Бьо продължи с доминацията си в Световната купа, нов слаб ден за българите

Йоханес Тингнес Бьо спечели своята трета поредна победа в Световната купа по биатлон, след като триумфира в индивидуалния старт на 20 километра в Руполдинг (Германия). За норвежеца това е общо осми успех в 11 старта от началото на кампанията.

Днес той стигна до победата в Меката на биатлон, въпреки че допусна две грешки в своите четири стрелби, по една в първата и последната визити на рубежа. Успехът на Бьо дойде и с доза късмет, тъй като неговият сънародник Ветла Шастад Кристиансен допусна една грешка в четвъртата си стрелба, а преди този момент той бе безгрешен. С тази една наказателна минута норвежецът не успя да се пребори с лидера на своя тим Бьо, като на финала разликата между двамата бе 9.9 секунди.

Трети се класира представителят на Словения Яков Фак, който завърши на 29.3 секунди от победителя, въпреки че свали всичките си 20 мишени. Любопитно е, че именно в Руподлинг преди 10 години Фак спечели световната титла в индивидуалния старт.

На 13.5 секунди от място на подиума завърши третият от норвежците Стурла Холм Легрейд, който подобно на Кристиансен бе точен в първите си 15 изстрела, но след това допусна една грешка в последната си визита на рубежа, която му коства шанса за втора победа през сезона. Петицата допълни италианецът италианецът Томасо Джакомел, който затвърди добрите впечатления, които остави в Поклюка (Словения) миналата седмица и с един пропуск изостана с 47.6 секунди от победителя.

От четиримата българи, които стартираха днес, най-добре се представи Благой Тодев, който завърши 48-ми със само една грешка и пасив от 5:13.8 минути спрямо Бьо. Владимир Илиев се класира 80-ти с цели седем пропуска, а Константин Василев остана 86-ти с три изпуснати мишени. Антоно Синапов пък не финишира, като до третата си стрелба той бе с шест грешки и се движеше 94-ти.

Победителят от първия индивидуален старт за сезона при мъжете, с който се откри кампанията на 29 ноември в Контиолахти (Финландия) Мартин Понсилуома (Швеция) днес завърши едва 33-ти, след като допусна общо пет пропуска. Шведът нямаше нито една чиста стрелба в рамките на днешния ден.

По този начин той отстъпи червения потник на лидер в класирането в дисциплината, в което той се смъкна до 4-та позиция с общ актив от 98 точки. Лидер в битката за малкия кристален глобус със 119 пункта е днешният победител Бьо, втори със 111 е Кристиансен, а тройката със 105 затваря швейцарецът Никлас Хертвег, който днес завърши 11-ти, а в Контиолахти бе втори.

В битката за големия кристален глобус убедително начело е Бьо, който с 869 точки води със 144 на Легрейд. След второто си място днес Кристиансен се изкачи на третата позиция в общото подреждане с 428 пункта, изпреварвайки Кентан Фийон Майе, който днес бе девети.

Програмата на Световната купа по биатлон в Руполдинг продължава утре с женския индивидуален старт на 15 километра, който ще започне в 15:10 часа българско време. В петък и събота пък са предвидени щафетите за мъже и жени, а в неделя са заложени вторите за сезона масови стартове.

Снимки: Gettyimages