Ван Гаал посочи причината, която спря Нидерландия да стане световен шампион

Луис ван Гаал обяви, че напуска националния отбор по футбол на Нидерландия, оставайки в близки приятелски отношения с хората там, но липсата на достатъчно качествени играчи на крилото са основната причина за ранното им отпадане в Катар. "Лалетата" приключиха Световното първенство без поражение, като отпаднаха от Аржентина след изпълнение на дузпи на четвъртфинал.

Аржентина профука аванс от два гола, но триумфира при дузпите срещу Нидерландия

Иначе отборът, който Ван Гаал заведе в Близкия Изток, е пълен с таланти и в защитата, и в предни позиции. Така например целият свят вече говори за Коди Гакпо, който реализира три попадения, а Вут Вегхорст се разписа на два пъти именно във вратата на "албиселесте", изравнявайки драматично за 2:2 дълбоко в добавеното време на 90-те минути.

ФИФА започна разследване срещу Аржентина и Нидерландия

Треньорът, напускайки отбора, признава създаването на един добър колектив, в който футболистите могат да разчитат един на друг. Но липсата на футболисти, които да използват цялата ширина на терена, е причината за ограничените резултати, разсъждава Ван Гаал в интервю за вестник "Алгемеен Дагблад" в родината си.

Куман заменя Ван Гаал начело на Нидерландия

"Какво оставям след себе си в оранжевия отбор? Оставям една добра, сплотена група с много футболни способности на различни играчи. Но си тръгвам без да бъдат намерени крила, които могат да победят съперник на най-високо ниво. Имате нужда от крила, които могат да победят тези силни отбори, които останаха накрая в Катар", казва още Ван Гаал.

Отаменди обясни за невъздържаната си радост пред играчите на Нидерландия

"В момента нидерландският футбол няма такива играчи, когато говорим за най-високо ниво, за претендент за Световен шампион. Ето защо трябваше да започна да играя по различен начин, да изневеря на разбирането на хората в нашата страна за футбола", казва още 71-годишният специалист.

Журналист почина на трибуните, докато отразяваше Нидерландия - Аржентина

В последните минути на мача срещу Аржентина Ван Гаал признава, че откровено е заложил на директен футбол – дълги топки и преместване на най-високите хора в предни позиции. И в крайна сметка, естетично или не, Нидерландия стигна до 2:2 и изпрати мача в продължения и беше решен при дузпите. Роналд Куман – бившият централен защитник на Барселона и национален треньор преди Ван Гаал, се връща на поста, който напусна през август 2020-а година.