Левски пречупи ЦСКА пред препълнена зала и стъпи на волейболния връх в България - на живо от зала "Левски София" с отзивите и награждаването

Камерун измъкна знаменита победа над резервите на Бразилия

Камерун стигна до знаменита победа над Бразилия. Африканците спечелиха с 1:0, след като Винсънт Абубакар се разписа в 92-ата минута. Успехът обаче не помогна на тима на Ригоберт Сонг да продължи напред. "Кариоките" си бяха гарантирали класиране напред още преди срещата, а днешното равенство им подсигури първото място в група "G". Те ще се изправят срещу Южна Корея на осминафиналите. Камерун стана първият африкански отбор, който побеждава Бразилия на световно първенство.

Тите даде почивка на много от основните си играчи и бе направил девет промени в състава. Въпреки това бразилците доминираха през целия двубой и създадоха достатъчно положения, но не стигнаха до гол. Вратарят на африканците Девид Епаси направи няколко отлични спасявания, като най-големи затруднения имаше след удари на Габриел Мартинели. Така Камерун запази надежди и в добавеното време стигна до гол. След като се разписа, Абубакар свали фланелката си, за което получи жълт картон, който за него бе втори. Капитанът на африканците обаче напусна терена с усмивка.

В началото на двубоя бразилските фенове показаха огромен транспарат с лика на Пеле и пожелания за подобряването на физическото състояние на легендата. По време на срещата пък дойде изявление от болницата, в която е той. В него се казва, че лекарите виждат подобрение в цялостното му състояние, което бе прието с радостни емоции на стадиона.

Звездата на "кариоките" Неймар пристигна на стадиона, за да гледа мача. Той демонстрира отлично настроение и се шегуваше със съотборниците си. Нападателят се разходи по терена по време на загрявката, като сякаш искаше да покаже, че се чувства по-добре, след като последните дни прекара във възстановяване от контузията в глезена, получена в първия мач на Бразилия на Мондиала.

80 Камерун - Бразилия, група "G"

Осигурили си място в следващата фаза, бразилците играеха с настроение от самото начало. Играчите, които получиха шанс за изява, искаха да покажат какво могат и "кариоките" доминираха. Постепенно започнаха и положенията пред вратата на Камерун. Първата добра възможност се откри пред Мартинели. Негов удар с глава бе отлично отразен от Епаси.

Мартинели и Антони създаваха много проблеми на защитата на съперника по двете крила. Африканците стигнаха до опасна ситуация в близост до Едерсон в 20-ата минута, но вратарят се намеси. Малко след това Фред стреля към другата врата, но прати топката високо над нея.

Защитниците на Камерун на няколко пъти спираха бразилците с нарушения и две от тях бяха на удобни позиции пред наказателното поле. "Кариоките" обаче не се възползваха от тях. Първо Родриго стреля в стената, а след това Дани Алвеш прати топката над вратата. В 38-ата минута Антони завърши една от атаките на Бразилия, но не затрудни особено вратаря на съперника.

В самия край на първата част се стигна до положения и пред двете врати. Пробив на Мартинели завърши с негов удар, с който Епаси не се справи по най-добрия начин, но отклони топката над вратата си. Секунди по-късно изстрел на Родриго мина покрай вратата. Камерун стигна до отлична ситуация за гол, но ударът с глава на Мбеумо бе спасен от Едерсон.

Второто полувреме започна на по-високо темпо. В 51-ата минута Камерун стигна до добра възможност. След подаване на Мбеумо към Абубакар, нападателят стреля покрай вратата. Отговорът на Бразилия бе поредица от положения пред вратата на съперника. Епаси първо блокира удар на Жезус преди да направи блестящо спасяване след изстрел на Мартинели. При следващата ситуация вратарят на африканците имаше късмет, защото след удар на Милитао право в него той отрази несигурно топката, но тя мина покрай гредата. Секунди по-късно стражът изби удар на Антони.

Камерунците много рядко атакуваха, но в 78-ата минута Едерсон трябваше да се справя с удар на резервата Нчам. Тите извърши няколко смени, които освежиха атаката. Влезлият като резерва Бруно Гимараеш се включи активно и в 84-ата минута бе близо до гол след подаване на Рафиня.

Срещата отиваше към нулево равенство, но във втората от осемте добавени минути Камерун стигна до гол. Екамби напредна отдясно и центрира отлично, а Абубакар с глава отправи великолепен удар. Попадението накара феновете на африканците да избухнат от радост, а президенът на местната федерация Самуел Ето'о да подскача в ложата.

Абубакар съблече фланелката си и според правилата трябваше да получи жълт картон. За него това бе втори и той бе изгонен, но и нападателят, и съдията приеха решението с усмивка. Голът накара бразилците да реагират като ужилени и в оставащото време те стигнаха до три ситуации, при които можеха да изравнят. Мартинели и Бруно Гимараеш на два пъти стреляха с глава, но топката не попадна в мрежата.

КАМЕРУН - БРАЗИЛИЯ 1:0
1:0 - Абубакар (90+2)

Снимки: Imago