Лудогорец детронира Левски, "сините" допуснаха обрат и изпуснаха дузпа в 90-ата минута

Отборът на Лудогорец детронира Левски в турнира Sesame Купа на България. В поредния изключително драматичен двубой между двата отбора, “орлите” надвиха “сините” с 2:1 след обрат в осминафинален сблъсък. Уелтон бе точен в 61-ата минута, след като засече с корем центриране на Цунами. Игор Тиаго изравни с първото си докосване в 69-ата минута, а в 79-ата минута Текпектей донесе пълен обрат за шампионите, след като Пламен Андреев не се намеси убедително. Хосе Кордоба пък пропусна дузпа в 90-ата минута, като прати кълбото високо над гредата.

Така 26-кратните шампиони, които завършиха годината на шеста позиция на 14 точки от лидера ЦСКА-София, вече отпаднаха и от втория турнир в България и през пролетта ще се надяват на много силна серия от победи, за да се опитат да стигнат до европейските турнири в първенството. Тимът на Станимир Стоилов може много да съжалява, че пропусна своите шансове и въпреки че не игра по-слабо и поведе, изпусна възможността да запази шансовете за дублира трофея си. Отборът на Мъри отпадна в Лигата на конференциите срещу Хамрун след дузпи, загуби Супекупата на България, отново с Лудогорец, след изпълнение на дузпи, а сега изпуснаха дузпа в 90-ата минута и отпаднаха от трети турнир през тази есен.

Шампионите, които за първи път от 2014 година няма да са лидери в шампионата, пък за първи път в своята история отстраниха Левски в турнира за Купата и се класираха за поредна година на четвъртфинал в надпреварата.

34 Лудогорец - Левски

Така тимът от Разград взе реванш за полуфинала за Купата през месец април, когато столичани спечелиха и двата мача с 3:2 в Разград и с 1:0 на "Герена", достигайки финал, който бе спечелен с 1:0 над ЦСКА - София. Тогава за първи път в историята си "сините" постигнаха два поредни успеха срещу "орлите", които пък са в серия от 20 поредни мача без поражение от Левски в елита на България.

Това бе последната официална среща в българския професионалния футбол за 2022 година.

Двамата треньори направиха рокади в съставите си от мача преди няколко дни за първенство, който завърши 0:0, отново в Разград. Анте Шимунджа прави цели шест промени за "орлите", докато Станимир Стоилов направи само една.

Симон Слуга, Сисиньо, Клод Гонсалвеш, Густаво Нонато, Бернард Текпетей, Матиас Тисера смениха Падт, Фон Витри, Нареси, Каули, Десподов и Игор Тиаго. Оливие Вердон, Игор Пластун, Антон Недялков, Якуб Пьотровски и Рик бяха останалите титуляри за шампионите.

Гостите имаха огромна подкрепа за 26-кратните шампиони, като над 2000 фенове, които мощно скандираха своите песни, бяха напълнили гостуващия сектор.

Столичани започнаха по-активно, като пресират високо и отправиха два удара чрез Миланов, които обаче бяха спасени с лекота от Слуга. Скамейката на гостите избухна в 12-ата минута, когато Ван дер Каап получи жълт картон, а предните минути два-три пъти имаха претенции за нарушения в тяхна полза, които Георги Давидов не отсъди.

По-късно пък Кордоба искаше червен картон за удар без топка на Текпетей, но не се видя дали защитникът има право или не.

В 22-ата минута Уелтон проби отлично и стреля, но Слуга изби, но нямаше нито един играч на гостите, който да се опита се възползва при добавката. Гонсалеш също получи жълт картон, но като цяло реферът имаше два пъти разговори с щаба на Левски, които имаха негодувание от негови отсъждания.

Марин Петков се размина с жълт картон за остро влизане в Недялков, а в 35-ата минута удар на Уелтон мина покрай лявата греда на домакините. В 39-ата минута Текпектей пробва рефлекса на Андреев, който минута по-рано бе настъпван неволно по дясната ръка от Недялков, стражът обаче показа добър рефлекс, а секунди по-късно парира и опасно центриране.

Секунди преди края на първата част Миланов стреля, Слуга отново показа добър рефлекс и изби, като Недялков бе по-бърз и изпревари Роналдо, който се забави и пропусна да даде аванс на гостите.

Втората част започна с по-активна игра на "зелените", но първата сериозна опасност бе в полза на гостите. Уелтон надбяга Пластун, но не успя да подаде точно на Роналдо в 52-ата минута.

Агитката на Левски пусна множество димки, като Давидов трябваше да прекъсне срещата за няколко минути, тъй като нямаше никаква видимост на половината терен.

В 61-ата минута Уелтон даде аванс на Левски. Крилото засече центриране отляво на Цунами с корем и матира Слуга, който не успя да реагира и топката влезе в мрежата. Домакините имаха претенции за игра с ръка, като трябваше съдиите на ВАР да прегледат ситуацията, след което попадението бе правилно зачетено.

Домакините реагираха светкавично и в игра влязоха Янков, Нареси, като бяха създадени две три възможности, а след това Десподов и Тиаго също влязоха. В 69-ата минута бразилецът с първото си докосване изравни. Той засече центриране на Пьотровски. Попадението също беше проверявано с ВАР, тъй като гостите имаха претенции за засада.

Текпектей поиска дузпа малко след това за игра с ръка на Каап, каквато имаше, но тя бе след рикошет в крака на нидерландеца.

Ивелин Попов, Илиян Стефанов и Патрик-Габриел Галчев смениха Роналдо, Миланов и Петков.

Слуга отново спаси Лудогорец в 76-ата минута, когато изби с вещина удар на Уелтон. При следващата атака шампионите направиха пълен обрат с гол на Текпектей, който стеля от 20 метра в центъра на вратата, но младият Андреев не се намеси убедително и топката мина под лявата му ръка и влезе в мрежата за 2:1.

Левски тръгна да търси израняване и създаде няколко шанса, но Слуга отново не допусна гол. Така се стигна до 86-ата минута, когато Цунами излезе на стрелкова позиция и стреля, а топката се отби в ръката на Вердон. Давидов ходи да гледа ВАР, като след видео наблюденията отсъди дузпа. Зад топката изненадващо застана Кордоба, който стреля над горната греда и смълча над 2000 фенове на "сините" зад вратата на домакините.

В даденото продължение Галчев пропусна с глава и така "сините" се сбогуваха с мечтите си да се борят за трофей, след като през май спечелиха първото си отличие от 2009 година.

"Сините" могат да съжаляват за много неща през тази есен, тъй като категорично не бяха надиграни от нито един отбор в България, но са далеч от лидерите, след като са в най-черната си серия от към резултати - 8 поредни мача без победа в елита и общо един успех срещу тим от Трета лига от последните си 10 двубоя.

ЛУДОГОРЕЦ 2:1 ЛЕВСКИ
0:1 Уелтон (61)
1:1 Тиаго (69)
2:1 Текпектей (78)

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): Симон Слуга, Сисиньо, Оливие Вердон, Игор Пластун, Антон Недялков, Клод Гонсалвеш, Якуб Пьотровски, Густаво Нонато, Бернард Текпетей, Матиас Тисера, Рик

ЛЕВСКИ (3-5-2): Пламен Андреев, Келиан Ван дер Каап, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Георги Миланов, Филип Кръстев, Марин Петков, Роналдо, Уелтон

Стадион: "Хювефарма Арена"
Главен съдия: Георги Давидов