Е

Младият френски състезател Саша Фенестраз донесе първи полпозишън за отбора на Нисан във Формула Е след раздялата му с ДАМС, след като триумфира в квалификацията преди дебютното състезание на шампионата в Южна Африка.

По улиците на Кейптаун Фенестраз стигна до полпозишъна с време от 1:07.848 в решителния дуел, с което той победи с цели 0.422 секунди по-бърз от пилота на Мазерати Максимилян Гюнтер. По пътя си към финала Фенестраз отстрани последователно победителя от старта в Хайдерабад преди две седмици Жан-Ерик Верн (ДС Пенске) в четвъртфиналите и Ник Касиди (Енвъжин) на полуфинала. Гюнтер пък се справи с Рене Раст (Макларън) в първия кръг на елиминациите, след което победи и Мич Еванс (Ягуар), за да се класира на финала.

На втората редица по-късно днес ще се наредят Касиди и Еванс, а на трета ще бъдат Верн и лидерът в генералното класиране Паскал Верлайн (Порше). Топ 10 на стартовата решетка ще допълнят Себастиен Буеми (Енвижън), Дан Тиктъм (НИО 333), Сам Бърд (Ягуар) и Раст.

Участието на Бърд обаче не е много сигурно, заради неговия инцидент в края на втората предварителна група. В същия инцидент бе замесен Едоардо Мортара (Мазерати), който също може да не стартира по-късно днес.

Със сигурност на старта в Кейптаун няма да застанат пилотите на Махиндра Лукас ди Граси и Оливър Роулънд, както и тези на АБТ-Купра Нико Мюлер и Келвин ван дер Линде. Причината за тяхното неучастие са притесненията, свързани със задното окачване на колата M9Electro на Махиндра, която се използва и от тима на АБТ-Купра.

Ако Бърд и Мортара също не стартират то в петото състезание за сезона във Формула Е ще участват само 16 коли. Самата надпревара стартира в 16:00 часа българско време.

Снимки: FIA Formula E