Националните отбори по естетическа гимнастика за жени и за девойки играха демонстративно по време на турнира "Академик къп"

Над 370 състезателки от 15 държави участваха в международния турнир по художествена гимнастика "Академик къп", който завърши днес в зала "София" в столицата. Надпреварата е за от родени 2017 година до жени, а организатор е КХГ "Академик". Демонстративно за публиката своите композиции представиха националните отбори по естетическа групова гимнастика за жени и девойки, които се върнаха със златен и сребърен медал от Световното първенство в Грац (Австрия). Титлата на жените е първа за България в историята на този спорт.

Любопитното е, че много от националките по естетическа гимнастика след това изиграха съчетания и по художествена. Те тренират едновременно двата спорта.

Турнирът не се провежда по правилата на ФИГ и гимнастичките не играят по четири уреда.

Шампионка при жените на "Академик къп" стана Енрика Паолини от Италия с 83.917 точки. Йоана Караджилова от "Авангард" зае най-предно класиране от българките, след като се нареди четвърта със 76.350 точки. Шеста е съотборничката й Радея Танева със 71.983 точки.

Женският национален отбор на България по естетическа групова гимнастика спечели историческа първа титла на Световното в Грац

При девойките първа се класира Ивайла Горанова от "Авангард" със 79.900 точки.

Домакините връчиха няколко специални приза. Приз "Емилия Бонева" на най-добрата треньорка в категория жени получи Джермана Джермини от Италия, приз "Капка Благоева" на най-добрата треньорка в категория девойки взе Марийола Бондарчук от Словакия, приз "Лили Цветкова" за най-добър съдия - Камелия Игнатова, а приз "Мария Бодурова" за най-запален привърженик на художествената гимнастика получи любителката на спорта Таня Христова.

Главен съдия на надпреварата беше Камелия Игнатова.

В зала "София" своите съчетания представиха грации от Турция, Гърция, Сърбия, Кипър, Израел, Испания, Италия, Естония, Украйна, Германия, Египет, Босна и Херцеговина, България и други.