Дея спорт без шансове срещу Олимпиакос в първия 1/8-финал на "Чалъндж къп"

Волейболният отбор на Дея спорт (Бургас) загуби категорично от гръцкия гранд Олимпиакос (Пирея) в първия 1/8-финал на третия по сила евротурнир "Чалъндж къп". Воденият от Венцислав Симеонов тим отстъпи като гост на "червено-белите" от Пирея с 0:3 (19:25, 22:25, 18:25) в първия мач между двата тима, игран тази вечер пред около 350 зрители в зала "Мелина Меркури".

Срещата-реванш между двата отбора е на 13 декември (вторник) от 19,00 часа в зала "Младост" в Бургас. Дея спорт ще трябва да търси задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да стигне поне до т.нар. "златен" гейм. На Олимпиакос пък ще бъдат достатъчни и само два спечелени гейма, за да се класират напред към 1/4-финалите на "Чалъндж къп".

Треньорът на Дея спорт Венцислав Симеонов започна с няколко изненадващи промени в обичайната си стартова шестица като заложи на младия разпределител Борислав Николов заедно с диагонала Димитър Дулчев, като и Самуил Вълчинов на посрещане. От друга страна италианският наставник на Олимпиакос Алберто Джулиани пусна най-доброто, с което разполага.

В началото на първия гейм Олимпиакос поведе бързо с 2:0, а след това с 6:2 след атака на словенския национал Тончек Щерн и контра на кубинеца Салвадор Идалго. Това пък накара Венци Симеонов да вземе прекъсване за Дея спорт. Последва контра през центъра на Ален Пайенк и грешка на Димитър Дулчев и 8:2. Бургазлии успяха постепенно да стопят изоставането си до 9:12 благодарение на сервиса на Борислав Николов. Гръцкият гранд веднага си върна преднината при 14:9, след което играта продължи точка за точка. Впоследствие предимството на "червено-белите" нарасна до 19:12 след серия от сервиси на Пайенк. Дея спорт за пореден път намали пасива си до 19:22 след няколко силни начални удара на влезлия като резерва Валентин Братоев и отлична блокада на Денис Чавдаров. В крайна сметка Олимпиакос затвори гейма в своя полза при 25:19 след силна атака на Идалго и контра на Щерн.

И втората част стартира по-добре за Олимпиакос, които дръпнаха с 4:0 след две успешни блокади на Ален Пайенк и Тончек Щерн и аут на Денис Чавдаров. Последваха блок-аут на Димитър Дулчев и две грешки на домакините и 4:3. Гърците веднага върнаха две точки за 6:3, а след това разликата стана 8:4 след контра блок-аут на Рафаил Кументакис. Това принуди Венци Симеонов отново да вземе тайм-аут за Дея спорт. Въпреки това, разликата продължи да расте до 11:5 след две грешки на бургазлии. Постепенно бургазлии намалиха до 9:12 след пусната топка на разпределителя Борислав Николов и успешен блок на Денис Чавдаров, а след това до 12:13 след нова блокада на Денис Чавдаров и ас на Валентин Братоев. Две силни атаки на Салвадор Идалго и 15:12 за Олимпиакос. Резултатът стана 17:13 след контра блок-аут на Идалго и второ прекъсване за Венцислав Симеонов и Дея спорт. Независимо от усилията на бургаският тим, гръцкият гранд запази предимството си до 20:17, след което Дея спорт съумя да стигне до равенство при 20:20 след технично пускане на Валентин Братоев и нова блокада на Денис Чавдаров. Поредна атака и блокада на Идалго и 22:20 за домакините. Олимпиакос спечели и втория гейм с 25:22 след силна атака на Тончек Щерн и контра на Идалго.

Третия гейм тръгна напълно равностойно до 4:4, след което Олимпиакос поведе със 7:4 след атака на Салвадор Идалго, блок на Рафаил Кументакис и грешка на Димитър Дулчев от българския тим. Двата тима отново продължиха равностойно до 11:8, след което разликата нарасна до 14:8 след нови силни изяви на Салвадор Идалго и Тончек Щерн. Преднината на Олимпиакос стана 20:13 след атака-пайп на Кументакис, след което спечели гейма с 25:18 след грешка от сервис на Валентин Братоев, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за Дея спорт стана Димитър Дулчев с 13 точки (1 блок и 43% успеваемост в атака - +7). Влезлият като резерва Валентин Братоев се отчете с още 9 точки.

За Олимпиакос над всички бе Тончек Щерн със страхотните 19 точки (1 блок, 2 аса и 73% успеваемост в атака - +13) за победата.

ОЛИМПИАКОС (ПИРЕЯ, ГЪРЦИЯ) - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС, БЪЛГАРИЯ) 3:0 (25:19, 25:22, 25:18)

ОЛИМПИАКОС: Драган Травица, Тончек Щерн 19, Салвадор Идалго Олива 11, Рафаил Кументакис 10, Ален Пайенк 8, Димостенис Линардос 6 - Димитриос Цяврас-либеро (Спиридон Хандринос)

Старши треньор: АЛБЕРТО ДЖУЛИАНИ

ДЕЯ СПОРТ: Борислав Николов, Димитър Дулчев 13, Тодор Вълчев 8, Самуил Вълчинов 1, Денис Чавдаров 5, Стефан Чавдаров 8 - Мартин Иванов-либеро (Валентин Братоев 9)

Старши треньор: ВЕНЦИСЛАВ СИМЕОНОВ.