Перфектен Циципас ще играе на трети пореден полуфинал в Мелбърн

Гръкът Стефанос Циципас ще играе за трета поредна година в полуфиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис.

Поставеният под номер 3 в схемата Циципас се наложи с 6:3, 7:6(2), 6:4 над чеха Иржи Лехечка в четвъртфиналите и за общо четвърти път в кариерата си се класира за финалната четворка на турнира в Мелбърн. Досега обаче той никога не е успявал да стигне до финала, а негов съперник към тази фаза в петък ще бъде олимпийският вицешампион Карен Хачанов от Русия.

Циципас стигна само до пет точки за пробив в целия мач, но успя да реализира два пробива. Първите четири от тях бяха още във втория гейм на мача и реализирането на последната от тях позволи на гръка да поведе убедително, което му осигури и спечелването на първия сет.

Вторият брейкбол дойде в оказалия се последен гейм в мача, като с него Циципас затвори двубоя за 2 часа и 19 минути игра.

Най-равностоен бе вторият сет на мача, който бе и ключовият. В него 21-годишният Лехечка водеше играта, но така и не успя да запише пробив, въпреки многото възможности. Чехът пропиля пет брейкбола, а в тайбрека бе пречупен, като взе само две точки.

Лехечка имаше още три брейкбола в третия сет, но пропусна и тези възможности, като в тях най-силно си пролича, че за пръв път играе на четвъртфинал на турнир от Големия шлем.

"Това беше най-доброто ми представяне в турнира. Чувствах се доста различно от други мачове. Но това е и най-трудната ми трисетова победа, откакто играя в Австралия. Лехечка игра перфектно и му желая всичко най-добро в бъдеще. Ударите му от основната линия бяха много тежки, но се справих. Знаех, че решителният момент е в тайбрека на втория сет, защото той можеше да се върне в игра. В третия сет също се измъкнах благодарение на опита и на спартанския дух. Австралия е много хубава страна. Някои от най-добрите ми приятели живеят тук. Хората тук са много гостоприемни. За мен Откритото първенство на Австралия е домашният турнир, защото чувствам много любов тук. Мечтая да спечеля титлата в Мелбърн и да даря част от парите за изграждане на училище в щата Виктория", каза Циципас след края на мача.