Нефтохимик надигра Левски и е на полуфинал срещу Хебър за Money+ Купа България

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) стана последния полуфиналист на турнира Money+ Купа България 2023, който стартира днес в Пазарджик.

Вече може да спечелите 200 000 лева от Sportal.bg в новата секция "Домът на феновете"

Момчетата на треньора Атанас Петров успяха да се наложат над Левски София с 3:1 (25:17, 18:25, 27:25, 25:19) в последния 1/4-финал от турнира, игран тази вечер в зала "Васил Левски"

Така, във втория полуфинал утре (21 януари) бургазлии ще срещнат носителя на трофея и домакин на турнира Хебър (Пазарджик), който по-рано днес надигра категорично Черно море (Варна) с 3:0. Срещата ще бъде повторние на миналогодишния финал между двата отбора, спечелен от "тигрите" с 3:1 гейма. Мачът ще бъде от 18,30 часа.

В първата полуфинална среща от 16,00 часа един срещу друг пък ще играят Дея спорт (Бургас) и Берое 2016 (Стара Загора).

Началото на първия гейм беше отлично за Левски, които бързо поведоха с 4:1 след блокада на Лазар Бучков, успешна контра на Венислав Антов и ас на Светослав Гоцев, което пък накара треньорът на Нефтохимик Атанас Петров да вземе прекъсване. Въпреки усилията на бургазлии да стигнат до равенство, разликата се запази до 12:9 за "сините" след силна атака на аржентинеца Алехандро Торо. Последва равенство при 13:13 след грешка при мрежата на Левски и ас на словенския диагонал на Нефтохимик Матей Михайлович, след което бургаският отбор дори излезе напред в резултата при 14:13 след втора директна точка от сервис на Михайлович. Разликата нарасна до 18:14 след грешка в атака на Венислав Антов, пусната топка на Михайлович и ас на Аксел Трухчев. Играчите на Атанас Петров запазиха преднината си до 20:16 след нова силна атака на Михайлович и дори я увеличиха до 22:16 след единична блокада и мощна контра на Георги Петров. В крайна сметка Нефтохимик спокойно спечели гейма с убедителното 25:17 след силна атака-пайп на Трухчев.

И втората част започна по-добре за Левски, които дръпнаха с 6:2 след отлична блокада на Светослав Гоцев и пусната топка на разпределителя Симеон Николов. Нефтохимик реагира веднага като намали изоставането си до 5:6 след грешка на Алехандро Торо от "сините" последвана от контра на Аксел Трухчев и страхотен блок на Красимир Георгиев. Левски отново дръпнаха с 11:8 след силни изяви на Торо и Владимир Гърков. Разликата нарасна до 14:10 след ас на Венислав Антов, което накара треньорът на Нефтохимик Атанас Петров да поиска тайм-аут. Предимството на Левски продължи да расте до 19:13 след нова атака на Торо, а след това до 21:14 след страхотен ас на аржентинеца. "Сините" без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:18 след грешка на влезлия като резерва за Нефтохимик Калоян Балабанов и изравниха за 1:1.

Третия гейм стартира напълно равностойно до 6:6, след което Нефтохимик поведе с 8:6 след успешна атака на Матей Михайлович и грешка на Алехандро Торо от Левски. Постепенно разликата нарасна до 13:9 за бургазлии след атаки на Аксел Трухчев и Георги Петров. Преднината на Нефтохимик стана 16:11 след отлична изява при мрежата на сръбския център Душан Лопар. Бургаският тим продължи да води до 21:15 след поредна силна атака и нов бомбен ас на Трухчев. Левски намали изоставането си до 18:21 при сервис на Александър Къндев и прекъсване за Атанас Петров. "Сините" дори стигнаха до равенство при 23:23 след невероятен единичен блок на Симеон Николов и контра блок-аут на Алехандро Торо. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка до 25:25, но все пак Нефтохимик измъкна гейма с 27:25 след силна атака на Матей Михайлович и аут на Симеон Николов.

Нефтохимик бързо поведе с 3:0 в началото на четвъртата част при сервис на Матей Михайлович. Двата тима продължиха напълно равностойно до 10:7, след което разликата набъбна до 13:7 след атака и блокада на Красимир Георгиев и блок на Аксел Трухчев. Това принуди треньорът на Левски Николай Желязков да вземе прекъсване, след което предприе нестандартен ход. Наставникът на "сините" пусна в игра втория разпределител Стоил Палев, а титулярният плеймейкър Симеон Николов заигра като диагонал. Независимо от това и усилията на Левски, Нефтохимик задържа преднината си до 19:13 след единична блокада на Душан Лопар. Въпреки последвалия щурм от страна на "сините", бургазлии успяха да запазят предимството си до 22:17, след което спокойно спечелиха гейма с 25:19 след атака в аут на Александър Къндев от левскарите и мача с 3:1, с което се класираха за полуфиналите утре.

Най-полезен за Нефтохимик стана Аксел Трухчев с 21 точки (3 блока, 4 аса, 41% успеваемост в атака и 48% позитивно посрещане - +9) за победата. Георги Петров (1 блок, 53% успеваемост в атака и 68% позитивно посрещане - +12) и Матей Михайлович (4 аса и 54% успеваемост в атака - +8) добавиха 19 и 18 точки за успеха.

За Левски Алехандро Торо реализира 16 точки (1 блок, 1 ас, 64% успеваемост в атака и 77% позитивно посрещане - +12). Владимир Гърков и Венислав Антов пък завършиха с по 10 точки.

ЛЕВСКИ - НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) 1:3 (17:25, 25:18, 25:27, 19:25)

ЛЕВСКИ: Симеон Николов 7, Венислав Антов 10, Алехандро Торо 16, Владимир Гърков 10, Светослав Гоцев 7, Лазар Бучков 6 - Владислав Иванов-либеро (Александър Къндев 3, Стоил Палев 1, Николай Захариев 3, Калоян Ботев-либеро)

Старши треньор: НИКОЛАЙ ЖЕЛЯЗКОВ

НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев, Матей Михайлович 18, Георги Петров 19, Аксел Трухчев 21, Красимир Георгиев 3, Душан Лопар 8 - Ивайло Лалов-либеро (Любослав Телкийски, Калоян Балабанов 1, Тодор Димитров, Симеон Добрев-либеро)

Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ.

Съдии: Ивайло Иванов, Мартин Янакиев

Снимки: Startphoto