Лацио хвърли здрав бой на шампионите и се намести между Милан и Интер

Лацио задълбочи кризата в Милан, след като категорично надигра и разби с 4:0 шампионите на "Олимпико" в дербито от 19-ия кръг на Серия "А". Сергей Милинкович-Савич (4'), Матия Дзакани (38'), Луис Алберто (67-дузпа) и Фелипе Андерсон (75') материализираха далеч по-добрата игра на тима на Маурицио Сари, който излезе на трето място във временното класиране, настанявайки се между Милан и Интер. "Росонерите" затвърдиха впечатлението, че са в сериозна криза и вече в пет поредни мача във всички турнири нямат победа, а в последните си две срещи допуснаха две поражения с общ резултат 0:7. Така Милан вече е много далеч от защитата на титлата, след като точно в средата на сезона изостава на 12 точки от лидера Наполи. Лацио пък продължава да вярва, че през тази кампания може да завърши в топ 4 и да играе в Шампионската лига.

Сари не можеше да разчита на голмайстора на отбора Чиро Имобиле, който получи нова контузя преди десетина дни. Фелипе Андерсон отново започна на върха на атаката, като Педро и Дзакани  му помагаха по фланговете. Марушич и Казале също влязоха в титулярния състав. Мануел Ладзари сред завърна в групата на "орлите" след наказание, но остана на пейката за началото.

Милан бе без Тео Ернандес. Вместо него започна Сержиньо Дест. Калюлю се завърна в центъра на отбраната, а  Оливие Жиру, който продължава търси първия си гол за 2023 година, водеш атаката на "росонерите". Помощта трябваше да идва от Рафа Леао и Жуниор Месиас

Още в четвъртата минута, при първата добра атака към една от двете врати, домакините откриха резултата. Ладзари проби отляво и центрира ниско, Луис Алберто пропусна топката, която стигна до Сергей Милинкович-Савич. Сърбинът стреля от движение в близкия ъгъл за 1:0.

Това не бе единствената лоша новина за Пиоли, тъй като в 22-рата минута Фикайо Томори получи контузия и трябваше да бъде заменен принудително от Симон Кяер.

Лацио продължи да се чувства добре на своя територия. В 30-ата минута Дзакани засече от въздуха центриране на СМС отдясно. Топката обаче срещна гърба на Кяер и излезе в корнер.

В атаките на Милан нямаше никаква острота, като често гостите допускаха и доста грешки още в централната зона, когато опитваха да изнасят топката. Калабрия пък изпитваше много сериозни проблеми с Дзакани.  В 36-ата минута и Педро, който се бе преместил от другата страна, преодоля Калабрия и центрира успоредно на голлинията, но малко не достигна на Андерсон да засече.

По-добрата игра на Лацио и проблемите на Милан в защита обаче скоро се отразиха на резултата. В 38-ата минута Марушич добре проби отдясно, стреля под плонжа на Татарушану, който не се намеси добре, след което топката срещна далечната греда и отиде в краката на Дзакани, който я прати в опразнената врата.

В последната минута на първата част Милан се отърва от ново попадение. Алберто изведе много добре Дзакани зад отбраната на гостите, но в момента, в който италианецът нанесе удар, Кяер се хвърли на шпагат и успя да предотврати трети гол във вратата на Татарушану.

Милан започна малко по-активно второто полувреме. В 50-ата минута Бенасер стреля опасно от пряк свободен удар, топката рикошира леко в стената и премина на сантиметри встрани от вратата.

В 58-ата минута Пиоли направи тройна смяна, включвайки Салемакерс, Де Кетеларе и Ориги, които замениха Месиас, Диас и Жиру. Малко след това Милан имаше шанс. Леао намери с пета Салемакерс, който центрира, но Хисай попречи на Леао да засече.

В 67-ата минута обаче всичко свърши за Милан, след като Луис Алберто реализира точно дузпа, отсъдена заради безумно нарушение на Калюлю, който изрита през краката Педро в момента, в който испанецът нанесе удар.

Това не бе последният епизод от унижението на Милан, защото в 75-ата минута домакините стигнаха до четвърти гол. Дзакани за пореден път преодоля Калабрия, след което намери Луис Алберто, който със страхотно докосване изведе Фелипе Андерсон. Бразилецът нямаше как да пропусне от осем метра - 4:0.

В добавеното време и Калабрия получи контузия, което очерта и последния щрих в тази ужасна вечер за "росонерите".

Снимки: Imago