Арсенал показа шампионски дух и взе реванш от Ман Юнайтед в истинска класика от Премиър лийг

Арсенал постигна може би една от най-ключовите си победи през сезона, след като надделя с 3:2 над Манчестър Юнайтед на „Емиратс“ в голямото дерби от 21-вия кръг на Премиър лийг. С този успех, който дойде по драматичен начин в един изключително качествен двубой, лидерът в Премиър лийг се откъсна отново на пет точки пред шампиона Манчестър Сити, и то с мач по-малко. Резултатът същевременно до голяма степен сложи край на мечтите на Манчестър Юнайтед за титлата, тъй като „червените дяволи“ изостават вече на 11 точки от първото място. Иначе 20-кратният шампион на Англия, който си остава единственият отбор, победил Арсенал в първенството до този момент през сезона, поведе с гол на Маркъс Рашфорд в 17-ата минута. Едуард Нкетия изравни в 24-тата. Букайо Сака направи пълен обрат (53'), но Лисандро Мартинес (59') отново изравни скоро след това. В крайна сметка обаче Арсенал доминираше осезаемо през второто полувреме и натискът на домакините даде резултат в последната минута на редовното време, когато отново Нкетия донесе безценната победа на Арсенал.

Микел Артета заложи на абсолютно същия стартов състав, с който започна и в дербито с Тотнъм. Това означаваше, че новото попълнение Леандро Тросаро остана  на пейката за началото. Нападателното трио на Арсенал отново бе съставено от Сака, Нкетия и Мартинели

Ерик тен Хаг не можеше да разчита на Казермиро, който пропусна двубоя заради натрупани картони. Антони Марсиал и Диого Далот не успяха да се възстановяват навреме, така че също бяха аут за днешния сблъсък. Скот Мактонимей влезе на мястото на бившия халф на Реал Мадрид. Това беше и единствената промяна в състава на „червените дяволи“. Ваут Вегхорст за втори пореден път застана на върха на атаката.

Арсенал започна много активно и още в първите две минути домакините създадоха напрежение в наказателното поле на „червените дяволи“. Йодегор стреля от добра позиция, но ударът му бе блокиран. Малко след това Джака проби отляво и намери Партей до близката греда, но ударът на ганаеца премина встрани.

След това гостите реагираха бързо и изнесоха играта. В седмата минута Бруно Фернандеш поиска дузпа, след като опита да изпревари Рамсдейл, за да стигне до едно подаване. Португалецът чукна топката, след което се сблъска с вратаря на Арсенал, но Антъни Тейлър показа, че тук нарушение няма, а ВАР потвърди решението му.

След известно затишие Манчестър Юнайтед първи нанесе удар. Домакините загубиха топката в централната зона, след което Рашфорд много бързо напредна, прокара топката между краката на Партей и със страхотен изстрел от около 22 метра прати кълбото точно до дясната греда на вратата на Рамсдейл.

Арсенал обаче отговори много бързо. В 34-ата минута Зинченко, Йодегор и Джака разиграха добре по левия фланг на нападението на домакините, след което швейцарският национал центрира добре към далечната греда, където Нкетия засече с глава отблизо за 1:1.

В 28-ата минута Рамсдейл се намеси много добре, избивайки удар на Мактоменей от подобна дистанция на тази, от която падна и голът в полза на Манчестър Юнайтед.

Гостите се справяха добре в отсъствието на Каземиро, ограничавайки атаките на лондончани през центъра, като при всяко сгрешено подаване на играчите на Арсенал или отнета топка бързо изнасяха играта напред. Стратегията на Тен Хаг бе подобна на тази в дербито с Манчестър Сити, но с разликата, че „червените дяволи“ тук владееха топката колкото съперника. Арсенал опитваше да атакуваше повече, основно през фланговете, но не стигна до други чисти възможности, макар че домакините нанесоха значително по-голям брой удари - 11:2. При точните изстрели имаше паритет - 2:2.

Домакините започнаха много по-добре втората част и „червените дяволи“ трудно успяваха да задържат топката. В 52-рата минута Йодегор бе близо до това да изведе Джака в непосредствена близо до вратата на гостите, но Мартинес се хвърли на шпагат и изчисти по блестящ начин. Минута по-късно обаче логичното се случи и Арсенал направи пълен обрат. Сака задържа пред наказателното поле, търсейки начин да преодолее Ериксен. Английският национал намери такъв и след страхотен изстрел от 25 метра прати топката в далечния ъгъл. Де Хеа остана изненадан и не успя да достигне да се намеси – 2:1.

Юнайтед можеше да изравни много скоро. В 56-ата минута Рашфорд отново проби на скорост и стреля силно, но Рамсдейл реагира инстинктивно и изби. В 59-ата минута обаче равенството бе факт. Този път Рамсдейл се намеси лошо при едно центриране от корнер, което даде шанс на Мартинес да се хвърли и да насочи топката с глава под напречната греда. Габриел бе на голлинията и опита да изчисти, но не успя – 2:2. Това е първи гол за аржентинеца с екипа на Манчестър Юнайтед.

В 64-тата Сака преодоля Шоу в наказателното поле и центрира към близката греда, където Нкетия засече, но Варан успя да блокира в последния момент и топката излезе в ъглов удар. Арсенал продължи да търси нов гол. В 66-ата минута Джака намери Йодегор в наказателното поле. Норвежецът стреля от 11 метра, но ударът му премина над вратата.

В 70-ата минута нов хубав изстрел на Сака се отклони в крака на Ериксен, след което срещна десния страничен стълб.

Натискът на Арсенал се усилваше с всяка изминала минута и гостите трудно излизаха от собственото си наказателно поле. В 82-ата минута в игра за домакините се появи и новото попълнение Тросар, който замени Мартинели.

В 84-тата минута Де Хеа спаси Юнайтед, след като след серия от рикошети след центриране от фаул топката стигна до Нкетия, който остана сам срещу вратаря на гостите и стреля от 7-8 метра, но испанецът изби.

В 90-ата минута Арсенал стигна до победата. Зинченко получи отляво, след което центрира, Йодегор отклони топката, а Нкетия протегна крак и от три метра прати топката във вратата на Де Хеа. ВАР провери ситуацията за засада, но попадението бе признато, което означаваше три точки в актива на лидера в Премиър лийг.

Снимки: Imago