Наполи е аут от Купата на Италия след шокираща загуба от последния в Серия "А"

Кремонезе хвърли бомбата на 1/8-финалите на Купата на Италия и изхвърли Наполи от турнира. Мачът завърши 2:2 в редовното време и след двете продължения. Така се стигна до изпълнения на дузпи, които Кремонезе спечели и се класира за 1/4-финалите на турнира едва за трети път в своята история и за първи път от сезон 1996/1997 насам.

Кремонезе откри резултата чрез Чарлс Пикел (18'), но набързо допусна обрат след попадения на Жуан Жезус (33') и Джовани Симеоне (36'). В самия край на редовното време Феликс Афена-Гиан отново шокира неаполитанците (87') и прати мача в продължения, които също не излъчиха победител и се наложи двата отбора да изпълняват 11-метрови наказателни удари.

Това беше петият мач от програмата на 1/8-финалите на турнира. Първите 4 мача се изиграха миналата седмица. Останалите три ще се състоят на 19 януари (четвъртък).

Лучано Спалети заложи на подчертано резервен състав и това му изигра лоша шега в някои ситуации. Гостите от Кремонезе, които в момента се намират на дъното в класирането на италианското първенство и нямат нито една шампионатна победа, шокираха всички и откриха резултата след само 18 минути игра, когато Давид Окереке демонстрира страхотен поглед и подаде към Чарлс Пикел, който хладнокръвно преодоля Алекс Мерет и прати топката в мрежата.

Неаполитанците не се стъписаха от попадението във вратата си и точно четвърт час по-късно Жуан Жезус се оказа най-съобразителен в наказателното поле след кратко разбъркване, за да прати топката във вратата след удар с глава. Реферът обаче не призна веднага гола и поиска да се намеси системата VAR, на която видя, че попадението е напълно редовно.

Веднага след подновяването на играта Наполи вкара и втория си гол. Тогава халфът Алесио Дзебрин пое топката и я прати точно на главата на Джовани Симеоне, който остави безпомощен стража на гостите Марко Карнезеки.

През втората част ситуацията придоби нов обрат. Домакините тъкмо се бяха настроили за победа, когато три минути преди края на редовното време Кремонезе изравни резултата. Резервата Лука Дзанимакия центрира в гъсто населеното наказателно поле и там над всички се извиси Феликс Афена-Гиан, който прати топката в десния ъгъл на вратата.

Наполи не успя да си върне предимството и мачът отиде в две продължения по 15 минути.

През първото продължение нещата можеха да придобият кошмарен развой за отбора на Кремонезе, който остана с човек по-малко. Леандро Серникола не прецени намесата си и получи втори жълт картон. Също така в игра за Наполи веднага след това влезе и голмайсторът Виктор Осимен, който пропусна да се разпише секунди след появяването си в игра.

Във второто продължение Наполи имаше тотално надмощие, но пропиля няколко изгодни положения чрез Осимен и Симеоне. Така мачът отиде в етап на изпълнение на дузпи.

При дузпите Наполи сбърка само веднъж, но това се оказа фатално. След като първите три удара от бялата точка бяха реализирани чрез Политано, Симеоне и Жиелински, Станислав Лоботка стреля покрай левия страничен стълб. Следващата дузпа бе вкарана от Виктор Осимен, но това се оказа напълно излишно, защото играчите на Кремонезе реализираха всичко от 11-ия метър. Точните стрелци бяха Йохан Васкес, Кристиан Боанаюто, Франк Тсаджут, Емануеле Валери и Феликс Афена-Гиан.

И четирите мача от програмата на следващия етап от турнира ще се проведат на 1 февруари (сряда). Тогава Кремонезе ще се изправи срещу Рома, който отстрани Дженоа след пестелива победа с минималното 1:0 у дома на “Олимпико” преди седмица.

Снимки: Imago