Швейцария и Сърбия изиграха поредния шедьовър в Катар, “кръстоносците” са на 1/8-финалите

Швейцария и Сърбия поднесоха поредния шедьовър на Световното първенство в Катар и завършиха 3:2 в полза на “кръстоносците” след два пълни обрата в двубоя. Срещата освен това бе повторение на сблъсъка между двата тима от Мондиал 2018, когато отново швейцарците триумфираха.

Те успяха да поведат още в 20-ата минута, но само за 15 минути след това Александър Митрович (26’) и Душан Влахович (35’) осъществиха пълен обрат в тяхна полза. Играчите на Мурат Якин обаче съвсем не се отчаяха от случилото се и с попадения на Брийл Емболо (44’) и Ремо Фройлер (48’) направиха втори пълен обрат, който в крайна сметка донесе и триумфа на тима. По този начин Швейцария се класира на 1/8-финалите в Катар, където ще срещне Португалия, след като “мореплавателите” също преминаха груповата фаза малко по-рано днес. Играчите на Драган Стойкович пък останаха последни в своята група "G" и приключиха с участието си на Мондиал 2022.

Футболистите на Мурат Якин можеха да поведат още в първите секунди на двубоя след изпълнението на център, след като Брийл Емболо получи добъбр пас в наказателното поле, той стреля, но Ваня Милинкович-Савич спаси, а впоследствие направи и второ спасяване след втори изстрел на Джака.

55 Сърбия - Швейцария 2:3, група "G"

Сърбите бяха съвсем близо до изравняване в 10-ата минута, когато Душан Тадич проби отлично от дясното крило навътре, след което стреля с левия крак, топката обаче се отби в гредата и отиде право в краката на Душан Влахович, но той не се ориентира и не успя да отправи изстрел от около метър от голлинията.

Малко след това отново Швейцария осъществи добра атака отляво, където Рикардо Родригес първо напредна добре, а после подаде успоредно в наказателното поле, но там изстрелът на Рубен Варгас срещна тялото на бранител.

“Кръстоносците” откриха резултата в 20-ата минута, когато пореден добър пробив на Родригес отляво, този път завърши с много лошо изчистване на Страхиня Павлович, попадна в Джибрил Соу, който пък пусна към Джердан Шакири и той с плътен изстрел направи 1:0.

Само три минути след попадението отново Соу получи в наказателното поле и се строполи след сблъсък с Милинкович-Савич, но съдията даде знак играта да продължи.

Сърбия успя да изравни само седем минути по-късно, когато Ремо Фройлер сбърка една топка и даде възможност на Душан Тадич да центрира много добре към Александър Митрович, който безпощадно с глава прати топката в мрежата за 1:1.

Двата отбора не смятаха да спират и само три минути след попадението в своята врата, Шакири бе изведен брилятно зад отбраната на “плавите”, но бидейки очи в очи с Милинкович-Савич прати топката покрай гредата.

Сърбия успя да осъществи пълен обрат в 35-ата минута след нова груба грешка на швейцарците, този път допусната от Шакири, която даде възможност да Душан Влахович да изпревари бранителите в бяло и със слаб, но точен удар направи 2:1.

“Кръстоносците” обаче вдигнаха оборотите и стигнаха до изравняването в 43-ата минута, когато Джердан Шакири бе оставен напълно свободен отдясно и с успореден пас намери Брийл Емболо на няколко метра пред голлинията, а нападателят на Монако отбеляза втория си гол на това първенство.

Играчите на Мурат Якин осъществиха втори пълен обрат в двубоя в началните минути на втората част след брилятна размяна на пасове между Брийл Емболо, който бе намерен в наказателното поле, върна към Фройлер, той намери Варгас с копване, а халфът му върна много елегантно с пета, за да може грешникът от първата част да се разпише с левия крак за 2:3.

В 56-ата минута ново разбъркване пред Ваня Милинкович-Савич прати топката в краката на Емболо, но той от два метра прег голлинията успя да прехвърли вратата. В ответната атака Филип Косич центрира добре, но този пък с топката се размина Сергей Милинкович-Савич.

В 65-ата минута Александър Митрови получи в наказателното поле и след съприкосновение с Фабиан Шер се строполи на земята. Съдията даде знак играта да продължи, но хората от резервната скамейка на западната ни скамейка реагираха много остро и дори част от резервите нахлуха на терена в желание да търсят някакво обяснение, което доведе само до жълт картон за резервния им вратар Предраг Райкович.

24 Феновете на Сърбия и Швейцария

Швейцарците пропуснаха отлична възможност за четвърто попадение в последната минута на редовното време, когато появилият се като резерва Кристиан Фаснахт бе намерен напълно сам отляво, но в крайна сметка Ваня Милинкович-Савич излезе добре и блокира опита.

В последните минути на двубоя се стигна и до нови неприятни сблъсъци между играчите на двата тима, които бяха потушени с жълти картони, но футболистите на Пикси Стойкович така и не успяха да осъществят сериозен натиск и се простиха с надеждите си за преминаване на груповата фаза.

Снимки: Gettyimages