Бьо прегази конкуренцията за 4-та победа през сезона, Владо Илиев завърши 25-ти в Хохфилцен

Йоханес Тингнес Бьо завоюва своята 4-та победа за сезона в Световната купа по биатлон, след като спечели и преследването в Хохфилцен (Австрия). Така норвежецът остава непобеден в последните четири индивидуални старта, тъй като в петък той спечели спринта в австрийския зимен център, а преди седмица в Контиолахти (Финландия) той отново записа дубъл в спринта и преследването.

Бьо започна днешното състезание с аванс от цели 43.0 секунди спрямо двукратния световен шампион в дисциплината Емилиян Жаклен (Франция). В четирите си стрелби Бьо допусна общо две грешки и въпреки тях той победи с 47.9 секунди своя сънародник Стурла Холм Легрейд, който практически загуби само 0.9 от Бьо по дистанцията, но в началото на финалния тур разликата между тях бе 56.6.

Той също допусна два пропуска в своите стрелби, но победи Жаклен в спора за втората позиция, след като французинът направи три наказателни обиколки. Действащият носител на Световната купа Кентан Фийон Майе регистрира прогрес в днешния ден и финишира четвърти, след като бе седми в спринта в петък. Французинът изпусна само една мишена днес, по време на втората си стрелба.

Единственият българин, който получи правото да участва в днешното преследване на 12.5 километра Владимир Илиев завърши 25-ти, като той прогресира с осем позиции спрямо класирането си от спринта. Владо завърши състезанието с общо три грешки, като две от тях дойдоха в последната му стрелба.

В генералното класиране за Световната купа с 4 победи от 5 старта и общо 389 точки лидер е Йоханес Бьо, следван от Легрейд с 325 и Жаклен с 253. В дисцплината преследване Бьо отново начело с максималните 180 точки и аванс от 30 спрямо Легрейд. Както и в общото подреждане третата позиция е за Жаклен, който има 120 пункта.

Световната купа по биатлон продължава следващата седмица в Анеси льо Гран Борнан (Франция), където ще се проведа надпревари в дисциплините спринт, преследване и масов старт. Програмата във френския зимен център стартира в четвъртък с мъжкия спринт на 10 километра, а в петък ще бъде женското състезание на 7.5 километра. В събота ще са двете преследвания, преди в неделя да се проведат и първите за сезона масови стартове, с които ще приключи програмта в Световната купа за 2022 година.

Снимки: Gettyimages