Реал се отприщи въпреки контузиите и стигна до заслужен финал

Европейският шампион Реал Мадрид се класира за финала на Световното клубно първенство, след като победи с 4:1 египетския Ал Ахли в Рабат във втория полуфинал от турнира. Винисиус (42') и Федерико Валверде (46') вкараха по един гол в края на първото и началото на второто полувреме, но след това Ал Ахли се върна в мача след гол от дузпа на Али Маалул. В последните минути Лука Модрич пропусна 11-метров наказателен удар в полза на кралския клуб, а Родриго и Серхио Арибас оформиха крайния резултат в добавеното време. Арабският тим остави добри впечатленият и създаде немалко възможности, но в крайна сметка класата на испанския шампион си каза думата. На финала Реал ще се изправи срещу саудитския Ал-Хилал, който поднесе изненадата в другия полуфинал, отстранявайки Фламенго.

Карло Анчелоти не можеше да разчита на голям брой ключови играчи. Аут заради контузии бяха Тибо Куртоа, Едер Милитао и Карим Бензема. С травми са и Ферлан Менди, Лукас Васкес и Еден Азар. Карвахал и Асенсио също отпаднаха в последния момент. Първият заради настинка, а вторият - заради болки в десния крак.  Дейвид Алаба се завърна в центъра на защитата, Начо Фернандес бе десен бек, а Едуардо Камавинга отново действаше като ляв краен бранител. Тони Кроос и Лука Модрич също заеха титулярните си места в халфовата линия. До тях бе Орелиан Чуамени. Федерико Валверде, Родриго и Винисиус оформиха нападателното трио от "белите".

Четири промени имаше в състава на Ал Ахли в сравнение в предишния мач на отбора от Световното клубно първенство. Афша, Шериф, Ал Шахат и Абделкадер започнаха днес. Това означава, че цялата атака на египетския тим бе в нова конфигурация.

Реал пое контрола от самото начало и владееше топката доста повече от своя съперник. Първата по-интересна ситуация пред вратата на Ел Шенави бе в 16-ата минута, когато Родриго се озова на добра позиция в наказателното поле след подаване на Винисиус, но Махмуд направи много добър шпагат и изчисти в корнер. След центрирането от него Рюдигер засече с глава, но топката се озова право в ръцете на Ел Шенави. Това бе и първият точен изстрел в мача.

Три минути след това обаче Ал Ахли имаше страхотен шанс да открие резултата, след като Мохамед Шериф бе изведен зад отбраната на "лос бланскос", но ударът му премина над вратата.

В 26-ата минута египетският тим пропусна втори добър шанс, след като Мохамед Абделмонем стреля с глава над напречната греда. Тези ситуации активизираха играчите на Анчелоти и те отговориха с две още по-чисти положения. Винисиус получи от Родриго, напредна и стреля от малък ъгъл към далечната греда, но топката премина встрани от опразнения ъгъл. Съвсем скоро след това - в 29-ата минута, Ал Ахли сгреши при изнасянето на топката, след което Родриго проби сам отляво и стреля в близкия ъгъл, но кълбото срещна гредата.

Двубоят стана много отворен и в 30-ата минута Лунин трябваше да се намесва, за да спаси опасен удар на Ал Шахат, който преди това преодоля Камавинга, след което стреля в близкия ъгъл.

В 42-рата минута Винисиус се възползва от груба грешка на бранител на Ал Ахли, който не успя да отиграе върнатата към него топка. Това даде шанс на бразилеца да излезе очи в очи с Ел Шенави и да копне технично топката над вратаря. Това бе 50-и гол за Вини с екипа на Реал във всички турнири.

Още в първата минута на второто полувреме Реал удвои аванса си и направи голяма крачка към финала. Модрич изведе с перфектно подаване Родриго, чийто удар бе избит от стража на Ал Ахли, но след това топката стигна до Валверде, който премина между двамата бранители и стреля във вратата отблизо.

Веднага след това "червените дяволи" можеха да намалят, но удар на Ал Шахат премина на сантиметри от далечната греда.

В 57-ата минута играчите на Реал поискаха дузпа, след като Винисиус падна в наказателното поле след шпагат на Махмуд. ВАР прегледа ситуацията, но наказателен удар не бе отсъден, макар че контакт със сигурност имаше, а бранителят не успя да играе с топката.

Дузпа обаче получи египетският тим, след като Камавинга препъна в наказателното поле Ал Шахат. Маалул бе точен от бялата точка и по точи начин върна Ал Ахли в мача.

"Червените дяволи" ставаха все по-опасни. В 69-ата минута Афша получи от Ал Шахат, но стреля над вратата. В 78-ата минута пък Лунин спаси Реал, след като изби удар с глава на Мохамед след центриране от корнер.

В 85-ата минута и Реал получи дузпа след намесата на ВАР заради нарушение срещу Винисиус. Ударът на Лука Модрич от бялата точка обаче бе спасен. В 90-ата Родриго също пропусна една чудесна възможност за трети гол, стреляйки над вратата.

В добавеното време Родриго все пак се разписа, след като завърши брилянтна атака на Реал, в края на която бразилецът два път размени пасове с пета със Себайос и накрая копна технично топката. В 98-ата минута Серхио Арибас, който се появи като резерва непосредствено преди това на мястото на Винисиус, оформи крайния резултат. Защитник на Ал Ахли изчисти лошо топката след центриране на Камавинга и младежът се възползва, стреляйки по земя в ъгъла.

Снимки: Imago