Аржентина детронира Франция и седна на шампионския трон, Меси изпълни най-голямата си мечта

За трети път в историята си Аржентина заслужи световната титла, след като на финала в Катар надви досегашния първенец Франция със 7:5 след изпълнение на дузпи. Спечелилият си божествен статут Лионел Меси изпълни най-голямата мечта в живота си. Той реализира два гола в този епичен финал, но изумителният Килиан Мбапе беше напът да донесе втора поредна титла на “петлите”, след като наниза хеттрик.

Аржентинците дръпнаха с 2:0 след попадение на Меси от наказателен удар в 23-тата минута и на Анхел Ди Мария в 36-ата. Дълго време французите бяха фигуранти, но за ужас на съперника в 80-ата Мбапе намали от дузпа, а минута по-късно изравни. Финалът влезе в продължения, в които Меси (109') реализира отново - за 3:2, но Мбапе пак успя да изравни - от още една дузпа в 118-ата. Отделно и двата тима направиха по няколко сериозни пропуска, които можеха да им донесат трофея още преди дузпите.

Аржентина има още две световни титли от домакинския си мондиал през 1978 година и от този в Мексико осем години по-късно, когато голямата звезда беше Диего Марадона.

Голямата новина в състава на "албислесте" е, че Анхел ди Мария започна като титуляр за сметка на Леандро Паредес. Това наложи и промяна в схемата, като Лионел Скалони се завърна към формация с четирима бранители. Лионел Меси и Хулиан Алварес бяха двамата нападатели на Аржентина. Първоначално името на Маркос  Акуня бе обявено като част от 11-те, но впоследствие той бе заменен от Николас Таляфико. Според информациите в Аржентина левият бек на Севиля е изпитал някакъв физически дискомфорт. Той обаче все пак се появи през второто полувреме.

234 Аржентина - Франция, финал на Мондиал 2022

Адриен Рабио и Дайо Упамекано се завърнаха в стартовия състав на Франция за финала. Двамата пропуснаха полуфиналния сблъсък с Мароко, тъй като бяха болни. Рафаел Варан имаше подобни проблеми в предишните дни, но беше готов да започне. Оливие Жиру, за когото имаше известни съмнения, че може да стартира, тъй като е изпитвал болки в дясното коляно, също беше титуляр.

Аржентинците започнаха по-добре и отправиха първия удар, след като в 5-ата минута Алексис Мак Алистър отправи силен шут, който беше спасен от Юго Лорис. Три минути по-късно късметът си опита и Де Пол, като този път се стигна до рикошет, който за малко да направи френския страж безпомощен.

В 13-тата минута защитникът на Аржентина Ромеро видимо удари Лорис без причина, но не получи дори предупреждение за това. "Aлбиселесте" обаче продължиха да бъдат опасни и в 16-ата Ди Мария получи шанс да стреля, но топката излетя високо над гредата.

39 Феновете на Франция и Аржентина, финал на Мондиал 2022

По-настоятелната игра на "гаучосите" доведе до дузпа в тяхна полза. Ди Мария нахлу в наказателното поле и там съдията Шимон Марциняк прецени, че той е бил фаулиран от Усман Дембеле. В 23-тата минута от бялата точка Лионел Меси беше точен за 1:0.

Попадението в мрежата на шампионите обаче по никакъв начин не доведе до импулс в тяхната игра. Те продължаваха да бъдат пасивни и дори процентът на владението им на топката намаля.

Все пак играчите на Дидие Дешан се изнесоха напред и в 36-ата бяха наказани. Тогава се стигна до блестяща контраатака, при която Мак Алистър подаде към връхлитащия Ди Мария, който опъна мрежата за 2:0.

Селекционерът на Франция предприе радикална мярка, вадейки Оливие Жиру и Дембеле още преди почивката, без те да имаха някакви проблеми. В игра се появиха Маркюс Тюрам и Рандал Коло Муани, при което Мбапе се премести в центъра на атаката.

Европейците излязоха по-мотивирани за втората част, но пак пред тяхната врата беше първата опасност, след като Де Пол засече от въздуха в 49-ата. Французите обаче така и не успяваха да сътворят нещо интересно. Точно след час игра Меси за малко да ги накаже още веднъж, но не успя да уцели вратата с десния крак.

Нова отлична атака на аржентинците в 63-тата мина през Меси и Алварес, след което малко не достигна на Мак Алистър да стреля очи в очи с Лорис.

Едва в 68-ата минута се стигна до първия удар към вратата на аржентинците, насочен от френски играч - Коло Муани. Три по-късно пък Мбапе най-накрая показа, че е на терена с шут над гредата.

"Гаучосите" вече доиграха мача, а Скалони дори вкара още един защитник на мястото на Ди Мария.

Всичко обаче изведнъж се обърна, тъй като Килиан Мбапе изравни набързо с две попадения. В 80-ата минута нападателят на Пари Сен Жермен реализира дузпа, отсъдена за нарушение на Отаменди срещу Коло Муани.

Минута по-късно Мбапе порази мрежата на Емилиано Мартинес за втори път след асистенция на Тюрам.

Импулсът в редиците на "петлите" и шокът сред аржентинците доведе до още положения през Мартинес. В 87-ата Тюрам симулира за дузпа, заради което получи жълт картон.

Последва 8-минутно продължение на редовното време, в което пред аржентинската врата беше все така "горещо". Европейците имаха поне две добри положения, като в единия случаи Коло Муани се беше оказал сам срещу Мартинес, но се забави и пропиля шанса. Меси обаче също блесна с изключителен удар с левия крак, който обаче Лорис спаси.

Сблъсъкът премина в продължения. В първото от тях тимът на Скалони имаше две 100-процентови положения, пропуснати от Лаутаро Мартинес.

По-силната игра на Аржентина в тези минути все пак се увенча с гол за 3:2. Реализира го отново Лионел Меси в 109-ата минута, като в случая се активира технологията на голлинията. Имаше съмнения за засада при атаката, но повторенията показаха, че такава не е имало.

Франция тръгна да изравнява и го стори в 118-ата минута. Тогава Мбапе стреля и Монтиел спря топката с ръка, заради което последва нов наказателен удар. Нападателят реализира и него - 3:3.

Малко след изравнителното попадение Коло Муани и Лаутаро Мартинес пропуснаха по два пъти да донесат победите за своите отбори.

При последвалите дузпи се оправдаха очакванията, че аржентинците имат предимство заради по-класния си в това отношение вратар. Емилиано Мартинес спаси удара на Коман, а Чуамени стреля в аут. Рандал Коло Муани и Мбапе бяха точни за французите, но южноамериканците вкараха всичките си четири удара чрез Меси, Дибала, Паредес и Монтиел.