Манчестър Юнайтед спечели гладиаторската битка с Барселона

Отборът на Манчестър Юнайтед затвърди силната си форма и ще играе на 1/8-финал в Лига Европа, след като изхвърли Барселона в най-очаквания сблъсък от плейофния кръг във фазата на елиминациите. На реванша на “Олд Трафорд” “червените дяволи” се наложиха с 2:1 след обрат, което се оказа достатъчно след 2:2 преди седмица в каталунската столица.

Роберт Левандовски беше точен за испанците от наказателен удар в 18-ата минута, но в 47-ата Фред изравни. Антони реализира оказалия се победен гол в 73-тата.

Жребият за следващия кръг ще е в петък по обяд (13:00 часа), като представителят на Премиър лийг ще е непоставен и ще изтегли един измежду Роял Юнион СЖ, Фрайбург, Ференцварош, Фейенорд, Бетис, Реал Сосиедад или Фенербахче. Барса пък отпада от евротурнирите.

Така Юнайтед единствен от английските тимове все още играе в четири турнира. В края на седмицата отборът го чака финал за Купата на лигата, трети е във Висшата лига, а и е в турнира за Купата на Англия.

Мениджърът на домакините Ерик тен Хаг заложи на същия състав от първия мач с една промяна - Лисандро Мартинес вместо Маласия.

Испанците бяха без наказания Гави и контузените Педри и Усман Дембеле. В крайна сметка треньорът Чави Ернандес избра да заложи на четирима халфове, като това включва Сержи Роберто и Франк Кесие.

"Червените дяволи" имаха шанс да излязат напред още в 3-тата минута, когато Бруно Фернандеш се оказа непокрит в наказателното поле и шутира, но Тер Стеген отрази.

Веднага обаче каталунците отправиха опасен удар чрез Рафиня. В последвалите минути се стигна до няколко опасности, за да дойде нарушение на Бруно срещу Алехандро Балде, за което реферът Клеман Тюрпен посочи бялата точка пред вратата на Юнайтед.

С известна доза късмет Левандовски превърна дузпата в гол - 1:0 за Барса, като минутата вече беше 18-а.

След това атрактивният футбол от началните минути изчезна и на "Олд Трафорд" стана скучно. Липсваха някакви сериозни опасности. Интересно стана чак във финалните секунди на редовното време на полувремето, когато Давид де Хеа сгреши при изнасянето на топката, пращайки я на пътя на Сержи Роберто. Испанецът обаче не успя да се възползва и така провали този отличен шанс.

На полувремето Тен Хаг замени Вегхорст с Антони и направи промени в атака.

Само две минути след подновяването на играта Юнайтед изравни чрез Фред, който реализира след подаване на Фернандеш.

Това попадение върна "напечената" атмосфера и срещата стана далеч по-интересна. В 59-ата Бруно Фернандеш изрита топката в тялото на падналия Де Йонг, което доведе до спречкване между футболистите и два жълти картона.

Изненадващо включване на Жул Кунде в атака за малко да донесе гол за Барса в 64-тата минута. Французинът успя да засече с глава, но Де Хеа изби в корнер.

За последните 20 минути от редовното време Чави се върна към схема с трима нападатели, вкарвайки Феран Торес за сметка на Сержи Роберто.

Малко след това обаче - в 73-тата, Манчестър Юн поведе в резултата. Точен беше Антони с диагонален удар.

Домакините имаха шанс за трето попадение в 79-ата, когато Гарначо нахлу по лявото крило и подаде към Рашфорд, но той не успя да засече.

В края последва натиск на "блаугранас", който обаче беше отбиван от играчите в червено. В добавеното време Ансу Фати не съумя да засече точно добро центриране.

Но и това не беше всичко, защото в заключителните секунди Варан изби влизащата в мрежата топка след удар на Левандовски, макар да беше отсъдена засада при атаката.

Снимки: Imago