Арсенал се откъсна на върха след триумф в дербито на Северен Лондон

Арсенал даде още по-голяма заявка за шампионската титла. Отборът на Микел Артета победи Тотнъм с 2:0 като гост и увеличи преднината си на върха. “Артилеристите” се възползваха от грешката на Манчестър Сити и вече водят с осем точки. Автогол на Юго Лорис в 14-ата минута и попадение на Мартин Йодегор в 36-ата минута донесоха успеха на Арсенал.

“Артилеристите” записаха шеста победа в последните си седем шампионатни срещи. Те продължиха с отличното си представяне и след паузата за Световното първенство, а след седмица ги очаква нов тест. Следващата неделя те ще се изправят срещу единствения отбор, който ги е побеждавал от началото на сезона - Манчестър Юнайтед.

Тотнъм се опита да вземе инициативата в началото, но бързо разбра, че това ще бъде много трудно. След първите няколко минути “артилеристите” поеха контрола и рядко го изпускаха до края на полувремето. В седмата минута неразбирателство в защитата на домакините създаде първата добра възможност. Топката стигна до Мартинели, който намери Нкетия, но ударът му бе отразен от Лорис.

Вратарят на “шпорите” изглеждаше нестабилен и допусна фатална грешка в 14-ата минута. Сака проби отдясно и стреля от малък ъгъл, коженото кълбо се отклони леко в Сесеньон, но отиде в тялото на Лорис. Топката се удари във вратаря и се озова в мрежата, след като французинът не реагира адекватно.

Отборът на Конте стигна до първи точен удар в 18-ата минута, когато Рамсдейл спря Сон. Защитата на Тотнъм обаче имаше сериозни проблеми, а повечето атаки на съперника носеха опасност. Лорис се справи с удар от дистанция на Йодегор, а в 25-ата минута имаше късмет. Томас Партей нанесе страхотен удар от въздуха, а топката се удари в гредата.

Превъзходството на Арсенал доведе до втори гол в 36-ата минута. Мартин Йодегор удвои аванса на гостите с нисък удар от дистанция. В този период “артилеристите” доминираха и не се виждаше как съперникът им може да се върне в мача. Малко преди почивката обаче Тотнъм имаше възможност да намали. Хари Кейн засече с глава центриране на Хьойберг, но Рамсдейл бе на висота и отрази.

Играчите на Тотнъм очевидно бяха мотивирани сериозна на почивката, тъй като започнаха много агресивно втората част. Те успяха бързо да създадат няколко положения. Удар на Кейн от границата на наказателното поле бе спасен от Рамсдейл, а в 52-ата минута вратарят на гостите направи ново отлично спасяване след изстрел на Сесеньон, който излезе на добра позиция, след като бе изведен от Кейн. Кулушевски също пробва удар, но не намери целта.

След силния период на домакините Арсенал ограничи възможностите на съперника да атакува. Пред Нкетия се откри първата възможност за гостите след почивката, но той стреля право в Лорис. Вратарят се справи и със следващия опит на Нкетия. В 69-ата минута той завърши отлична контраатака, а французинът остави Тотнъм в мача.

Отборът на Микел Артета показваше зрялост и отлично се справяше през второто полувреме и не позволяваше на Тотнъм и да си помисли за връщане в мача. Все пак шест минути преди края Сон се озова на добра позиция. Изстрелът на южнокореецът бе отклонен и топката мина над вратата, а това се оказа и последната възможност.

След последния съдийски сигнал се стигна до сблъсъци. Първо Рамсдейл имаше спор с Ричарлисон. След това фен от трибуните нахлу, качи се на едно от рекламните пана и ритна вратаря на Арсенал. Последваха сблъсъци, в които се включиха и други играчи, а Артета трябваше да успокоява Гранит Джака.

ТОТНЪМ - АРСЕНАЛ 0:2
0:1 - Лорис (14-авт)
0:2 - Йодегор (36)

Снимки: Imago