Спартак се потруди, но продължи победния си ход в НБЛ

Спартак Плевен продължава да загатва,  че е готов да излезе от кризата, която разтърси отбора след прекрасното начало на сезона в Националната баскетболна лига. Възпитаниците на Любомир Минчев постигнаха победа със 81:67 (18:19, 22:16, 17:16, 24:16) при домакинството си на Шумен в зала “Балканстрой” в среща от 18-ия кръг на шампионата.

Това е втори пореден успех за плевенчани след този над Ямбол миналата седмица, като отборът се намира на четвъртото място в класирането с баланс от 9 победи и 8 загуби. Шумен пък остава далеч от осмицата - на 11-ата позиция в таблицата с 3 успеха и 14 поражения.

Двубоят в залата на плевенчани стартира със силна серия за домакините и серия от 8:2 в тяхна полза. Играта на гостите от Шумен обаче се подобри значително и така се стигна до пълен обрат в резултата при 10:12, като след това нито един от двата отбора не успя да се измъкне с по-сериозна преднина - 18:19 в полза на тима на Янко Янков. Вторият период премина по подобие на първия, като Спартак се опитваше да се отскубне напред в резултата, но шуменци не позволяваха подобно нещо и държаха резултата равен при 28:28 в средата на частта. Отборът на Спартак обаче завърши полувремето по-успешно от своя съперник и благодарение на добри изяви на Цветомир Чернокожев, Николай Стоянов и Седариан Рейнс домакините се сдобиха с преднина от пет точки при 40:35 на почивката.

Баскетболистите на домакините повишиха концентрацията си след паузата и поставиха категоричен старт на третата период, в който достигнаха до двуцифрения аванс за първи път в мача. Активът на домакините се увеличи до 16 точки при 53:37 след серия от 13:2 за начало на четвъртината, но след това отборът на Шумен си върна самочувствието и стопи дефицита си до четири точки при 55:51. С кош на Семаджей Хейнс-Джоунс обаче спартаклии се озоваха напред с шест точки преди началото на заключителния период - 57:51.

Плевенчани успяха да удържат аванса си в началото на финалната четвърт чрез важни кошове на Симеон Илиев и Станимир Маринов, като разликата отново достигна двуцифрените измерения при 68:58. Тимът на Шумен нямаше повече съпротивителни сили и така Спартак се поздрави с втория си пореден успех в шампионата след 81:67.

Семаджей Хейнс-Джоунс се отличи с 15 точки за успеха на домакините. Станимир Маринов прибави дабъл-дабъл от 14 точки и 10 асистенции, Седариан Рейнс реализира 13 с 9 борби, а Цветомир Чернокожев приключи срещата с 11 точки и 7 овладени топки.

Ореолуапо Идоу приключи с 22 точки и 12 борби за Шумен. Ишмаел Ел-Амин вкара 14, а Георги Кендеров допълни с 11 точки и 7 борби.