Брайтън се разправи с безобразно слаб Ливърпул

Ливърпул записа втора поредна загуба в Премиър лийг и трети последователен двубой без успех, след като отстъпи с 0:3 в гостуването си на Брайтън. „Чайките“, които по-рано през сезона стигнаха до 3:3 с мърсисайдци на „Анфийлд“, надиграха тотално именития си съперник и го изпревариха във временното класиране на Премиър лийг. Два гола отбеляза Соли Марч (46', 53') в началото на втората част, а Даниел Уелбек (82') довърши гостите с трето попадение. Ливърпул се представи толкова безобразно, че Юрген Клоп се видя принуден да смени четирима свои играчи на накуп. Това обаче не промени нищо и до края мърсисайдци отстъпваха на Брайтън във всяко отношение.

Алексис Мак Алистър започна за първи път като титуляр след Световното първенство в Катар. Роберт Санчес и Люис Дънк също се завърнаха сред 11-те на Роберто Де Дзерби. Адам Лалана излезе срещу бившия си отбор, а Леандро Тросар не бе в групата на „чайките“.

Алекс Окслейд-Чембърлейн замени контузения Дарвин Нунес в титулярния състав на Ливърпул. Това бе и единствената промяна, която Юрген Клоп  направи в сравнение с двубоя с Уулвърхамптън. Това означаваше, че новото попълнение Коди Гакпо дебютира в Премиър лийг.

Домакините започнаха по-силно, а мърсисайдци за пореден път не влязоха добре в свой мач. В осмата минута Марч влезе отдясно и стреля ниско към далечния ъгъл, но Александър-Арнолд се намеси блестящо в защита и блокира удара малко пред голлинията. При последвалия корнер отбраната на Ливърпул остана статична и Мак Алистър засече с глава, но ударът му попадна право в ръцете на Алисон. В 11-ата минута отново Александър-Арнолд се намеси добре и пресече подаване на Фъргюсън, което щеше да изведе Митома в чиста позиция.

В първия около ¼ час „червените“ изненадващо трябваше да се защитават повече, а домакините владееха топката в близо 70% от времето. Едва след 20-ата минута гостите започнаха и да атакуват. Салах изведе Гакпо, но Санчес реагира бързо и изпревари новото попълнение на Ливърпул. Малко след това удар на нидерландеца бе блокиран от Дънк. В 26-ата минута изстрел на Салах премина над напречната греда. Малко след това отново египтянинът проби отдясно, центрирането му бе блокирано, но топката се върна към него. Санчес се хвърли и изби кълбото с ръка, след което препъна Салах. Топката бе напът да стигне до Окслейд-Чембърлей, но Колуил изчисти навреме.

Минута след това Митома имаше страхотен шанс да изведе домакините напред, след като изскочи зад гърба на Александър-Арнолд и пред него бе само Алисон, но ударът на японеца не бе никак точен и премина на метри встрани от далечната греда. В следващите минути още няколко пъти Митома изтормози отбраната на Ливърпул със своята скорост, но не успя да извлече максимума от това.

В 41-вата главният рефер отсъди дузпа за много спорно нарушение на Алисон срещу Марч. В крайна сметка обаче играчът на Брайтън бе в положение на засада при подаването към него, така че това решение отпадна.

В добавеното време на първата част отново Марч проби добре и намери Фюргъсън в наказателното поле, но изстрелът му от десетина метра не бе убедителен и Алисон нямаше проблеми да улови.

Ливърпул започна лошо и второто полувреме. Само две минути след началото му Матип направи голяма грешка и подари топката на Мак Алистър, който веднага намери Митома. Японецът с много добро центриране намери на далечната греда Марч, който стреля отблизо. Алисон също се забави, което означаваше заслужена преднина на Брайтън.

Само шест минути по-късно Соли Марч удвои, след като получи от Фъргюсън и стреля между двамата бранители на Ливърпул, пращайки топката по изключителен начин в далечния ъгъл.

Юрген Клоп реагира на ужасяващото представяне на неговите играчи, правейки четири смени наведнъж в 68-ата минута. Джо Гомес, Бен Доук, Наби Кейта и Харви Елиът се появиха в игра на местата на Матип, Окслейд-Чембърлейн, Фабиньо и Хендерсън.

Ливърпул опита да наложи натиск и пренесе играта в половината на домакините. В 78-ата минута Александър-Арнолд центрира добре отдясно и Гакпо се вряза между двама бранители, опитвайки се да се пребори за топката. Дънк обаче съумя да му попречи, след което Санчес изчисти. Лекият импулс в играта на гостите бе убит в зародиш в 82-рата минута, когато Уелбек се подигра със защитата в червено и след като получи топката след тъч, прехвърли Джо Гомес технично, след което стреля в близкия ъгъл за 3:0.

До края Уелбек пропусна още една ситуация за домакините.

Снимки: Gettyimages