Ливърпул отново удари Нюкасъл и вече гледа към мястото на "свраките"

Ливърпул изигра втори пореден силен мач и направи сериозна заявка за завръщане в битката за четвъртото място, след като победи с лекота Нюкасъл с 2:0 на „Сейнт Джеймсис Парк“. Това е едва втората загуба на „свраките“ в първенството през този сезон, като първата бе също от мърсисайдци. С днешния успех пък „червените“ се доближиха на шест точки от Нюкасъл, който остава на четвъртото място, като Ливърпул е и с мач по-малко. Двете нови надежди в атаката на мърсисайдци – Дарвин Нунес (10') и Коди Гакпо (17'), дадоха сериозен аванс на гостите още до 17-ата минута. След това задачата на Ливърпул стана още по-лесна, след като още в 22-рата минута Ник Пуоп получи заслужен директен червен картон, тъй като игра с ръце извън наказателното си поле. Въпреки това Нюкасъл опита да реагира и на два пъти гредите спираха „свраките“ още през първата част. През второто полувреме двата отбора създадоха още доста положения, но ги пропуснаха. Така Ливърпул прекъсна серията на Нюкасъл от 12 поредни домакинства в Премиър лийг, в които отборът нямаше загуба. Вторият пореден успех на тима на Юрген Клоп освен това му вдъхва увереност преди така важния първия 1/8-финален сблъсък с Реал Мадрид през следващата седмица.

Еди Хау направил само една промяна в сравнение с равенството с Борнемут. 20-годишният Елиът Андерсън започна за първи първи път като титуляр в Премиър лийг. Той зае мястото на Джо Уилок, който не е в групата заради контузия.

Юрген Клоп също извърши една корекция от дербито с Евертън. Виржил ван Дайк се завърна в центъра на защитата след контузия. Нидерландецът замени Жоел Матип. Тройката в атака остана Салах-Гакпо-Нунес, а Жота и Фирмино бяха на пейката за началото.

Нюкасъл започна по-добре и още в четвъртата минута „свраките“ създадоха чиста голова възможност. Сен-Максимен намери Алмирон в наказателното поле по начин, по който парагваецът се оказа очи в очи с Алисон. Стражът на мърсисайдци обаче бързо излезе напред и направи изключително важно спасяване.

Ливърпул отговори по много по-ефективен начин. В десетата минута Александър-Арнолд изведе Дарвин Нунес зад отбраната на домакините. Уругваецът си пое с крак, след което си поведе с гърди и стреля по перфектен начин покрай Поуп. Попадението мина две проверки с ВАР – за засада и евентуална игра с ръка, но такива нямаше – 0:1.

Само седем минути след това мърсисайдци удвоиха аванса си. Салах изведе Гакпо с перфектно подаване, с което прехвърли защитната линия на Нюкасъл. Нидерландецът си пое добре и преодоля Поуп отблизо, разписвайки се във втори пореден мач.

Двубоят продължи да се развива по кошмарен начин за Нюкасъл. В 22-рата минута Ник Поуп излезе пред наказателното си поле в опит да пресече извеждащо подаване към Салах. Вратарят падна, опита да игра с глава, но не успя, след което прибра топката с ръце към тялото си. Стражът логично получи червен картон и не само остави отбора си с човек по-малко, но така ще пропусне и финала за „Карабао Къп“ срещу Манчестър Юнайтед в края на следващата седмица.

Въпреки че бе с човек по-малко, Нюкасъл имаше възможност да намали резултата в 31-вата минута, когато Сен-Максимен достигна едно дълго подаване, справи се с Робъртсън и стреля силно. Алисон изби, след което топката срещна и напречната греда. Ливърпул продължи да приема играта, за да използва силата си на контраатака. В 42-рата минута гостите отново извадиха късмет, след като Дан Бърн засече с глава центриране от корнер, но и тук ударът рикошира в напречната греда.

През второто полувреме двата отбора продължиха да създават голови положения. В 55-ата минута за пореден път домакините имаха шанс след корнер. Този път Шер бе изпуснат да стреля с глава отблизо, но ударът му бе много неточен. Малко след това Дарвин Нунес напредна на скорост, влезе навътре и стреля към далечния ъгъл, но Дубравка изби след перфектна намеса. Лошата новина за Клоп бе, че Нунес изглежда получи контузия в рамото малко преди този момент. Това се случи след един сблъсък с Трипиър. Мениджърът на мърсисайдци веднага го замени. Всъщност Клоп направи четири смени накуп. Освен Нунес терена напуснаха и Гакпо, Хендерсън и Байчетич. На местата им влязоха Жота, Фирмино, Милнър и Елиът.

В 75-ата минута Ливърпул организира много добра контраатака, в края на която Робъртсън се озова на върха, но вместо да стреля, потърси подаване встрани към Салах, но топката дойде зад египтянина и така гостите пропиляха страхотна възможност. След това и самият Салах пропусна добър шанс.

В 83-тата минута Алисон за трети път днес спаси Ливърпул, след като Гордън изведе Уилсън очи в очи с бразилеца, но не успя да го преодолее. До края Жота пропиля цели три много добри възможности за гостите.

Снимки: Imago