Филаделфия Ийгълс и Канзас Сити Чийфс ще спорят за титлата в НФЛ за сезон 2022

Отборите на Филаделфия Ийгълс и Канзас Сити Чийфс ще играят в Супербоул LVII, който ще определи шампиона в Националната футболна лига (НФЛ) за сезон 2022. Двата отбора, които влязоха като поставени под номер 1 в схемите, спечелиха финалите в двете конференции и за пръв път ще се срещнат един срещу друг в битката за трофея "Ломбарди".

Във финала в Националната футболна конференция (НФК) Филаделфия разби с 31:7 Сан Франциско 49ърс. Двубоят се очакваше с голям интерес, тъй като противопоставяше най-доброто нападение през редовния сезон (Филаделфия) срещу най-добрата защита (Сан Франциско), но преимуществото на "орлите" бе толкова сериозно, че още на полувреме при 21:7 в тяхна полза бе ясно, че обрат е практически невъзможен.

Филаделфия отбеляза четири тъчдауна в мача - два на рънинг бека Майлс Сандърс, един на рънинг бека Бостън Скот и един чрез куотърбека Джейлън Хърц, като и четирите дойдоха след отигравания по земя. Сан Франциско също стигна до единственото си резултатно нападение в двубоя чрез рън, завършен от звездата на тима Кришчън МакКафри. С него Найнърс изравниха резултата при 7:7 в средата на втората четвърт, но това бе всичко, което успяха да направят в офанзивен план.

Това до голяма степен се дължеше и на контузията, която получи куотърбекът им Брок Пърди. Новобранецът, който започна сезона като трета опция в тима зад Трей Ланс и ветерана Джими Гарополо, пое титулярните функции в средата на редовния сезон след контузиите на Ланс и Гарополо и изведе Сан Франциско до второто място в НФК. Още в началото на мача с Филаделфия обаче той получи контузия в десния лакът след удар от страна на защитника на Ийгълс Хаасан Редик. На негово място се появи Джош Джонсън - четвъртият куотърбек на Сан Франциско, но той пък получи сътресение в началото на второто полувреме и така гостите останаха без всякакви съпротивителни сили.

За малкото си време на терена Джонсън инкасира и ключова грешка, правейки фъмбъл по-малко от две минути преди края на първото полувреме в собствената половина на терена. Това даде възможност на Филаделфия да организира ново нападение, от което Бостън Скот реализира, за да доведе резултата до 21:7.

Джейлън Хърц завърши мача със 121 ярда, подадени по въздух, и още 39 ярда по земя. Кенет Гейнуел бе водещият ръшър на Филаделфия с 49 ярда, а още 42 премина и Майлс Сандърс. За Сан Франциско Джош Джонсън приключи със 7 точни паса за общо 74 ярда, Пърди направи 4 паса за 23 ярда, а МакКафри пробяга 84 ярда по земя, поемайки основната тежест в атака през второто полувреме.

За Филаделфия класирането за Супербоул е трето през новия век и първо след 2018 година, когато тимът спечели единствената си титла, побеждавайки в Супербоул LII Ню Инглънд Пейтриътс с 41:33 след един много атрактивен мач в Минеаполис.

Доста по-драматичен бе развоят на финала в Американската футболна конференция (АФК), в който Канзас Сити Чийфс надигра гостуващия Синсинати Бенгълс с 23:20, в повторение на техния спор за титлата в АФК от миналата година. Победните точки в мача реализира кикърът Харисън Бъткър, който бе точен с шут от 45 ярда само 3 секунди преди края на редовното време.

"Вождовете" не изоставаха в резултата в нито един момент от мача, но съперниците им от Синсинати пропуснаха две възможности да поведат в последната четвърт, което се оказа решаващо за това да не се класират за Супербоул за втора поредна година.

Травис Келси и Маркес Валдес-Скентлинг отбелязаха двата тъчдауна за Канзас след пасове на куотърбека Патрик Махоумс, а за Бенгалс се разписаха Тий Хигинс след подаване на Джо Бъроу и Семаджи Перайн след рън от два ярда.

Звездата на Канзас Сити Патрик Махоумс завърши мача с 29 точни подавания от 43 опита за общо 326 ярда и два тъчдауна, а куотърбекът на Синсинати Джо Бъроу остана с 26 точни подавания от 41 опита за 270 ярда и един тъчдаун, но допусна и две пресечени подавания.

Ако Канзас Сити спечели финалния мач с Филаделфия, това ще бъде трета титла в клубната история и втора за Махоумс и старши треньора Анди Рийд след тази от Супербоул LIV. Досега в мачовете за титлата "вождовете" са с две победи (1969 и 2019 година) и две загуби (1966 и 2020 година).

Супербоул LVII ще се проведе в Глендейл, щата Аризона, като мачът е на 13 февруари от 1:30 сутринта българско време. Двубоят ще бъде исторически, тъй като за първи път в двата отбора, които спорят за трофея „Ломбарди“ ще има двама братя.

Това ще се тайдендъд на Канзас Травис и центърът на Филаделфия Джейсън Келсе. Двамата вече има по един титла от Супербоул, като Травис спечелия своята през 2020 с Чийфс, а Джейсън триумфира през 2018 с Ийгълс.

Снимки: Gettyimages