Реал Мадрид си тръгна победен от паметен за клуба двубой

Шампионът на Ла Лига Реал Мадрид загуби с 1:2 при визитата си на Виляреал в среща от 16-ия кръг. Йереми Пино откри за домакините в 47-ата минута, но в 60-ата Карим Бензема изравни от наказателен удар. Само три минути по-късно Жерард Морено възстанови преднината на Виляреал - също от дузпа. Срещата ще се запомни с факта, че беше първата в историята на Реал, в която тимът излиза без нито един испанец в стартовия си състав.

Това е второ поражение за "лос бланкос" от началото на кампанията в елита и общо трето. Това сега дава шанс на Барселона отново да вземе аванс на върха, като за целта в неделя вечер трябва да спечели поне точка срещу Атлетико в Мадрид.

Срещата на "Естадио де ла Серамика" беше сред най-атрактивните от началото на сезона с куп положения и пред двамата вратари. Домакините обаче имаха повече шансове, като дори удариха греда в самото начало. В последните секунди пък те не успяха да реализират на празна врата, след като Куртоа се беше включил в атака.

През идната седмица Реал ще се опита да защити трофея си за Суперкупата на Испания. Столичани ги очаква полуфинал срещу Валенсия в сряда, а в другия мач ден по-късно съперници са Бетис и Барселона. Победителите от тези срещи ще играят финал в неделя, като всички двубои са в Саудитска Арабия.

Виляреал пък вече е в серия от шест победи във всички турнири и е само на две точки от третото място в Ла Лига.

Наставникът на Реал Карло Анчелоти заложи на може би на най-добрия си състав, като Федерико Валверде отново имаше по-офанзивни функции. Завърнаха се повечето от титулярите, които пропуснаха двубоя срещу Касереньо за Купата на Испания преди дни. Само Орелиан Чуамени и Едер Милитао запазиха мястото си в стартовите 11. Бразилецът зае позиция на десния бек.

Това беше първи сблъсък между Виляреал и Реал за сезона. Любопитното е, че по-рано днес двата отбора се паднаха един срещу друг и на 1/8-финалите в Купата на краля на Испания, като този мач пак ще е в дома на “жълтата подводница” след десетина дни.

Домакините стигнаха до удар още в 26-ата секунда, който обаче излетя високо над гредата. В третата минута последва още една опасност пред Куртоа, а в 5-ата гредата спаси столичани след засичане на Коклен с пета.

Реал застраши съперника за първи път в 10-ата, когато Лука Модрич направи магическо подаване към Вини Жуниор, който след това центрира. Точно пред голлинията Раул Албио изби с глава. В 14-тата и Карим Бензема шутира, но в аут.

Включване на Милитао в предни позиции доведе до възможност пред него в 20-ата минута, но той се забави и не успя да нанесе хубав удар от няколко метра.

Последва 100-процентова възможност за Виляреал, след като в 23-тата Пино се оказа сам срещу Куртоа. Белгийският страж на Реал обаче успя да парира с тяло.

В 29-ата вратарят на гостите имаше шанс след изстрел на Баена, като топката за малко не попадна в целта. Две минути по-късно Куртоа се намеси решаващо след центриране в наказателното му поле.

В този период на натиск на Виляреал шампионите стигнаха до отличен шанс за гол, но го пропуснаха. В 34-ата Бензема и Винисиус се оказа сами срещу Албиол и вратаря, но френският нападател загуби топката.

В 40-ата дойде ред и на Вини Жуниор да пропусне. Той беше изведен сам срещу Хосе Рейна, но ветеранът спаси.

Второто полувреме започна с попадение на "жълтата подводница" за 1:0. В 47-ата минута Ферлан Менди сгреши свое подаване, след което последва пас към Пино, който насочи топката зад гърба на Тубо Куртоа. Върналият се Менди се опита да избие, но само отклони кълбото в мрежата.

Бензема направи рядко срещан пропуск в 56-ата, когато пред себе си имаше трима играчи в жълто, но не и вратаря. Ударът на нападателя беше избит от Хуан Фойт. Последва обаче преразглеждане на атаката за потенциална дузпа за игра с ръка на Фойт, но секунди по-рано при борба за топката с Винисиус, след чийто изстрел се стигна до шанса пред Бензема. В крайна сметка съдията взе решение да посочи бялата точка.

Бензема хладнокръвно преодоля Рейна за 1:1, като минутата вече беше 60-а.

Буквално в следващата минута реферът отсъди дузпа и за Виляреал. Това се случи след подаване на Фойт, при което падащият на земята Дейвид Алаба докосна топката с ръка. Жерард Морено също не трепна и тимът на Кике Сетиен си върна аванса - 2:1 в 63-тата.

Анчелоти прибягна до смените в търсене на нов гол. Появилият се от пейката Родриго пропусна отлична възможност в 78-ата, когато и вратарят Рейна не се ориентира добре.

Последва натиск на Реал, но и домакините имаха поне два шанса за нов гол. Дори в последните секунди те не съумяха да насочат топката в опразнената врата.

Снимки: Imago | Снимки: Gettyimages